Latvijā darba vizītē ieradīsies ANO Ģenerālās asamblejas prezidents

© pixabay.com

Latvijā no ceturtdienas, 4.jūlija, līdz sestdienai, 6.jūlijam, darba vizītē ieradīsies ANO Ģenerālās asamblejas 78.sesijas prezidents, Trinidādas un Tobāgo diplomāts Deniss Fransiss, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā.

Vizītes laikā ANO Ģenerālās asamblejas prezidents tiksies ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV), ārlietu ministri Baibu Braži (JV) un klimata un enerģētikas ministru Kasparu Melni (ZZS). ANO amatpersona iepazīsies ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra darbu klimata pārmaiņu politikas jomā, kā arī piedalīsies Valsts kancelejas rīkotajā diskusijā par stratēģisko komunikāciju.

Amatpersonas apspriedīs arī aktuālos ANO jautājumus un globālos ģeopolitiskos izaicinājumus, tostarp reģionālo drošības situāciju un Krievijas agresijas kara pret Ukrainu starptautisko ietekmi, ilgtspējīgas attīstības jautājumus un ANO struktūru reformas. Bražes un Fransisa sarunai pievienosies Latvijas ANO jauniešu delegāta programmas pārstāvji, kas aktīvi strādā, lai veicinātu Latvijas jauniešu līdzdalību ANO diskusijās un procesos.

Paredzēts, ka piektdien, 5.jūlijā, no plkst.19.45 līdz 21 Braže un Fransiss piedalīsies sarunu festivāla "Lampa" diskusijā "Neko par mums bez mums: Mazo valstu loma ANO" Cēsu pils parka skatuvē "Dots".

ANO Ģenerālās asamblejas amatpersonas vizīte ir iespēja iepazīstināt ar Latvijas ekspertīzi un prioritātēm starptautiskajās organizācijās, kandidējot dalībai ANO Drošības padomē no 2026. līdz 2027.gadam.

Latvijas kandidēšana ANO Drošības padomē ir viens no ārpolitikas ilgtermiņa mērķiem, kas minēts arī Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021. līdz 2027.gadam. Vēlēšanas paredzētas 2025.gada jūnijā Ņujorkā, ASV, un, lai Latvija tiktu ievēlēta, ir nepieciešams iegūt divas trešdaļas ANO dalībvalstu atbalstu.

Latvijā

Šodien ZZS valde gatavojas izvirzīt savu Latvijas Bankas (LB) prezidenta amata pretendentu – valsts finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētāju Reini Bērziņu. Latvijas Bankas likums nosaka: “Latvijas Bankas prezidentu pēc vismaz 10 Saeimas deputātu ierosinājuma ievēlē amatā Saeima.” Tas nozīmē, ka tikai politiķi, Saeimas deputāti var izvirzīt kandidātus uz šo augsto amatu.

Svarīgākais