Svētdiena, 14.aprīlis

redeem Gudrīte, Strauja

arrow_right_alt Latvijā

Arī "Maxima" veikalos atjaunota depozīta kuponu izmantošanas iespēja

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Saistībā ar 16.jūlijā notikušo kiberuzbrukumu Latvijas taromātu uzstādītāja "Tomra Systems ASA" informācijas tehnoloģiju (IT) infrastruktūrai ar dažiem ierobežojumiem atjaunota depozīta kuponu izmantošanas iespēja "Maxima" veikalu tīklā, informē SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) pārstāvji.

Balstoties uz SIA "Maxima Latvija" mājaslapā izvietoto informāciju, kuponus ir iespējams izmantot tikai tajās tirdzniecības vietās, kuru taromātos depozīta iepakojumi ir nodoti, kā arī ar maksimālo kupona summu līdz 30 eiro. Vienlaikus turpinās darbi pie "Tomra Systems ASA" nodrošinātā kuponu izmantošanas pakalpojuma atjaunošanas.

Trešdien, 19.jūlijā, kuponu izmantošana atjaunota veikalu tīklos "Rimi" un "Lidl", kā arī lielā daļā "LaTS" veikalu, kā arī bez traucējumiem darbojas visi manuālie depozīta pieņemšanas punkti.

Tāpat bez traucējumiem darbojas arī visi manuālie depozīta pieņemšanas punkti. Ja kupona izmantošana konkrētajā depozīta punktā šobrīd nav iespējama, DIO aicina kuponu saglabāt un izmantot to vēlāk - kupona minimālais derīguma termiņš ir viens gads no tā izdošanas dienas.

DIO pārstāvji atgādina, ka pašu taromātu darbība nav traucēta, un visā depozīta punktu tīklā ir iespējams nodot iepakojumus un saņemt kuponu.

Jau ziņojām, ka 16.jūlijā "Tomra Systems ASA" konstatējis plašu kiberuzbrukumu, kas tieši ietekmēja dažas uzņēmuma datu sistēmas. "Tomra Systems ASA" pusē tika traucēta depozīta kuponu izmantošanas iespēja tirdzniecības vietās.

Tiklīdz uzbrukums konstatēts, nekavējoties veikti pasākumi, lai to apturētu un mazinātu sekas. Tostarp informētas attiecīgās iestādes un mobilizēti visi pieejamie iekšējie un ārējie resursi, lai ierobežotu un neitralizētu incidentu.

"Mēs nekavējoties atslēdzām dažas sistēmas, lai ierobežotu uzbrukumu, un šobrīd "Tomra Systems ASA" izvērtē, vai klientiem un darbiniekiem varētu būt samazināta pakalpojumu stabilitāte," pauž uzņēmumā. Vienlaikus galvenā uzmanība pašreiz vērsta uz visu sistēmu darbības atjaunošanu pēc iespējas ātrāk.

Tāpat ziņots, ka DIO izsludinātajā taras pieņemšanas automātu jeb taromātu iepirkuma konkursā tiesības nodrošināt automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanu Latvijā ieguvis Norvēģijas iepakojuma savākšanas un šķirošanas iekārtu ražotājs "Tomra Systems ASA".

Latvijā depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem sāka darboties 2022.gada 1.februārī. Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt DIO.