PVD veicis izmaiņas Āfrikas cūku mēra riska zonu sadalījumā

© f64.lv, Jānis Saliņš

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veicis izmaiņas Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska zonu sadalījumā, liecina dienesta paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".

Riska zonām tiek noteikti specifiski slimības kontroles pasākumi.

Izmaiņas paredz, ka otrā riska zona papildināta ar Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Limbažu un Madonas novadiem.

Otrā riska zona noteikta arī Dobeles novada Annenieku, Bērzes, Bikstu, Dobeles, Īles, Jaunbērzes, Krimūnu, Lielauces, Vecauces, Vītiņu un Zebrenes pagastiem, kā arī Dobeles un Auces pilsētām. Tāpat šī riska zona noteikta Auru pagasta daļai uz austrumiem no autoceļa Dobele-Bauska (P103) no Tērvetes pagasta robežas līdz pagriezienam uz mājām "Eizenfeldes", uz ziemeļiem no autoceļa no mājām "Eizenfeldes" līdz mājām "Lielsvēderi" un Penkules pagasta robežai.

Otrā riska zona noteikta arī Bēnes pagasta daļai uz ziemeļiem no autoceļa Pūri-Auce-Grīvaiši (P96) no Bēnes līdz Penkules pagasta robežai un uz rietumiem no autoceļa Bēne-Ukri (V1113) no Bēnes līdz Ukru pagasta robežai, Naudītes pagasta daļai uz ziemeļiem no Auru pagasta robežas līdz Naudītei un autoceļam Naudīte-Apguldes mehanizatoru skola (V1124), uz ziemeļiem no autoceļa Jaunsesava-Ziedugravas (V1140) un uz ziemeļrietumiem no autoceļa Dobele-Bēne (V1127), kā arī Ukru pagasta daļai uz rietumiem no autoceļa Bēne-Ukri un uz dienvidrietumiem no autoceļa Šķibes skola-Bērze (V1103)

Tāpat otrajā riska zonā iekļauti Valmieras novada Bērzaines, Brenguļu, Ipiķu, Kauguru, Kocēnu, Ķoņu, Lodes, Naukšēnu, Ramatas, Trikātas, Vaidavas, Valmieras, Dikļu, Rencēnu, Jeru, Sēļu, Skaņkalnes, Matīšu, Naukšēnu, Vecates, Vilpulkas, Zilākalna, Burtnieku un Mazsalacas pagasti, kā arī Sedas, Strenču, Mazsalacas, Rūjienas un Valmieras pilsētas.

Otrajā riska zonā iekļauta arī Valmieras novada Ēveles pagasta daļa uz dienvidrietumiem no autoceļa Strenči-Jērcēni-Ēvele-Ķemere (V238), Jercēnu pagasta daļa uz dienvidiem no autoceļa Strenči-Jērcēni-Ēvele-Ķemere, kā arī Plāņu pagasta daļa uz dienvidaustrumiem no Valmieras šosejas (A3).

Savukārt trešajā riska zonā iekļauti Dobeles novada Augstkalnes, Tērvetes, Penkules un Bukaišu pagasti, kā arī Auru pagasta daļa uz rietumiem no autoceļa Dobele-Bauska no Tērvetes pagasta robežas līdz pagriezienam uz mājām "Eizenfeldes", kā arī uz dienvidiem no autoceļa no mājām "Eizenfeldes" līdz mājām "Lielsvēderi" un Penkules pagasta robežai.

Tāpat trešā riska zona ir noteikta Naudītes pagasta daļai uz dienvidiem no Auru pagasta robežas līdz Naudītei un autoceļam Naudīte-Apguldes mehanizatoru skola, uz dienvidiem no autoceļa Jaunsesava-Ziedugravas un uz dienvidaustrumiem no autoceļa Dobele-Bēne, Bēnes pagasta daļai uz dienvidiem no autoceļa Pūri-Auce-Grīvaiši no Bēnes līdz Penkules pagasta robežai un uz austrumiem no autoceļa Bēne-Ukri no Bēnes līdz Ukru pagasta robežai, kā arī Ukru pagasta daļa uz austrumiem no autoceļa Bēne-Ukri un uz ziemeļaustrumiem no autoceļa Šķibes skola-Bērze.

Trešajā riska zonā iekļauta arī Valmieras novada Ēveles pagasta daļa uz ziemeļaustrumiem no autoceļa Strenči-Jērcēni-Ēvele-Ķemere, Jercēnu pagasta daļa uz ziemeļiem no autoceļa Strenči-Jērcēni-Ēvele-Ķemere un Plāņu pagasta daļa uz ziemeļrietumiem no Valmieras šosejas.

LETA jau vēstīja, ka mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā ir konstatēts 1078 mežacūkām 33 novadu 172 pagastos un vienā pilsētas teritorijā.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9356 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, 2022.gadā - 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā - 1002 mežacūkām.

Tāpat ĀCM šogad konstatēts septiņās saimniecībās ar mājas cūkām, kurās kopumā bija 595 mājas cūkas. Tostarp vīruss konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā Valmieras novada Matīšu pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērģemes pagastā, kā arī mājas cūku novietnē Dobeles novadā.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.