ZZS politiķis: Akcīzes nodokļa likmes pieaugums lauksaimniecībā izmantojamai dīzeļdegvielai ir simbolisks

© Ģirts Ozoliņš/MN

Pašlaik paredzētais akcīzes nodokļa likmes pieaugums lauksaimniecībā izmantojamai dīzeļdegvielai ir simbolisks, aģentūrai LETA teica Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis.

Rokpelnis norādīja, ka lauksaimniecībā izmantojamajai dīzeļdegvielai akcīzes kāpums, raugoties uz kopējo situāciju, ir simbolisks.

Vienlaikus bažas esot par cenu gāzei, kura izmantojama lauksaimniecībā. "Gāzei ir paredzēts akcīzes kāpums, kas ietekmē nosacīti nelielu daļu lauksaimnieku," viņš piebilda un paskaidroja, ka pārsvarā gāze tiek izmantota kaltēs.

Rokpelnis sacīja, ka par šo jautājumu diskusijas jau ir bijušas un tās turpinās. Pašlaik gan nekādas vienošanās par to, kas lauksaimniekus sagaida no nākamā gada, nav panāktas.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs akcentēja, ka "rezultātu nevar apsolīt", bet par šo jautājumu turpināšot iestāties, strādājot pie nākamā gada budžeta.

LETA jau ziņoja, ka Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina Saeimu pārskatīt normas, kas paredz akcīzes nodokļa likmes būtisku kāpumu lauksaimniecībā izmantojamai dīzeļdegvielai, dabasgāzei un naftas gāzei.

Lauksaimniecības uzņēmumu darbībā nav alternatīvu enerģijas avotu, ko izmantot produkcijas ražošanā, un šāds degvielas akcīzes kāpums būtiski ietekmēs produkcijas pašizmaksu un uzņēmumu konkurētspēju, vēstulē politiķiem norādījusi LOSP.

Padome akcentējusi, ka produkcijas pašizmaksas kāpums izdarīs spiedienu uz produkcijas gala cenu, kas nevēlami ietekmēs patērētājus, kuru pirktspēja ir zema.

LOSP aicina Saeimā veikt izmaiņas likumprojektā "Par akcīzes nodokli" un nepalielināt akcīzes nodokļa likmi lauksaimniecībā izmantojamai dīzeļdegvielai, dabasgāzei un naftas gāzei.

Tāpat ziņots, ka Saeima konceptuāli atbalstījusi grozījumus likumā "Par akcīzes nodokli", kas paredz paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bezalkoholiskajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, kā arī paredzēta akcīzes nodokļa paaugstināšana tabakas izstrādājumiem no 2027.gada.

Finanšu ministrija skaidro, ka nepieciešams pārskatīt akcīzes nodokļa piemērošanu, lai varētu daļēji kompensēt gan darbaspēka nodokļu ieņēmumu samazinājumu, gan arī palielināt valsts budžeta līdzekļus, sevišķi pašreizējos apstākļos, kad kritiski ir nepieciešams finansējums ārējai un iekšējai drošībai un citiem sabiedrībai būtiskiem pasākumiem.

Plānoto izmaiņu ietekmē 2025.gadā valsts budžetā paredzēts iekasēt 42,87 miljonus eiro.

Akcīzes nodokļa likmju izmaiņu rezultātā viena litra dīzeļdegvielas 2025. un 2026.gadā nodokļu dēļ cena pieaugs par 3,2 centiem ik gadu, bet svinu nesaturošam benzīnam - par 2,7 centiem ik gadu. Savukārt viena litra autogāzes cena 2025. un 2026.gadā nodokļu dēļ varētu pieaugt par 1,9 centiem ik gadu.

Pēc FM paustā, tādējādi nodokļu izmaiņu dēļ komerctransportam izmaksas pieaugtu par apmēram 64 centiem uz 100 kilometriem, pieņemot, ka vidējais dīzeļdegvielas patēriņš ir 20 litru uz 100 kilometriem.

Paredzēts atcelt akcīzes nodokļa atbrīvojumu naftas produktiem, ko izmanto elektroenerģijas ražošanā un koģenerācijā, nosakot akcīzes nodokļa likmi kā naftas produktiem, kurus izmanto kā kurināmo.

Likumprojekts tiek virzīts "Par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam" pavadošo likumprojektu pakotnē, kas stāsies spēkā ar 2025.gada 1.janvāri.

Latvijā

Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) līdzekļu izlietojums netiek plānots izmaksu efektīvā veidā – siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšana nenotiek ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu. Turklāt pieejamais finansējums ilgstoši netiek izmantots klimata pārmaiņu mazināšanai, līdz 2023. gada beigām uzkrājot jau 320 miljonus eiro, tādējādi neveicinot Latvijai noteikto SEG emisiju samazināšanas mērķu sasniegšanu.

Svarīgākais