Eksperta padomi bīstamā azbesta šīfera utilizācijā

© Publicitātes foto

Pieejamam kļūstot valsts atbalstam azbesta šīfera nodošanā, mājsaimniecībām aktuālāks kļūs jautājums par azbesta šīfera utilizēšanu. Kas jāņem vērā pirms uzsākt šī bīstamā materiāla demontāžu?

“Azbesta šīfera jumtu skaits Latvijā ir milzīgs - daļā novadu šāda veida jumts ir vairāk kā 70 % no dzīvojamajām ēkām. Atbalsta programmas ieviešana ir solis pareizajā virzienā - šobrīd tā būs pieejama trūcīgām un maznodrošinātām personām, taču būtisku atdevi tā sniegs tikai tad, kad būs pieejama plašākai sabiedrībai, līdzīgi kā tas ir Polijā un Lietuvā. Utilizējot veco azbesta jumtu, ir rūpīgi jāplāno darba process, jo azbests ir kaitīgs gan cilvēkiem, gan dabai,” norāda jumta segumu risinājumu “Eternit” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.

Lieto FFP3 respiratoru

Jumtam esot tehniski labā kārtībā, azbestu saturoši materiāli nekādu kaitējumu nenodarīs. Problēmas sākas tad, kad jumts jāmaina un azbesta loksnes tiek deformētas. Azbesta jumta loksnes mēdz būt plānas un trauslas, un, ja tās saplīst, tad gaisā izplatās azbesta putekļi, kas var nosēsties cilvēka plaušās un var radīt nopietnus kaitējumus veselībai. Tāpēc galvenais priekšnosacījums ir darbus veikt attiecīgos elpošanas aizsarglīdzekļos - respiratoros, piemēram, FFP3, kā arī lietot darba cimdus. Lai mazinātu putekļu izplatību, pirms darbu sākšanas var apsmidzināt šīferi un darba apģērbu ar ūdeni.

Izmanto plēvi, maisus vai paletes

Viena no biežākajām kļūdām šīfera demontāžas procesā ir materiālu mešana no jumta uz zemes. Tā kā šīferis vairumā gadījumu uz māju jumtiem ir stāvējis līdz pat 40 un 50 gadiem un ir plāns un trausls, tad bieži vien šīfera mešana nozīmē sadrumstalošanos, kā rezultātā materiālu ir sarežģīti savākt. Risinājums ir noklāt zemi ar plēvi un pēc tam sapakot šīferi polipropilēna maisos (“big bags”) vai uz paletēm. Jāņem vērā - jo saudzīgāk izdosies šīferi noņemt, jo lētāk izmaksās tā utilizācija.

Diemžēl novērojumi liecina, ka pietiekami izplatīta prakse iedzīvotājiem ir aprakt veco šīferi zem zemes. Tas tiešā veidā nodara kaitējumu apkārtējai videi, bojājot augsni un nonākot gruntsūdeņos. Tā vietā šīferi jānodod atkritumu vai būvgružu savākšanas komersantiem, kuri to pieņem sakrautu uz paletes vai polipropilēna maisos. Līdz ar to, ja tas ir iespējams, ieteicams uzreiz veco šīferi kraut uz paletēm un tās novietot vietā, kur ērti piebraukt transportam.

Utilizēšana var izmaksāt tikpat cik materiāla iegāde

Domājot par utilizācijas izmaksām, jāņem vērā ne tikai nodošana un bīstamo atkritumu apstrāde, bet, visticamāk, arī transporta cena. Atkarībā no šīfera daudzuma un privātmājas attāluma līdz tuvākajam būvgružu savākšanas punktam, cenas var svārstīties vairākos simtos eiro, taču viena tonna šīfera jeb aptuveni 60 kvadrātmetri jumta platības materiāla nodošana izmaksā no 400 līdz 550 eiro. Jāņem vērā, ka šīferis lietainos laikapstākļos kļūst mitrs un smags, tāpēc utilizācijas cena var pieaugt. Pieredze rāda, ka šīfera utilizācija un transports var kvadrātmetrā izmaksāt tikpat, cik jauna materiāla iegāde.

Latvijā

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa amatpersonas meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1994.gadā dzimušo Aigaru Lavrovu, kurš vakar, 17.jūlijā ap pulksten 11.00 izgāja no savas dzīvesvietas Dienvidkurzemes novadā, Medzes pagastā un līdz šim brīdim nav atgriezies. Vīrietim ir veselības problēmas.

Svarīgākais