1. oktobrī stājas spēkā izmaiņas noteikumos medniekiem

© Edmunds Brencis / F64

No 1.oktobra nomedīto mežacūku asins paraugi jānodod zinātniskā institūta "Bior" laboratorijās, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) publiskotā informācija.

Patlaban asins paraugus var nodot PVD teritoriālajās struktūrvienībās.

Jaunā kārtība paredz, ka medniekam, ievērojot biodrošības prasības, jānoņem nomedītās mežacūkas asins paraugs, kas jāiepilda vienreizlietojamā noslēdzamā trauciņā un uz analīžu trauciņa jānorāda nomedītās mežacūkas licences numurs, mednieka vārds, uzvārds un kontakttālrunis, kā arī paraugs jānogādā "Bior" laboratorijā.

Savukārt, lai saņemtu samaksu, lietotnes "Mednis" datorversijā jāievada mednieka privātpersonas konta numurs. Par katru izmeklēšanai derīgu asins paraugu mednieks, tāpat kā līdz šim, saņems kompensāciju 30 eiro apmērā.

PVD atgādina, ka nomedītās mežacūkas obligāti ir jāizmeklē uz Āfrikas cūku mēri (ĀCM), ja tās ir nomedītas ĀCM vīrusa augsta riska teritorijās, mežacūkas paredzētas pārtikas apritei, kā arī ja nomedītajām mežacūkām ir konstatētas slimību pazīmes.

Jau ziņots, ka kopš 2014. gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9285 mežacūkām, tostarp 2014. gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015. gadā - 1048, 2016. gadā - 1146, 2017. gadā - 1431, 2018. gadā - 905, 2019. gadā - 430, 2020. gadā - 377, 2021. gadā - 448, 2022. gadā - 1274 mežacūkām, bet 2023. gadā - 1002 mežacūkām.

Šogad ĀCM konstatēts arī sešās saimniecībās ar mājas cūkām, kurās kopumā bija 581 mājas cūka. Tostarp vīruss konstatēts mājas cūkām zemnieku saimniecībā Valmieras novada Matīšu pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, kā arī divās piemājas saimniecībās Valkas novada Ērģemes pagastā.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama slimība, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais