Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vilcināšanās vai atteikšanās piešķirt augstākās pakāpes pielaidi valsts noslēpumam nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-''Tēvzemei un brīvībai''/LNNK (VL-TB/LNNK) ministriem vairāk līdzinās situācijai, ka SAB pilda politisku pasūtījumu un pielieto padomju laika Valsts drošības komitejas metodes, uzskata Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").
Kā aģentūru LETA informēja Ventspils pilsētas domes Pilsētas mārketinga nodaļas pārstāve Linda Rudzroga, atsaucoties uz Lemberga vakar preses konferencē teikto, viņš uzskata, ka saistībā ar ministru demisijām veselības ministres un tieslietu ministres gadījumi ir atšķirīgi, tāpat citāda situācija ir ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministru, kuram arī pagaidām nav pielaides valsts noslēpumam, tomēr Ventspils mēram aizdomīga šķiet sakritība, ka pielaides trūkstot tieši nacionālās apvienības ministriem.
"Brokas kundze parādīja, ka viņa vēl nav gatava būt par politiķi. Viņai šie uzbrukumi bija veltīti sakarā ar to, ka viņa izbāza galvu no braucoša tramvaja, ko sauc par lielo politiku. Ja tu no braucoša tramvaja izbāz galvu, tad tev ir jāsaprot, ka tu kādu punu vari dabūt. Es domāju, ka viņa viegli padevās," pauda Lembergs.
Viņš to salīdzināja ar pret viņu vērsto nomelnošanas kampaņu. "Kāpēc tad mani ielika cietumā? Kāpēc man ir tur desmit krimināllietu, un lēnā garā es tās visas vinnēju? Tas, protams, nav viena gada laikā, un valsts man turpina maksāt kompensācijas. Un Maizītis [agrākais Ģenerālprokurors un tagadējais SAB direktors] diemžēl nemaksā, kaut gan viņš bija šī pasūtījuma izpildītājs," pauda Lembergs.
Lembergs secinājis, ka Broka atstāja spēcīgas sievietes iespaidu, un, viņaprāt, viņa nekādā gadījumā nedrīkstēja nestartēt vēlēšanās, nekādā gadījumā viņai nevajadzēja atkāpties. "Labi, nepiedalīsies tur tā blēdīguma izskatīšanā un pieņemšanā, kas saistās ar "Latvijas Gāzes" akciju pirkšanu vai "Citadeles" bankas pārdošanu, vai vēl kas tiek noslepenots, bet kas no tā? Tieslietu nozare no tā pilnīgi neko nezaudēs," uzskata Ventspils mērs.
Lembergs arī uzskata, ka, tieši pateicoties Brokai un tikai viņai, nacionālā apvienība pēc balsojuma vinnēja "Vienotību" pašvaldību vēlēšanās Rīgā. "Viņai [Brokai] vajadzēja saprast - ja viņa iet pret Ēlerti, viņai būs darīšana ar Sorosa sistēmu," pauda Lembergs. Viņaprāt, Broka parādīja, ka viņa diemžēl nav gatava tādai aktīvai, nežēlīgai politiskajai cīņai.
Saistībā ar joprojām pagaidām neesošo pielaidi valsts noslēpumam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Ventspils mēram šķiet aizdomīgi, ka arī viņš ir no nacionālās apvienības.
Par pielaidi Lembergs nevarot stāstīt, taču viņam no paša pieredzes esot priekštats, kā tas notiek. "Piemēram, Linda tad un tad bija kopā kādā kompānijā vai kafejnīcā, vai teātrī un sasveicinājās vai uzskrēja virsū un, iespējams, kaut ko nodeva un tā tālāk, jo pirms tam viņa bija tikusies vēl ar kādu no Latvijas puses, jo viņam arī kaut kādas pieejas kaut kur. Un tā rezultātā tas rada ticamas aizdomas vai, iespējams, aizdomas, ka viņiem var būt arī kaut kādi slepeni kontakti, un līdz ar to tas var apdraudēt Latvijas nacionālo drošību. Tagad, kas ko var atcelt? Nav vajadzīgi nekādi pierādījumi, pilnīgs blefs," aprakstīja Lembergs.
Viņš preses konferencē to salīdzināja ar padomju laiku. "Cilvēks labs, un tu viņu vari virzīt, un Valsts drošības komiteja saka, ka viņam tur kaut kas. Kas? Velns viņu zina. Vecāsmātes tante dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs. Ar to bija pilnīgi pietiekami. Tagad, ja jums tante dzīvo Krievijā, viss, ar to jūsu liktenis ir, iespējams, izlemts. Atkarībā no tā, kā jūs izskatāties politiski. Tāda ir nacionālā drošība. Cik SAB ir noķēris spiegus un cik spiegi ir notiesāti pa 20 gadiem Latvijā? Tāds vienkāršs jautājums, cik?" pauda Lembergs.
Attiecībā uz veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) demisiju Lembergs uzskata, ka arī viņa padevusies neadekvātam spiedienam.
"Ja runājam par Veselības ministriju, tad atceramies, ka, veidojot šo valdību, "Vienotība" piedāvāja pārējiem partneriem par velti veselības ministra amatu. Tas nozīmē, ka "Vienotība" labi saprata, ka tur nekas labs nav gaidāms, kā tikai vienas ziepes," atgādināja Ventspils mērs.
Viņš uzskata, ka Circene savā darbā bija pazaudējusi realitātes izjūtu, saķīvējusies ar visām nevalstiskajām nozares organizācijām, bijusi augstprātīga, tomēr Lembergs uzskata, ka uzteikt ministrei darbu, lai kā vērtētu viņas "panākumus", ir vairāk nekā nekorekti.
"Ja ministre slimo mēnesi, bet daudzi ministri aiziet uz veselu mēnesi atvaļinājumā, un no viņiem nav ne ziņas, ne miņas, tad nevar prasīt viņas demisiju, kad pašiem nemaz nav alternatīvu kandidatūru. Situācija tagad neapšaubāmi ir daudz sliktāka, nekā tad, kad Circene slimoja," pauda Lembergs.
Viņš uzskata, ka no Circenes "Vienotība" atbrīvojās tāpēc, ka vienkārši tas negatīvi ietekmē "Vienotības" tēlu uz vēlēšanām un var pasliktināt vēlēšanu rezultātus, līdz ar to Circene un visa nozare tika upurēta oktobra Saeimas vēlēšanu dēļ.
LETA jau ziņoja, ka Broka 28.jūlijā paziņoja, ka atstās tieslietu ministres amatu un Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V) iesniedza demisijas rakstu. Straujuma to pieņēma 29.jūlijā.
Broka savu lēmumu argumentēja ar atbildīgu pieeju ministres amatam, turklāt tuvākajos mēnešos valdībai jāpieņem vairāki svarīgi lēmumi saistībā ar "Citadeles bankas" pārdošanu, "Latvijas Gāzes" dažādiem jautājumiem, un tam ir nepieciešama pielaide valsts noslēpumam.
Brokas lēmums demisionēt seko pēc tam, kad atklājās, ka ģenerālprokurors nav mainījis SAB lēmumu par atteikumu Brokai piešķirt augstākās pakāpes pielaidi valsts noslēpumam. Pielaides trūkums neliedz Brokai ieņemt tieslietu ministra amatu, taču viņa nevar piedalīties atsevišķu jautājumu izskatīšanā valdībā.
Kā ziņots, demisionējusī veselības ministre Ingrīda Circene (V) kļūdas savā darbā valdībā nesaskata un vēršanos pret sevi saista ar politisku pasūtījumu un atsevišķu cilvēku nepatiku.
Circene Latvijas Radio pauda viedokli, ka pilnībā nepamatota bijusi ģimenes ārstu organizāciju vēršanās pret viņu. Pēc bijušās ministres domām, ģimenes ārsti no plānotajām reformām medicīnā būtu tikai ieguvēji, taču diskusijā uzvarējuši trokšņa cēlāji - Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis, kurš domājot startēt vēlēšanās kā Ventspils partijas pārstāvis, un asociācijas bijusī prezidente Sarmīte Veide, kura esot izlēmusi pievienoties Ingūnai Sudrabai. Abas šīs personas esot saņēmušas uzdevumu vērsties vienmēr pret visu.
Pēc Circenes domām, līdzīgi esot arī ar pārējo mediķu saimi. Bijusī ministre ir pārliecināta, ka mediķu sabiedrība ļoti atbalsta veselības aprūpes finansēšanas modeļa izmaiņas, bet vairāk pamanīti tiek atsevišķu Ārstu biedrības biedru izteikumi, kuri balstoties kritizētāju personiskā nepatikā pret Circeni.
Ilgstoši slimojošā un vairāku veselības aprūpes organizāciju pretestību savām reformām saņēmusī veselības ministre 7.jūlijā iesniedza demisijas rakstu, un valdības vadītāja Circenes demisiju pieņēma.