Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana, lai ieviestu "taisnīgu, caurspīdīgu un uz sabiedrības uzticību balstītu" biļešu sadales kārtību gan Latvijas Skolu jaunatnes, gan Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos.
Kā iniciatīvas autors norādīts Arnis Vērzemnieks. Pēc viņa teiktā, esošā situācija, kad biļetes tiek izpirktas dažu minūšu laikā, "rada netaisnīguma sajūtu tūkstošiem ģimeņu" - dalībnieku tuvinieki nepaspēj iegādāties biļetes, bet otrreizējā tirgū tās nonāk "par nesamērīgi augstām cenām".
Līdztekus viņš norāda, ka svētku norises vietu ietilpības dēļ jebkurā gadījumā nebūs iespējams nodrošināt biļetes visiem interesentiem. Arī risinājums, ka katram dalībniekam nodrošinātu vismaz vienu biļeti, nav iespējams, jo dalībnieku skaits pārsniedz vietu skaitu norises vietās, spriež iniciatīvas autors.
Tā vietā viņš piedāvā izmantot izlozes sistēmu. Līdzīgu pieeju, pēc iniciatīvas autora sacītā, izmanto tādos lielos pasākumos kā Glastonberijas festivāls, FIFA Pasaules kauss un Vīnes filharmoniķu Jaungada koncerts, kur pieprasījums daudzkārt pārsniedz pieejamo vietu skaitu.
Izlozes organizēšanu uzticētu VAS "Latvijas loto". Lai novērstu spekulāciju, biļetes tiktu personificētas, savukārt biļetes tālākpārdošanu varētu tikai par sākotnējo cenu caur oficiālu platformu. Viens pircējs varētu saņemt limitētu biļešu daudzumu.
Pāris mēnešu laikā šī ir otrā iniciatīva par izmaiņām biļešu tirdzniecībā. Maija nogalē tika aicināts ierobežot maksimālo biļešu skaitu vienam pircējam uz Dziesmu un deju svētku pasākumiem. Šo iniciatīvu līdz šim atbalstījuši 424 cilvēki, taču, lai to iesniegtu Saeimā, nepieciešami vismaz 10 000 parakstu.
Kā vēstīts, pāris dienas pēc pakāpeniskas biļešu tirdzniecības sākšanas uz dažādiem XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pasākumiem, lielākā daļa biļešu, tostarp uz noslēguma koncertu "Te-aust" un tā ģenerālmēģinājumu, tika izpārdotas. Īsā laikā tika "izķertas" arī vairums biļešu, kas palika pāri no iepriekšējās rezervācijas.
Neilgi pēc tam sludinājumu portālos sāka parādīties piedāvājumi biļetes pārdot otrreiz vai apmainīt. Valsts policija visā Latvijā līdz šim sākusi sešus kriminālprocesus, kad cilvēki samaksājuši citām privātpersonām par Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku biļetēm, bet nav nedz saņemta biļete, nedz atgūta samaksātā summa.
Vairāki vecāki sociālajos tīklos pauda neapmierinātību, ka nav paspējuši iegādāties biļetes uz koncertiem, kuros piedalīsies viņu atvases. Svētku rīkotāji skaidroja, ka, apzinoties vecāku vēlmi klātienē redzēt savus bērnus svētkos, tika apsvērta biļešu rezervēšana dalībniekiem. Tomēr, ņemot vērā pasākumu vietu ietilpību, plašo sabiedrības interesi un svētku auditoriju, tika nolemts visas biļetes nodot publiskā tirdzniecībā.
Pēc svētkiem izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde (JV) atzina, ka ir jāmeklē labāka formula biļešu tirdzniecībai. Vienlaikus esot jāapzinās, ka pieprasījums pēc biļetēm vienmēr būs lielāks, nekā iespējams nodrošināt.
Uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem vienā pirkumā varēja iegādāties ne vairāk par astoņām biļetēm uz pasākumu.