Brigmanis: "Vienotības" un RP saplūšana vienā partijā ir laika jautājums

"Vienotība" un Reformu partija (RP) faktiski ir viena partija un viņu saplūšana ir laika jautājums, šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Tā politiķis atbildēja uz jautājumu, kāpēc ZZS nevirzīs savu kandidātu Ministru prezidenta amatam. Viņš skaidroja, ka būtu neprāts kādam iejaukties šajā politisko spēku tandēmā, kurā klāt ir arī neatkarīgie deputāti. Brigmanis uzsvēra, ka šim politiskajam tandēmam arī ir jāatrod kandidāti premjera amatam.

Taujāts par neoficiāli minēto ministru amatu sadalījumu valdībā, Brigmanis netieši norādīja, ka tajā varētu būt kāds patiesības grauds. Viņš piebilda, ka ar šo tēmu saistītajiem jautājumiem esot notikušas sarunas gan ar premjera amata kandidātu aizsardzības ministru Arti Pabriku (V), gan ar citiem kolēģiem.

Brigmanis atkārtoti norādīja, ka viņš no "Vienotības" kā labu kandidātu redz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāju Jāni Reiru. Viņa virzīšana būtu ļoti loģisks solis no "Vienotības" puses, jo Reirs atbalstījis tāda 2014.gada valsts budžeta pieņemšanu, kurā ir vairāki bīstami aspekti un ko ZZS nav atbalstījusi.

Kā ziņots, Brigmanis uzskata, ka Jānis Dūklavs (ZZS) būtu labs premjera kandidāts, bet ne pašlaik. Kopā ar Uldi Auguli (ZZS) un Raimondu Vējoni (ZZS) viņš veido kandidātu trio, par ko politiskais spēks spriedīs, gatavojoties 12.Saeimas vēlēšanām. ZZS frakcijas priekšsēdētājs uzskata, ka prezidents neaicinās viņa pārstāvētā politiskā spēka pārstāvjus veidot valdību.

Brigmanis apliecināja, ka ZZS ir gatava strādāt valdībā un, kad būs zināms premjera amata kandidāts, iesaistīsies ar viņu dialogā.

Jau ziņots, ka šodien pēc otrās konsultāciju kārtas par jaunās valdības izveidi Valsts prezidents Andris Bērziņš, visticamāk, nenosauks premjera amata kandidāta vārdu un nenominēs šim amatam "Vienotības" izvirzīto kandidātu aizsardzības ministru Pabriku, uzskata aģentūras LETA aptaujātie politiķi.

Viens no iespējamajiem scenārijiem, ko neizslēdz aģentūras LETA aptaujātie politiķi, ir valdības darba turpinājums pašreizējā premjera Valda Dombrovska (V) vadībā.

Vienlaikus neoficiālajās sarunās politiķi neslēpj, ka tiek meklēti citi varianti un uzrunāti iespējamie pretendenti premjera amatam. Tāpat notiekot potenciālās koalīcijas partneru viedokļa izzināšana.

Patlaban Saeimas kuluāros nosaukti daudzu cilvēku uzvārdi, ar daļu no kuriem esot runāts par iespēju kandidēt uz premjera amatu. Joprojām izskan pieņēmumi par Dūklava kandidatūru, ko ar prezidentu esot pārrunājuši arī "Saskaņas centra" (SC) politiķi. SC frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins informāciju par nevienu no iespējamiem kandidātiem ne apstiprina, ne noliedz.

Kā iespējamie kandidāti iepriekš neoficiāli izskanēja vairāku politiķu, kā arī ar partijām nesaistītu cilvēku vārdi, tostarp tika nosaukts Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš, "Vienotības" politiķis Reirs, satiksmes ministrs Anrijs Matīss, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, kā arī ārlietu ministrs, RP pārstāvis Edgars Rinkēvičs.

Pēc neoficiālās informācijas, par šo jautājumu runāts arī ar atsevišķu uzņēmumu vadītājiem.

Ņemot vērā, ka pagaidām vēl nav nosaukts premjera amata kandidāts, topošās koalīcijas partneri pagaidām vēl nav vienojušies par atbildības jomu sadali. Patlaban izskan iespēja "sadalīt" ministrijas starp partijām, katrai uzņemoties atbildību par dažāda veida ministrijām. Piemēram, katra partija varētu uzņemties atbildību par vienu no tā dēvētajām "resursu" ministrijām, kas ir Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija un Zemkopības ministrija. Līdzīgi tiktu sadalītas arī tā dēvētās "rūpju" ministrijas, piemēram, Veselības ministrija, Labklājības ministrija utt., vēl citā kategorijā ir Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija u.c.

Arī Pabriks prezidentam otrdien iezīmēja iespējamās jaunās valdības aprises, taču, pēc neoficiālās informācijas, koalīcijas partneri par to nebija vienojušies. Bija paredzēts, ka vairāki pašreizējie ministri arī jaunajā valdībā saglabās amatus, piemēram, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP), satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V), tāpat pienākumus uzņemtos arī jauni ministri, piemēram, par izglītības un zinātnes ministri varētu kļūt kādreizējā ministre Saeimas deputāte Ina Druviete (V), liecina neoficiālā informācija.

Kā otrdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma", saskaņā ar kuluāros tapušo potenciālo valdības sastāvu gadījumam, ja premjera amats tiktu "Vienotības" virzītam kandidātam, ārlietu ministra amatu saglabātu Rinkēvičs. Ekonomikas ministra amatu ieņemtu bijušais ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), zemkopības ministrs būtu Dūklavs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amats tiktu bijušajam ministram Mārim Kučinskim (ZZS), tieslietu ministre būtu pašreizējā Rīgas domes deputāte Baiba Broka (VL-TB/LNNK), finanšu ministrs - Saeimas deputāts Reirs. Labklājības ministrijas vadība tiktu ZZS, Veselības ministrija - RP, bet aizsardzības ministra amats - "Vienotībai".

Kā ziņots, noslēdzot pirmo sarunu kārtu ar Saeimā pārstāvētajām politiskajām partijām par jaunas valdības veidošanu, Valsts prezidents decembra sākumā pieņēma lēmumu nevirzīt nevienu no pirmajās sarunās minētajiem "Vienotības" premjera amata kandidātiem. Bērziņam sarunu gaitā nebija radusies pārliecība, ka trīs izvirzītie kandidāti Ministru prezidenta amatam ir stiprākie, ko "Vienotība" var piedāvāt.

"Vienotība" premjera amatam piedāvāja Pabriku, Dālderi un Kariņu.

Valsts prezidents neoficiāli bija izteicis piedāvājumu uzņemties valdības vadīšanu Saeimas priekšsēdētājai "Vienotības" līderei Solvitai Āboltiņai, kura sarunā ar prezidentu bija noraidījusi šo piedāvājumu.

Pagājušās nedēļas piektdienā "Vienotības" frakcija un valde kopīgā sēdē vienojās atkārtoti par premjera amata kandidātu izvirzīt Pabriku un cer uz dialogu ar Valsts prezidentu.

Šodien noslēgsies otrā konsultāciju kārta ar prezidentu par valdības izveidi.

Latvijā

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.