Pārtikas cenu līmenis Latvijā pārsniedz ES vidējo līmeni; cenas turpina kāpt

© Dmitrijs Suļžics/MN

Pārtikas preču cenas Latvijā 2024.gadā kļuva par vienu no apspriestākajiem tematiem. Jau divus iepriekšējos gadus pārtikas cenu pieaugums Latvijā bija satraucošs - 2022.gadā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 29%, bet 2023.gadā vēl par 2,7%. Diemžēl cerības, ka 2024.gadā cenas stabilizēsies vai pat samazināsies, nepiepildījās, neraugoties uz pasaules tirgus tendencēm, vēsta ziņu aģentūra LETA.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija šā gada sākumā ziņoja, ka pasaules pārtikas cenas 2024.gadā samazinājās par 2,1%, lielākoties graudaugu un cukura cenu krituma dēļ, taču cenas joprojām saglabājās augstākas nekā pirms Covid-19 pandēmijas. Tikmēr Latvijā cenas turpināja augt - Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2024.gadā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 5,5%, tostarp pārtikas cenas palielinājās par 4,9%, bet bezalkoholiskie dzērieni sadārdzinājās par 10,3%.

Latvijas iedzīvotājiem pārtikas cenu sadārdzināšanās ir īpaši sāpīga maciņam, jo patēriņa izdevumos pārtikai tērējam vairāk nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji. Saskaņā ar 2024.gada novembra datiem pārtikas un bezalkoholisko dzērienu īpatsvars Latvijas mājsaimniecību patēriņa grozā veidoja 26,5%, kas ir otrs augstākais rādītājs ES, turklāt pārtikas cenu līmenis Latvijā pārsniedz ES vidējo līmeni. Salīdzinājumam, vidējais ES iedzīvotājs pārtikai atvēl tikai aptuveni 14% no sava budžeta.

Latvijā

Valdības koalīciju veidojošās partijas vienojušās par Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātu virzīt līdzšinējo Latvijas Bankas prezidenta vietnieci Santu Purgaili, aģentūrai LETA pavēstīja "Jaunās vienotības" Saeimas frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics.

Svarīgākais