Katrs otrais apdzīvotais mājoklis Latvijā nav apdrošināts

© Kaspars Krafts / F64

Apdrošināto mājokļu skaits Latvijā katru gadu pieaug un 2023.gadā jau puse jeb 50,5% no apdzīvotajiem mājokļiem bija apdrošināti, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas pārstāvji.

Latvijas Banka skaidro, ka tas sniedz šo mājokļu īpašniekiem finansiālu aizsardzību pret dažādiem riskiem. Lai gan ar atšķirīgiem seguma līmeņiem, tomēr gandrīz visi mājokļu apdrošināšanas līgumi iekļauj arī aizsardzību pret dabas katastrofu radītajiem zaudējumiem.

Dabas katastrofu radītie zaudējumi pēdējos gados strauji palielinās, norāda Latvijas Bankas pārstāvji. 2023.gadā Latvijā katrs piektais atlīdzības pieteikums privātpersonu mājokļu apdrošināšanā bija saistīts ar dabas katastrofu radītiem zaudējumiem un kopējās izmaksātās atlīdzības sasniedza 7,6 miljonus eiro.

Vēl nopietnāku situāciju statistikas dati izgaismo, ja kopā aplūko visos apdrošināšanas veidos un arī juridiskajām personām izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības par dabas katastrofu radītajiem zaudējumiem - 2023.gadā tie bija 23,8 miljoni eiro. Šā gada jūlija vētras un lietavu radītie zaudējumi vēl nav pilnībā kompensēti, bet līdz oktobra vidum atlīdzībās jau izmaksāti 18,6 miljoni eiro, un rezervēti vēl 5,8 miljoni eiro.

Vienlaikus Latvijas Banka norāda, ka 33% aptaujāto mājokļu īpašnieku norāda, ka viņiem ir grūti pateikt, pret kādiem riskiem ir apdrošināts viņu īpašums. Latvijas Bankas ieskatā apdrošinātājiem aktīvāk jāskaidro apdrošināšanas nosacījumi līgumu slēgšanas procesā un vienlaikus jāpārskata dokumentos lietotā valoda.

Trešdien notika Latvijas Bankas organizētās Ilgtspējas brokastis apdrošināšanas nozares ekspertiem. Tajās Latvijas Banka iepazīstināja ar tās veikto pētījumu par Latvijas mājsaimniecību aizsardzību klimata risku apdrošināšanā, nozares pārstāvji apsprieda šīs vasaras vētras un lietusgāžu izraisīto plūdu laikā gūtās mācības, kā arī pārrunāja iespējamos risinājumus nozares problēmām, piemēram, valodas lietojumu finanšu dokumentos.

Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile akcentē, ka klimata pārmaiņu rezultātā pieaudzis dabas katastrofu mērogs un biežums visā pasaulē, un Latvija nav izņēmums. Latvijas Bankas pētījums apliecina, ka arī Latvijas mājsaimniecības arvien biežāk cieš no dabas katastrofu radītiem zaudējumiem, kuri katru gadu pieaug.

Diskusijas dalībnieki pārrunāja dabas katastrofu radīto risku ietekmi uz Latvijas iedzīvotājiem un apzināja apdrošināšanas lomu risku mazināšanā. Tomēr visvairāk uzmanības sarunā tika veltīts jautājumiem, kā veicināt izpratni un uzticību apdrošināšanas produktiem un kā uzlabot komunikāciju starp apdrošinātājiem un klientiem.

Tika analizēts, kādi ir Latvijas iedzīvotāju ieradumi attiecībā uz apdrošināšanu un apdrošināšanas līgumu slēgšanu un kāda ir apdrošināšanas nozares labā prakse un problēmas, cenšoties nodrošināt, lai apdrošinājuma ņēmēji pilnībā izprot savu apdrošināšanas līgumu. Diskusijā gūtie secinājumi būs nozīmīgi apdrošināšanas nozarei kopumā, veicinot labāku sadarbību un uzlabojot apdrošināšanas pakalpojumu kvalitāti, norāda Latvijas Bankas pārstāvji.

Svarīgākais