Katrs otrais jaunietis Latvijā pārvietojas ar savu personīgo auto

© Kaspars Krafts / F64

Latvijā 51% jauniešu vecumā no 18 līdz 29 gadiem jau ir savs auto, bet katrs sestais to nevēlas vispār, aģentūru LETA informēja "SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Lielākā daļa jeb 56% kā savu pirmo automašīnu izvēlas jau iepriekš lietotu, kuru visbiežāk pērk par uzkrājumiem.

Arī sabiedriskais transports un pastaigas joprojām ir jauniešu vidū bieži izmantoti pārvietošanās veidi, īpaši Rīgā - tur jauniešu īpatsvars, kuri izmanto sabiedrisko transportu, ir lielāks par privātā auto vadītājiem, attiecīgi 47% un 36%.

Turpretī ārpus galvaspilsētas jaunieši lielākoties izvēlas pārvietoties ar savu privāto automašīnu - attiecīgi ap 60% brauc ar auto un ap 17% - sabiedrisko transportu.

Ja jaunietis pārvietojas ar savu privāto auto, tad lielākā daļa (56%) respondentu norāda, ka tas ir jau iepriekš lietots transporta līdzeklis, kas iegādāts par uzkrājumiem (37%).

Aptaujā 19% vīriešu norāda, ka viņiem auto vēl nav, taču plāno to iegādāties, bet 21% sieviešu uzskata, ka viņām auto nav nepieciešams. 25 līdz 29 gadu vecumā paliek populārāka mazlietotu (līdz pieciem gadiem) automašīnu iegāde, kas izmaksā dārgāk, tomēr šāds auto spēj kalpot ilgāk. Pieaugot vecumam un ienākumiem, jaunieši ir gatavāki investēt lielākas summas savās automašīnās.

Vidēji katrs ceturtais auto ir iegādājies līzingā (23%), savukārt daļa to saņēma no radiniekiem vai draugiem kā dāvinājumu (22%).

Apmēram katrs sestais jeb 17% norāda, ka vispār neplāno iegādāties auto. Tam par iemeslu ir gan tas, ka nav iegūta autovadītāja apliecība (46%), gan naudas trūkums (33%), gan arī tas, ka to iegādāties vienkārši nav vajadzības - ērti ir braukt ar divriteni, sabiedrisko transportu vai arī pārvietoties ar kājām (46%).

Jaunieši, izvēloties automašīnu, vispirms pievērš uzmanību praktiskiem un finansiāliem apsvērumiem, secināts aptaujā. Ņemot vērā jauniešu vēlmi izvēlēties transporta līdzekli, kas iekļaujas viņu budžetā, svarīgākais faktors ir automašīnas iegādes cena, kuru kā galveno kritēriju norāda 58% jauniešu. Ne mazāk svarīgs ir arī automašīnas uzturēšanas izmaksas, ko kā kritēriju norāda 56% jauniešu. Tas ietver ne vien degvielas patēriņu, bet arī iespējamos remonta izdevumus, kas var ievērojami ietekmēt automašīnas kopējās izmaksas ilgtermiņā.

Tikai pēc finansiālajiem aspektiem seko transportlīdzekļa drošība un ērtība, ko norāda 37% respondentu.

Automašīnas zīmols un izskats arī ir viens no kritērijiem, kas gan ir būtiskāks vīriešiem - 31% vīriešu šos aspektus uzskata par svarīgiem, salīdzinot ar 23% sieviešu.

Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc "SEB bankas" pasūtījuma 2024.gada jūnijā veica uzņēmums "Norstat"". Tajā piedalījās 501 respondents vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais