Naudiņš draud Ušakovam "ar sekām" dēļ netīra gaisa Rīgā

© f64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK) uzdevis Rīgas mēram Nilam Ušakovam (SC) nekavējoties risināt jautājumu par gaisa piesārņojumu Rīgā.

Naudiņš aģentūrai LETA pastāstīja, ka vēstuli Ušakovam nosūtījis jau pirms divām nedēļām, nosakot, ka situācija ir jāatrisina līdz 27.augustam. Ja līdz tam laikam rezultātu nebūs, būšot sekas, solīja ministrs. Pagaidām gan viņš neatklāja, kā tieši rīkosies, - to izlems, ja tas būs nepieciešams.

"Tas nav normāli, ka mēs elpojam tādu gaisu," pauda ministrs.

Jau ziņots, ka Eiropas Komisija (EK) brīdinājusi Latviju par augsto gaisa piesārņojumu Rīgā. Pagājušajā nedēļā putekļu koncentrācija gaisā normu pārsniegusi teju 20 reizes.

Karstais un sutīgais laiks Rīgā veicinājis putekļu koncentrācijas paaugstināšanos, un šonedēļ konstatēts, ka putekļu daudzums sasniedzis pat 950 mikrogramus uz kubikmetru, kas 19 reizes pārsniedz normu.

Pieļaujamā putekļu koncentrācija ir 50 mikrogrami uz kubikmetru, tomēr Rīgas centrā šis rādītājs nereti četrkārt pārsniedz normu.

EK jau iepriekš bija izteikusi aicinājumu Latvijai un Bulgārijai steidzami samazināt gaisa piesārņojumu, liecina EK paziņojums.

EK norādījusi, ka Latvijai un Bulgārijai ir jāuzlabo iedzīvotāju aizsardzība pret smalko daļiņu (PM10) piesārņojumu, kas var izraisīt astmu, sirds un asinsvadu problēmas, plaušu vēzi un pāragru nāvi.

Latvijā problēmas ar piesārņojumu ir vienā zonā, proti, Rīgā, kur atbilstoša aizsardzība nav nodrošināta no 2007.gada.

EK uzskata, ka neviena no abām dalībvalstīm nav veikusi pasākumus, kurus vajadzēja ieviest jau 2007.gadā, lai aizsargātu iedzīvotāju veselību, un lūdz Latviju un Bulgāriju steidzami veikt uz nākotni vērstas efektīvas darbības, lai pēc iespējas drīzāk nodrošinātu atbilstību prasībām.

Ja Bulgārija un Latvija neveiks attiecīgus pasākumus, EK var nodot lietu izskatīšanai ES Tiesā.

Gada laikā pieļaujami 35 normas pārsniegumi, un šis limits izsmelts jau aprīļa sākumā.

Ja Rīgas gaisa kvalitāte netiks uzlabota, valstij draud soda sankcijas pusmiljona eiro apmērā, turklāt tiks ieslēgts skaitītājs, fiksējot katru dienu, līdz pārkāpums novērsts.

Svarīgākais