Rosina ļaut nepilngadīgiem bēgļiem uzņemt ne tikai māti un tēvu, bet arī vecvecākus

© Scanpix

Šodien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā diskusijas raisīja regulējums attiecībā uz nepilngadīgās personas, kurai piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss, tiesībām uzņemt pie sevis no ārvalsts ieradušos māti un tēvu, kā to paredz pašreizējā Patvēruma likuma redakcija.

Deputātiem tika piedāvāts apspriest šo regulējumu papildināšanu, nosakot nepilngadīgo personu tiesības uzņemt arī "likumisko aizbildni". Izskanēja rosinājums tādā gadījumā runāt ne tikai par tēvu un māti, bet arī parvecvecākiem. Tomēr Iekšlietu ministrija (IeM) uzstāja uz to, ka vēlas redzēt šos grozījumus esošajā redakcijā. Komisija nolēma šodien vēl nelemt par šo priekšlikumu.

Turpinot darbu pie Patvēruma likuma, komisija uzdeva līdz nākamai sēdei precizēt vairākus priekšlikumus.

Nedaudz plašākas diskusijas bez jau minētā šodien raisīja arī priekšlikums par pantu, kas skaidro lēmumus par iesnieguma izskatīšanas pārtraukšanu un par iesnieguma izskatīšanas atsākšanu vai par atteikumu atsākt tā izskatīšanu.

Proti, Juridiskais birojs lūdza deputātus vēl nebalsot par priekšlikumu, kas būtībā paredz turpināt skatīt patvēruma meklētāja iesniegumu no tā posma, kurā to pārtraukts darīt, ja patvēruma meklētājs pirms tam atsaucis savu iesniegumu izskatīšanas laikā vai sagatavojis iesniegumu citā dalībvalstī, vai atrodas citviet bez uzturēšanās atļaujas.

Komisija šodien neatbalstīja arī priekšlikumu, kas paredzētu, ka pieteikuma iesniegšana tiesai apturētu lēmuma par piespiedu izraidīšanu darbību. IeM norādīja uz to, ka patlaban tiesai ir tiesības pašai lemt par pagaidu aizsardzību, proti, lēmuma apturēšanu vai nepaturēšanu, pirms lieta tiek izskatīta pēc būtības.

Darbu komisija turpinās 27.oktobrī.

Kā ziņots, jaunā likuma redakcija paredz, ka persona vēlmi saņemt bēgļa vai alternatīvo statusu ir tiesīga izteikt mutvārdos vai rakstveidā. Likums arī nosaka visaptverošu tiesisko regulējumu attiecībā uz nosacījumiem Valsts robežsardzes pieņemto lēmumu apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtībai un termiņiem, kā arī garantijām, piemēram, tiesībām uz valsts nodrošinātu juridisko palīdzību.

Latvijā

Aizvadītajā nedēļā Valsts policija saņēma informāciju, ka Daugavpilī kādā no pilsētas parkiem ir pamanīta aptuveni trīs gadus veca meitene, kura pa teritoriju pārvietojās viena pati. Zināms, ka meitenīte patstāvīgi atstāja kādas pirmsskolas izglītības iestādes teritoriju. Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa amatpersonas operatīvi reaģēja uz ienākošo informāciju un uzreiz devās uz notikuma vietu. Bērnu sveiku un veselu nogādāja  Daugavpils bāriņtiesā, kur ieradās arī bērna māte.

Svarīgākais