Būvniecības nozares ģenerālvienošanās komitejā piektdien pārskatīta minimālā alga nozarē, paredzot, ka no 2025.gada 1.janvāra minimālā alga būvniecībā nodarbinātajiem būs 1050 eiro mēnesī vai 6,29 eiro stundā, aģentūru LETA informēja Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības (LBNA) pārstāvji.
Pārejas periodā līdz 2025.gada 31.decembrim būvniecībā nodarbinātajam, kura profesija atbilst 9.profesiju pamatgrupai, var maksāt mazāk, taču ne mazāk kā 930 eiro mēnesī un 5,57 eiro stundā, vai 830 eiro mēnesī un 4,97 eiro stundā, ja viņa darba stāžs pie konkrētā darba devēja pēdējo 12 mēnešu laikā ir mazāks nekā seši mēneši.
Pemērojot samazināto minimālo algu, piemaksa par virsstundām ir jāveic 100% apmērā.
LBNA norāda, ka šis ir neliels progress nozares sociālo partneru starpā. Tajā pat laikā apstāklis, ka komiteja nav regulāri cēlusi minimālo algu visām nodarbināto kategorijām nozarē, ir devalvējis tās reālo ietekmi nozarē, jo gan nozares vidējā alga, gan valsts minimālā alga pēdējos piecos gados ir augusi straujāk, pauž LBNA pārstāvji.
Arodbiedrība norāda, ka minimālajai algai ir tieša ietekme arī uz ēnu ekonomikas apmēru nozarē, jo katrs eiro, kas ir jāsamaksā kā minimālā alga, netiek ielikts aploksnē. Ņemot vērā nelielo progresu ceļot minimālo algu, LBNA ieskatā būtu jāstiprina Ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, papildus ģenerālvienošanās minimālajai algai nosakot arī nodokļu rēķinu, solidāro atbildību visā apakšuzņēmēju ķēdē, ziņošanu par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām uz būvobjektu, ziņošanu par ikmēneša vidējo algu profesiju pamatgrupās.
LBNA ieskatā ģenerālvienošanās minimālo algu nākotnē ir jāceļ ar automātisku sistēmu, kas nodrošinātu minimālās algas atbilstību nozares reālajai situācijai.
Šogad minimālā algu būvniecībā nodarbinātajiem ir 930 eiro mēnesī jeb 5,57 eiro stundā.
Ģenerālvienošanās ir nozares koplīgums starp darba devēju organizāciju un darbinieku arodbiedrību. Tā ir abu pušu vienošanās par minimālajiem noteikumiem visā nozarē. Ģenerālvienošanās ir saistoša visiem darba devējiem - fiziskām vai juridiskām personām vai arī tiesībspējīgām personālsabiedrībām, kas uz darba līguma pamata nodarbina vismaz vienu darbinieku, kas Latvijas teritorijā veic saimniecisko darbību būvniecības nozarē, neatkarīgi no tā vai darba devējs darbības veidu ir vai nav reģistrējis.
Būvniecības nozares ģenerālvienošanās ir noslēgta starp Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrību un trīs darba devēju organizācijām un tās biedriem - Latvijas Būvuzņēmēju partnerību, Latvijas Būvnieku asociāciju, Latvijas Ceļu būvētāju, kā arī atsevišķiem uzņēmumiem. Tā ir spēkā no 2019.gada 3.novembra.