Samaksājot nodokli, amatpersonas ar dienesta auto varēs braukt tikai no darba uz mājām

Samaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli, amatpersonas ar dienesta auto varēs braukt no darba uz mājām, paredz šodien valdības panāktā vienošanās par kārtību, kā amatpersonām piemērojams nodoklis par dienesta auto izmantošanu privātām vajadzībām.

Valdības atbalstītais priekšlikums paredz, ka amatpersonas ārpus dienesta pienākumu veikšanas ir tiesīgas lietot dienesta transportlīdzekli tikai braucienam no dzīves vietas uz darba vietu un otrādi, samaksājot par to iedzīvotāju ienākuma nodokli un veicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas saskaņā ar šiem noteikumiem.

Šī norma attieksies uz valsts, pašvaldību vai centrālo valsts iestāžu amatpersonām, valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību, kā arī kapitālsabiedrību, kurās valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopsummā pārsniedz 50%, valdes vai padomes locekļiem un darbiniekiem, kā arī personām, kas pilda pienākumus vēlētās valsts vai pašvaldību institūcijās.

Jau ziņots, ka par dienesta auto izmantošanu privātām vajadzībām sešiem ministriem no janvāra algas tika atvilkti 22,86 lati.

Tāpat par dienesta auto izmantošanu ministru vajadzībām maksājusi arī Valsts kanceleja kā darba devējs - 16,86 latus.

Ar iesniegumu, ka janvārī dienesta automašīna izmantota privātām vajadzībām, Valsts kancelejā bija vērsušies reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS), finanšu ministrs Einars Repše (JL) un ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL).

Savukārt Ārlietu ministrija, Tieslietu ministrija, Kultūras ministrija, Iekšlietu ministrija un Aizsardzības ministrija informējušas, ka ministri auto lietojuši dienesta vajadzībām vai arī tas esot uzskatāms par operatīvo transportu.

Lai gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) norāda, ka dienesta automašīnu nevar izmantot privātām vajadzībām, ir noteikumi, kas paredz, kuras amatpersonas var izmantot auto, braucot no mājām uz darbu. Un tas ir labums amatpersonām, par kuru ir jāmaksā nodoklis, skaidroja premjers Valdis Dombrobskis (JL).

Kā ziņots, KNAB norādījis: skaidri jānosaka amatpersonām aizliegums lietot valstij piederošās automašīnas personīgām vajadzībām, vienlaikus nosakot konkrētu amatpersonu loku un konkrētas situācijas, kad amatpersonai būtu tiesības izmantot dienesta transportlīdzekli, uzskatot to par dienesta pilnvaru ietvaros paredzētu darbību, piemēram, personu drošības aizsardzības nolūkos, saistībā ar specifiskiem darba apstākļiem.

KNAB par savu pozīciju informējis Ministru prezidentu, attiecībā uz dienesta transportlīdzekļa lietošanu ārpus darba laika, ja tā saistīta ar amata pienākumu pildīšanu, piemēram, darba vizītes, ilgstošs darbs pēc noteiktā darba laika, norādot, ka šajos gadījumos, ja amatpersona tiktu nodrošināta ar dienesta transportu dienesta pienākumu pildīšanai, nebūtu pareizi par to no amatpersonām iekasēt īpašu nodokli.

Latvijā

Kad pirms vairākiem gadiem publiskoja tā saucamos čekas maisus, uzzinājām daudzu cilvēku vārdus, kuri padomju laikā sadarbojās ar VDK. Bet līdz šim plašāku informāciju par pašiem čekistiem uzzināt bijis neiespējami, jo PSRS specdienesta darbinieku lietas pirms atmodas laika aizveda uz Maskavu. Tomēr iespējams, paveicot milzīga apjoma darbu, vēsturniekiem Latvijas valsts arhīvā būs izdevies atjaunot kaut nelielu daļu no informācijas, kāda izskatījās čekas struktūra no iekšienes, kas bija VDK darbinieki, kuri tad arī vervēja cilvēkus, lai piespiestu sadarboties ar čeku, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".