Brīdina, ka lielveikalos var tikt tirgots viltots medus; ko tas nozīmē?

© Ģirts Ozoliņš/MN

Vēl nebijusi situācija - Pārtikas un veterinārais dienests sāks pastiprinātas pārbaudes lielveikalos, lai konstatētu, vai tajos netiek tirgots viltots medus. Šobrīd medus viltošana ir kļuvusi par lielu problēmu Eiropas Savienībā, un no tā cieš arī Latvijas bišsaimnieki. Kas jāņem vērā medus pircējiem un, kā šī situācija ietekmē katru no mums, plašāk stāsta 360TV ziņas “Ziņneši”.

Biškopji sola sekot līdzi situācijai un nepieļaut to, ka viltojumi sagrauj vienu pašmāju nozari ar gadsimtiem ilgām tradīcijām, tāpēc Latvijas Biškopības biedrībā ņems medus paraugus, lai sūtītu tos uz laboratoriju Vācijā. Kopumā plānots savākt 20 paraugus, kurus salīdzinās ar mūsu pašu bišu ievākto, īsto Latvijas medu.

"Galvenais uzsvars būs uz medu, kas nav Latvijas izcelsmes," stāsta Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Brusbārdis. "Kas attiecīgi Latvijā tiek tirgots lielveikalu ķēdēs, un tad pētīsim, kādā kvalitātē šis medus ir. Vai viņš atbilst medus standartam."

Neliels pētījums jau veikts šovasar. Bitenieki izpētījuši piecus tā saucamo medus maisījumu paraugus. Par to gan liecina tikai uzraksts ļoti maziem burtiem burkas aizmugurē. Četros no pieciem paraugiem maisījumā tika konstatēts Ķīnas medus. Eiropas Savienības izcelsmes medus bijis tik maz, ka putekšņu analīzēs tas pat neuzrādījās. Taču tagadējā likumdošana tirgot maisījumus ar Ķīnas medu neaizliedz.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) līdz šim medus viltojumus Latvijā nav konstatējis. Bet ir skaidrs, ka maisījumi ar lēto Ķīnas vai Ukrainas medu sit nost cenu un neļauj izdzīvot mūsu pašu uzņēmējiem. Drīzumā iecerēts jauns pētījums, kura ietvaros laboratorijā Igaunijā noteiks medus DNS.

"Esam izstrādājuši medus paraugu programmiņu. Paņemsim dažādu valstu medu un paņemsim arī kādu paraugu no Latvijas medus pārpakotājiem. Lai var redzēt, ko mūsējie iepērk un fasē Latvijā," skaidro PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons.

Eiropas Savienības līmenī par to, ka Ķīnas medus tiek sintezēts rūpnīcā, nevis bišu stropos, tiek runāts jau sen. Tuvāko četru gadu laikā Eiropas Savienība plāno atmaskot medus falsifikācija metodes. Savukārt pēc diviem gadiem stāsies spēkā prasība par to, ka uz iepakojuma jānorāda procentuāli cik un no kurienes ir medus maisījumā. Un ja 95% ir no Ķīnas bet 5% no Latvijas, tad pircējs to varēs skaidri ieraudzīt.

Latvijā

Eiropas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) noteikumu labirints nonācis dilemmas priekšā. Pēc starptautisko ekspertu domām, vajadzīgas steidzamas PVN reformas. Eiropas Komisija ir saņēmusi stratēģisku dokumentu – starptautiskas ekspertu grupas ziņojumu par PVN sistēmas izmaiņām. Galvenais postulāts ir vienkāršot un apvienot nodokļu sistēmas. Tas var notikt tikai uz samazinātā PVN likmju un privilēģiju likvidēšanas rēķina, raksta Polijas medijs "wnp.pl".

Svarīgākais