Eksperts skaidro, kad šogad beidzot odi liks mums mieru

© Kaspars Krafts/MN

Līdz septembrim reģionos, kurus piemeklēja jūlija izskaņas lielās lietavas, odu, visticamāk, būs daudz vairāk nekā ierasts, bet tuvāk septembrim odu skaitam pakāpeniski vajadzētu mazināties, aģentūrai LETA pauda Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecākais entomologs Uģis Piterāns.

Viņš atzīmēja, ka šī brīža odu uzplaiksnījums ir kaut kādā mērā normāla parādība, jo odiem gadā attīstās vairākas paaudzes. Tāpat ir odu sugas, kas ir aktīvākas tieši vasaras beigās. Tomēr visbiežāk odu skaitu vasaras otrajā pusē ierobežo sausums, jo odu kāpuri attīstās ūdenī, tāpēc to skaits parasti ir neliels un nav pārāk traucējošs. Parasti tie ir aktīvāki tuvāk mitrākām un ūdeņiem bagātām vietām.

Piterāns akcentēja, ka šis gads ir izņēmums, jo, pateicoties lielajām lietavām, augusta sākumā galvenokārt Latvijas centrālajos reģionos ūdens līmenis bija netipiski augsts. Slapji bija gan grāvji, gan ieplakas mežos un citas līdzīgas vietas. Arī šādas īslaicīgas ūdenstilpes ir ideāli piemērotas odu kāpuru attīstībai, jo tur parasti nav citu konkurentu cīņā par barību vai organismi, kas ēstu odu kāpurus un mitinās upēs, ezeros, dīķos un citās ūdenstilpēs, kur ūdens ir pastāvīgi visa gada garumā.

Odu kāpuru attīstība siltā laikā var aizņemt aptuveni divas nedēļas. Pagājušās nedēļas otrajā pusē ir novērojams jūlija izskaņas lielo lietavu rezultāts, jo kopš tām ir pagājis nepieciešamais laika periods kāpuru attīstībai. Entomologs norādīja, ka jaunā odu paaudze ir normāla parādība, bet šogad vietām to ir skaitliski daudz vairāk nekā citos gados.

Tā kā lietavas arī bija vietās, kur Latvijā dzīvo salīdzinoši daudz cilvēku, piemēram Rīgā un tās apkārtne, kā arī Jelgavā un citās pilsētās, arī tur ir novērojams paaugstināts odu daudzums. "Savā ziņā ir interesanti, ja tā to var nosaukt, ka pat Rīgas centrā un citās apkaimēs odu ir ļoti daudz, kas šķiet netipiski, jo šķietami tuvumā var nebūt arī nekādu atklātu ūdeņu, bet nu acīmredzot ir kādas tvertnes, trauki un citi līdzīgi objekti, kas piepildījušies ar ūdeni," sacīja Piterāns, piebilstot, ka odu kāpuri labi attīstās arī ūdens mucās un nav obligāti jābūt blakus dabiskas izcelsmes ūdenstilpēm.

Tāpat odi veiksmīgi attīstās arī lielākās peļķēs, kas divu nedēļu laikā nav pilnībā izžuvušas un bijušas piemērotas odu kāpuru attīstībai. "Tad nu arī Rīgā ir savā ziņā odu apokalipse," atzīmēja entomologs.

Latvijā

Valsts kanceleja rosina liegt valsts amatpersonām savienot darba pienākumus ar amatu speciālajās ekonomiskajās zonās un brīvostās, liecina Valsts kancelejas Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniegtais priekšlikums grozījumiem likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā".