Ceturtdiena, 25.aprīlis

redeem Bārbala, Līksma

arrow_right_alt Kultūra \ Mūzika

Mūzikas un mākslas festivāls "Vivat Curlandia!" Bauskā

FESTIVĀLA Vivat Curlandia! idejas autors un organizētājs ir Latvijā zinošākais senās mūzikas pētnieks diriģents Māris Kupčs. Divas festivāla dienas Bauskā tiks pārvērstas par krāšņiem senās mūzikas svētkiem, klausītājus priecējot ar 11 muzikāliem pasākumiem, akcentējot viduslaiku mūzikas bagātības, kas apgāž mītus par «tumšajiem viduslaikiem» © F64 Photo Agency

Šīs nedēļas nogalē, 20. un 21. jūlijā, jau ceturto gadu Bauskas pilī, Bauskas kultūras centrā un Bauskas Sv. Gara baznīcā notiks Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls Vivat Curlandia!.

Festivālā izskanēs viduslaiku, renesanses un agrīnā baroka mūzika, ko atskaņos mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Šveices, Korejas, Austrijas, Spānijas, Itālijas, Krievijas, Nīderlandes un Lielbritānijas. Festivāla epicentrā - Marko da Galjāno (Marco da Gagliano) operas La Dafne (1608) uzvedums vēsturiskajā sveču apgaismojumā. Kā Neatkarīgo informē Vivat Curlandia! producente Laura Šarova, festivāla programma norisināsies muzikālajam saturam vēsturiski atbilstošā vidē: senā mūzika tiks atskaņota uz vēsturiskajiem instrumentiem, mūziķi būs tērpušies vēsturiskajos tērpus, un koncertu norises vietās tiks radīta īpaša gaisotne. Divās dienās izskanēs 11 muzikālu pasākumu, akcentējot viduslaiku mūzikas bagātības, kas apgāž mītus par «tumšajiem viduslaikiem».

Pirms festivāla atklāšanas koncerta ģimenes ar bērniem tiek aicinātas uz muzikālu stāstu par senajiem instrumentiem, kura laikā mazie klausītāji varēs saistoši uzzināt par simtiem gadu senu pagātni, kad radās tādi instrumenti kā fidele, vijole, blokflauta, klavesīns, lauta u.c.

Festivālu Vivat Curlandia! sestdien, 20. jūlijā, atklās viens no šā brīža Eiropā atzītākajiem jaunās paaudzes viduslaiku mūzikas ansambļiem - Rumorum no Šveices, atskaņojot īpaši šim festivālam radītu viduslaiku mūzikas programmu Tenperantia. Festivāla turpinājumā gaidāms pārsteigums: Latvijā atgriezīsies viduslaiku mūzikas grupa Eloqventia (Spānija). Festivāla mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs saka: «Šī mākslinieku grupa pierāda, ka viduslaiku mūzika var būt tik ļoti mūsdienīga, temperamentīga un aizraujoša. Tie klausītāji, kuriem laimējās pirms diviem gadiem apmeklēt Eloqventia koncertu, ilgi nevarēja atgūt elpu pēc pārdzīvojuma un runāja tikai sakāpinātās emocijās. Esmu gandarīts, ka varēsim viņus dzirdēt atkal.» Pēc grupas uzstāšanās klausītāji aicināti uz ne mazāk spoža dueta koncertu. Eiropā plaši zināmā dziedātāja mecosoprāns Romina Basso un virtuozais, daudzas godalgas ieguvušais ģitārists Alberto Mesirca (Itālija) Latvijā viesosies pirmo reizi, Bauskas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem piedāvājot programmu, kas būs kā baroka mūzikas ceļojums caur cilvēka kaislībām.

Festivāla gaidītākais notikums - Marko da Galjāno operas La Dafne uzvedums vēsturiskajā sveču apgaismojumā ikvienam klausītājam ļaus izjust 17. gadsimta operas, mūzikas, režijas, tērpu un tā laika cilvēku estētiskos ideālus. Uzvedumos piedalīsies Eiropas Operas akadēmijas (EOA) jaunie solisti, baroka orķestris Collegium Musicum Riga, baroka koris Collegium Choro Musici Riga, diriģents Māris Kupčs, kā arī vēsturisko žestu un retorikas speciāliste, arfiste Katerina Antonenko (Lielbritānija/Krievija).

Festivāla pirmo dienu noslēgs Bauskas pils rīkotais koncertuzvedums Zaudētā paradīze, kuru atskaņos Bauskas pils seno deju grupa Galms, ansamblis Trakula un Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas bērnu koris Via Stella.

Svētdien, 21. jūlijā, Bauskas Sv. Gara baznīcā izskanēs soprānu Anetes Viļumas un Ievas Pļaviņas 17. gadsimta mūzikai veltītā programma. Festivāla ietvaros norisināsies arī VI paukošanās turnīrs Ius Gladii jeb Zobena tiesības, kura laikā varēs vērot bruņinieku cīņas, un arī apmeklētājiem būs iespēja piedalīties sacensībās šaušanā ar arbaletu. Turpinājumā - soprāna Ilzes Grēveles-Skaraines veidotā kamermūzikas programma La Donna, kurā līdz ar dziedātāju muzicēs baroka vijolniece Agnese Kanniņa, baroka čelliste Māra Botmane, teorbiste Talitha Cumi Witmer no Nīderlandes, kā ar klavesīniste Liene Maderna-Stradiņa. Drīz pēc tam izskanēs pieklusinātas noskaņas koncerts ar aktrisi un dziedātāju Elīnu Avotiņu un blokflautisti Ievu Nīmani. Bet vienpadsmit pasākumu maratonu ar programmu Vibes of Purcell noslēgs senās mūzikas ansamblis Neymann Ensemble (Latvija, Austrija, Itālija). Turpinot tradīciju un veltot koncertu kādam Latvijā maz atskaņotam baroka laika komponistam, šā gada festivālā Neymann Ensemble piedāvās muzikālu stāstu par vienu no visu laiku slavenākajiem angļu komponistiem - Henriju Pērselu, kuram šogad ir 360 gadu jubileja.

Par festivāla norises vietu ir izvēlēta Bauska, jo Kurzemes hercogu Ketleru Zemgalē celtās pilis bija pirmās, kas Latvijas teritorijā reprezentēja ziemeļu renesanses laicīgās arhitektūras un profesionālās mākslas izpausmes, atnesa līdzi renesanses laikmeta Eiropas domāšanu, kultūru un mākslas dīgļus, kas neapšaubāmi ietekmēja kultūras procesu attīstību ne tikai Zemgalē. Savukārt mūsdienās Bauskas pils ir vienīgais renesanses un manierisma perioda laicīgās arhitektūras mantojums, ko 17.-18. gs. kari nespēja iznīcināt pilnībā un kas materiāli pārstāv minēto periodu Latvijas kultūras vēsturē.