Krekli ar partiju simboliku - vai tos drīkst valkāt tikai mājās, ja negrib skaidrošanos ar KNAB?

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Korupcijas apkarotāji nav atmetuši ar roku centieniem atmaskot dziedātāja Roberta Memmēna izpildītās dziesmas Tauta mosties! tapšanas aizkulises. Uzaicinājums apmeklēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) piesūtīts arī viņa menedžerim. Savukārt Neatkarīgā saņēmusi skaidrojumu, kādos gadījumos drīkst valkāt drēbes ar mīļotās partijas simboliku.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs acīmredzot netic, ka pieaugušam, veselīgi domājošam cilvēkam varētu rasties jūtas pret partiju Kam pieder valsts un deputātu Artusu Kaimiņu.

T krekla ar kādu reklāmu, t.sk. partijas logo, lietošana pati par sevi nav nosodāma un līdz ar to ierobežojama rīcība.

Un kāpēc tādas jūtas?

Tieši tā nopratināšanā dziedātājam vaicāja KNAB darbiniece: «Kāpēc tādas jūtas pret šo cilvēku, Kaimiņa kungu?» Un dziedātājs tad nu mēģina izskaidrot savu jūtu iemeslu. Visā garumā šī saruna apskatāma iekš youtube. Viņa vizīte KNAB ir uzfilmēta, ieskaitot kašķi, kas izcēlās, jo darbiniece nevēlējās tapt filmēta. Aizkadrā esošais personāžs tikmēr dusmīgi skaidroja, ka visām valsts amatpersonām ir pienākums filmēties, kas, protams, ir muļķības. Video noslēdzas ar darbinieces aiziešanu, bet R. Memmēns ar skatuves vārdu Robert Ox paliek rakstīt sacerējumu par KNAB uzdoto tematu - «Kāpēc tādas jūtas pret Kaimiņu». Tādu pašu sacerējumu nāksies rakstīt arī viņa menedžerim. Aizvakar par to sociālajos tīklos pavēstīja partijas Kam pieder valsts līderis Aldis Gobzems. Dziesmas autori taisnojas tikai KNAB, savukārt publiskajā telpā paust sašutumu par KNAB uzstājību uztic partijai, kurai dziesma tika veltīta. Partija šo notikumu arī izmanto pēc pilnas programmas. Vāc punktus, cilvēku bildes ar partijas krekliem un arī pa kādai slavenībai.

Dziesma stimulējusi Kambalu

Aizvakar par iestāšanos partijas rindās paziņoja kādreiz ar slavējamu basketbola spēli pazīstamais Kaspars Kambala: «Es nestāvēšu malā, kad manējos sit! Es braucu mājās palīdzēt savai valstij, redzot, ka Latvija kļūst par represīvu valsti un liek cilvēkus cietumā dēļ viņu politiskajiem uzskatiem, un sauc jauniešus uz pratināšanām dēļ dziesmas ievietošanas youtube, gluži kā PSRS čekas laikos. Aicinu visus nākt palīgā un aizstāvēt mūs kopā! Es pievienojos kpv.lv partijai un eju politikā!» Tātad R. Memmēna dziesma kalpojusi par stimulu šādai pilsoniskai aktivitātei, un KNAB ir aizdomas, ka par tādu stimulējošu dziesmu autoriem ir maksāts. Partijas vadoņi to noliedz, arī autors video skaidro, ka dziesma tapusi īpašā emocionālā pacilājuma brīdī pēc A. Kaimiņa izlaišanas no cietuma. Bet KNAB acīmredzot netic, ka tā var būt, jo videoklipā dziesmā trim cilvēkiem, ieskaitot pašu dziedātāju, mugurā ir partijas atribūtika.

Oficiāli KNAB savas aktivitātes skaidro šādi: «KNAB kompetencē ir kontrolēt apmaksātu priekšvēlēšanu aģitāciju. Līdz ar to svarīgi ir noskaidrot, vai persona, kas valkā T kreklu ar kādas partijas logo, par šā krekla valkāšanu un/vai attēlu (video) ar to publicēšanu sociālajos tīklos saņem samaksu no attiecīgās politiskās partijas (apvienības).»

Jāpierāda bezmaksas simpātijas

Neatkarīgā vēlējās noskaidrot, vai tagad jebkuras partijas atbalstītāji, kas lieto politisku simboliku, tiks nopratināti: «Vai persona ir tiesīga vilkt mugurā T kreklu ar kādas partijas logo un likt savas bildes/video sociālajos tīklos? Kurā brīdī patika pret kādu partiju pārvēršas nosodāmā reklāmā?» Atbildi sniedza KNAB īpašā vienība - Stratēģiskās analīzes un politikas plānošanas nodaļas Stratēģiskās komunikācijas un izglītošanas grupa:

«Atzīmējam, ka T krekla ar kādu reklāmu, t.sk. partijas logo, lietošana pati par sevi nav nosodāma un līdz ar to ierobežojama rīcība. KNAB vērtē katras atsevišķas personas rīcību, reklamējot konkrētu politisko partiju, kopsakarā ar reklāmas apmaksas kārtību (kas sedzis konkrētos priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumus) un sasniedzamo mērķi.

Līdz ar to KNAB cenšas noskaidrot, vai persona, valkājot T kreklu ar kādas partijas logo, veic to savas personiskās pārliecības un simpātiju vadīta, vai par to saņem atlīdzību no tā politiskā spēka, kurai persona publiski pauž atbalstu. Ja persona par savu rīcību saņem atlīdzību no konkrētās politiskās partijas (apvienības) un šī politiskā partija šos izdevumus nav norādījusi kā savus priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumus, tas uzskatāms par pārkāpumu, kas novēršams.»

Tātad, uzvelkot mugurā savas mīļās partijas atribūtus, ikvienam pilsoniski aktīvam cilvēkam jārēķinās, ka viņš kļūst par šīs partijas reklāmas baneri un kā tāds var tikt izsaukts uz valsts drošības iestādi skaidroties. Ej nu pierādi, ka neesi ņēmis naudu, ja krekls mugurā. Savukārt, ja pierādīt neizdosies, partija saņems uzrēķinu par slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanu.

Raksta pirmo daļu lasiet šeit

Latvijā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paredz pārtikas piegādes kurjeru reģistrēšanos dienestā tuvāko trīs mēnešu laikā, aģentūrai LETA pauda PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga.

Svarīgākais