Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) pakalpojumu sniedzēja SIA "Bite Latvija" drošības pakalpojums "Antivīruss Plus" 2024.gada decembrī novērsis vairāk nekā 16 miljonus drošības risku, kas ir teju par 1,3 miljoniem vairāk nekā mēnesi iepriekš, informē uzņēmum
"Bite Latvija" iekšējās drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns norāda, ka decembrī būtiskākie apdraudējumi bija kriptokrāpšana, pikšķerēšana un ļaunatūras.
Ļaunatūras, piemēram, Trojas zirgus kibernoziedznieki izmanto iedzīvotāju ierīču uzlaušanai un bojāšanai. Tāpat decembrī Latvija piedzīvoja pieaugošus draudus no C&C jeb "Command and Control" centriem, kas globāli kļūst sarežģītāki un aktīvāki. Šo centru mērķis ir pārņemt kontroli pār lietotāju ierīcēm robottīklos, tādējādi pasliktinot interneta ātrumu un kopējo lietotāja pieredzi.
Tāpat pikšķerēšanas shēmas joprojām ir plaši izplatīts apdraudējuma veids. Šāda veida krāpšana bieži tiek īstenota ar e-pastu, īsziņu vai lietotņu starpniecību, izsūtot viltotas saites, kas maldina cilvēkus ar piedāvājumiem par it kā iegūtām balvām vai izpārdošanas akcijām. Noklikšķinot uz šīm saitēm, lietotāji tiek novirzīti uz ļaunprātīgām vietnēm, kur tiek mēģināts izkrāpt viņu sensitīvos datus.
Decembrī viens no aktuāliem draudiem bija kriptokrāpšana - kibernoziedznieki izmanto lietotāju ierīces, lai nemanāmi radītu kriptovalūtu savām vajadzībām. Šādus uzbrukumus bieži ir grūti pamanīt, jo vienīgā pazīme ir ierīces darbības palēnināšanās.
Pudāns norāda, ka pērn decembrī Latvijā tika novērots būtisks kiberdraudu pieaugums gandrīz visās kategorijās, salīdzinot ar novembri. Papildu jau pazīstamajām ļaunatūrām tika atklāti arī jauni, līdz šim neidentificēti draudu veidi, kas liecina par kiberapdraudējumu dinamisko raksturu un evolūciju.
Decembrī būtiski pieauga krāpniecisku "WhatsApp" robotu aktivitāte - tie izmantoja viltotas saites, lai apmānītu lietotājus.
"Bite Latvija" skaidro, ka šie roboti bieži izliekas par sievietēm, kuras meklē draudzību vai mīlestību, un ar saistošām ziņām cenšas iegūt uzticību. Pēc tam tiek nosūtītas saites, kas it kā ved uz personīgām fotogrāfijām vai video zvaniem, taču slēpj drošības riskus. Klikšķinot uz tām, lietotāji var nejauši instalēt ļaunatūru, kas apdraud ierīču drošību un datus.