Pasaulē sarežģītākajās kiberaizsardzības mācībās Latvijā piedalījušies 4000 speciālisti

© Publicitātes foto

Šonedēļ noslēdzās pasaulē sarežģītākās kiberaizsardzības mācības – “Locked Shields 2025”. Latvijā mācības organizēja Zemessardzes Kiberaizsardzības un elektromagnētiskās karadarbības bataljons sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un tehnoloģiju uzņēmumu Tet, vēstīts izplatītajā paziņojumā medijiem.

Kiberaizsardzības izcilības centra (NATO CCDCOE) organizētajās mācībās piedalījās 4000 dalībnieki no 41 valsts, kas apvienojās 17 starptautiskās komandās, lai reāllaikā aizsargātu datorsistēmas no intensīviem un sarežģītiem kiberuzbrukumiem, vienlaikus trenējot taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu kritiskās situācijās.

Mācību norises laikā notika arī vairākas Zemessardzes, Aizsardzības ministrijas un citu valstu augsta ranga amatpersonu tikšanās.

Krīzes brīdī lēmumi ir jāpieņem vien dažu sekunžu laikā. Šīs mācības pierādīja, ka kibertelpā noturība rodas sadarbojoties - mācības rosina pieņemt ātrus lēmumus un sadarboties, kad katra sekunde un katrs solis ir izšķirošs. Esam lepni, ka varam būt vieni no šīs starptautiskās sadarbības dalībniekiem, kas katru gadu kļūst arvien nozīmīgāka digitālās drošības stiprināšanā,” uzsver Zemessardzes Kiberaizsardzības un elektromagnētiskās karadarbības bataljona komandieris majors Ronalds Mandelis.

Šī gada mācības, kas iezīmēja “Locked Shields” 15. gadadienu, bija intensīvs pārbaudījums. Komandas stājās pretī vairāk nekā 8000 sarežģītiem kiberuzbrukumiem, kas vērsti pret 8000 virtuālajām sistēmām, ņemot vērā politisko spiedienu, dezinformācijas kampaņas un infrastruktūras krīzes. Veiksmīga aizsardzība prasīja ne tikai tehniskās zināšanas, bet arī juridisko jautājumu pārvaldību, stratēģisku komunikāciju un ātru lēmumu pieņemšanu. Mācības notika CR14 fonda pārvaldītajā kibermācību vidē, kuru izstrādāja vairāk nekā 400 starptautiski eksperti.

Mācības atspoguļoja mūsdienu realitāti - ģeopolitisko spriedzi, suverenitātes pārkāpumus un plaša mēroga kiberuzbrukumus. Pirmo reizi mācībās tika integrēts mākoņskaitļošanas segments un STRATEX - ministriju līmeņa stratēģisko lēmumu pieņemšanas uzdevumi, kas tiek saistīti ar tehniskajām mācībām un vērtēti globālajā kontekstā. Uzmanība tika pievērsta arī būtisku pakalpojumu un infrastruktūras, piemēram, elektroapgādes, 5G tīkla, pretgaisa aizsardzības un kaujas vadības sistēmu aizsardzībai. Īpašs uzsvars šogad bija uz vēl plašāku un ciešāku valstu sadarbību.

Publicitātes foto

Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks uzsver, ka Latvijas valsts un iedzīvotāju kiberaizsardzība pret iekšējiem un ārējiem apdraudējumiem ir viena no Tet darba prioritātēm, tādēļ viņš ir gandarīts, ka Tet ekspertīzi novērtē un izvēlas par partneri pasaulē vērienīgāko kiberaizsardzības mācību organizēšanā.

No vietējās infrastruktūras līdz Ukrainai un uzņēmumiem visā pasaulē - mēs redzam strauji pieaugošu uzbrukumu vilni, kas skar kritisko infrastruktūru. “Locked Shields” mācības nepārprotami apliecināja, cik būtiski ir būt gataviem aizsargāt ne tikai IT sistēmas, bet arī sabiedrībai nozīmīgākos pakalpojumus. Šīs mācības pierāda, ka noturību nevar izveidot vienatnē - tā top, balstoties uz ciešu sadarbību, uzticību un regulāru, intensīvu treniņu reālos apstākļos,” pauž Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

Publicitātes foto

Locked Shields” ir ikgadējās reāllaika tīkla aizsardzības mācības, kuras kopš 2010. gada organizē Tallinā bāzētais NATO apvienotais Kiberaizsardzības izcilības centrs (NATO CCDCOE). Latvijā par mācību norisi atbild Zemessardzes Kiberaizsardzības un elektromagnētiskās karadarbības bataljons, kas šogad mācības rīkoja sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un tehnoloģiju uzņēmumu Tet.

Latvijā

Rīgas pilī ceturtdien Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam tiesneša zvērestu deva Rīgas pilsētas tiesneses Madara Lapa-Kleinberga un Arta Puriņa, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra komunikācijas speciāliste Liliāna Flandere.

Svarīgākais