Mūža balvas dejas mākslā saņems horeogrāfes Bāliņa un Šteina

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Mūža balvas dejas mākslā saņems baletdejotāja, horeogrāfe, klasiskās dejas pedagoģe Gunta Bāliņa un horeogrāfe, ilggadēja pedagoģe un Latvijas Vispārējo un Skolu jaunatnes Deju svētku Goda virsvadītāja Baiba Rasma Šteina, informē Dejas balvas pārstāve Lelde Kristiāna Paeglīte.

Dejas balvas pasniegs 15 kategorijās. Kategorijā "Baleta iestudējums vai notikums" nominēts "Nacionālās Mākslu vidusskolas" Rīgas Baleta skolas viencēliens "Bal(e)ts", Latvijas Nacionālās operas un baleta iestudējums "Džungļu grāmata" un Jelgavas pašvaldības iestādes "Kultūra" izrāde "Savieno".

Savukārt kategorijā "Baleta horeogrāfe vai horeogrāfs" nominēts Antons Freimans par laikmetīgā baleta izrādi "Savieno", Elza Leimane par baleta viencēlienu "Bal(e)ts") un Raimonds Martinovs par baletu "Džungļu grāmata". Par uzvaru kategorijā "Baletdejotāja" sacentīsies Jūlija Brauere, Annija Kopštāle, Jolanta Lubēja un Alise Prudāne-Spridzāne. Kategorijā "Baletdejotājs" nominēts Kārlis Cīrulis, Filips Fedulovs, Antons Freimans un Andris Pudāns.

Kategorijā "Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums" izvirzīta Anša Rūtentāla kustību teātra dejas filma "Dēls", mākslinieku apvienības "Art For Rainy Days" laikmetīgās dejas un cirka izrādes "How A Spiral Works", Ģertrūdes ielas teātra izrāde "Iekšas", Latvijas Kultūras akadēmijas izrāde "Silueta burti", dejas kompānijas "Sixth" solo izrāžu vakars "Sometimes I Do Something", biedrības "Party" dejas izrāde "Trīsošā migla".

Kategorijā "Laikmetīgās dejas horeogrāfe vai horeogrāfs" nominēts Vilnis Bīriņš, Edvards Kurmiņš un Ramona Galkina par dejas filmu "Dēls", Alise Bokaldere par laikmetīgās dejas un cirka izrādi "How A Spiral Works", Artūrs Nīgalis par laikmetīgās dejas izrādi "Silueta burti", Rūta Pūce par laikmetīgās dejas izrādi "Iekšas" un Olga Žitluhina par dejas izrādi "Trīsošā migla".

Par uzvaru kategorijā "Laikmetīgās dejas dejotāja vai dejotājs" sacentīsies Alise Bokaldere, Vladimirs Goršantovs, Edvards Kurmiņš, Ramona Levane un Artūrs Nīgalis.

Kategorijā "Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums" nominēts biedrības "Vektors" deju uzvedums "Aiz ko garš pavasar’s?", dejas atbalsta fonda "Zvaigžņu AkA" un Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma koncertizrāde "Annas tantes piruetes", kā arī biedrības "Zelta sietiņš" tautas deju ansambļa "Zelta sietiņš" 65 gadu jubilejas koncertcikla otrais koncerts "Rikšus".

Kategorijā "Skatuviskās tautas dejas horeogrāfe vai horeogrāfs" nominēta Dagmāra Bārbele par deju uzvedumu "Aiz ko garš pavasar’s?", Lilija Lipora, Ilmārs Dreļs un Reinis Rešetins par koncertizrādi "Annas tantes piruetes", Baiba Rasma Šteina, Diāna Gavare, Elīna Kovaļevska, Janīna Nurka, Sanita Prese, Dace Avdiljone par koncertu "Rikšus".

Kategorijā "Mūsdienu deju iestudējums vai notikums" nominēta mūsdienu deju studijas "Buras" dejas izrāde "Cikls", Tukuma pilsētas kultūras nama un Anetes Pitenas īsmetrāžas dejas izrāde "Domu simfonija", deju studijas "Ritms" dejas izrāde "Klātbūtnē" un Daugavpils teātra kustību izrāde "Nodzītus zirgus nošauj".

Kategorijā "Mūsdienu deju horeogrāfe vai horeogrāfs" nominēta Edīte Ābeltiņa, Dace Mihailova, Ksenija Simanova par dejas izrādi "Cikls", Liene Bēniņa par dejas izrādi "Domu simfonija", Irina Bogeruka par izrādi "Nodzītus zirgus nošauj", kā arī Elīna Gaitjukeviča par izrādi "Klātbūtnē".

Kategorijā "Jaunie dejas mākslinieki" par uzvaras lauriem sacentīsies Poļina Filippova, Dariuss Florians Katana, Elīza Jasinska, Izabella Monastirska-Urtāne, Alise Sāstamoinena, Sintija Skrabe, Mārīte Supe un Alvis Švarcs.

Kategorijā "Ieguldījums dejas mākslā" nominēta Bāliņa un Regīna Kaupuža par grāmatu "Rīgas baleta skolai 90", Ramona Galkina par mākslinieciskā jaunrades darba teorētisko pētījumu "Laikmetīgā deja Latvijā un tās sinoptiskais skatījums izrādē "Aizsācēji un iesācēji"", Gundega Juraševska un Sarmīte Plūme par grāmatu "Visa Madona dejo!", Ruslans Ļevčenko-Gladins par starptautisko hiphopa pasākumu organizāciju Latvijā, Jānis Purviņš par teorētisko pētījumu "Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi", Valda Vidzemniece par monogrāfiju "Modernā deja Latvijā 20.gadsimta pirmajā pusē".

Kategorijā "Pārsteigums dejas mākslā" nominēts laikmetīgās dejas kamerfestivāls "Atspulgs kustībā", "Baltijas Dejas platforma 2024", XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku latviešu skatuviskās dejas lielkoncerts "Balts", izrādes "Brīnuma anatomija" un "Face T(W)O", izrāde-ekspedīcija "Carry On" Rīgas cirkā, kā arī laikmetīgās dejas notikumu "Dance&Perform" cikls.

Jauniešu žūrijas balvai nominēts biedrības "Vektors" uzvedums "Aiz ko garš pavasar’s?", apvienības "Art For Rainy Days" dejas un cirka izrāde "How A Spiral Works", Ģertrūdes ielas teātra izrāde "Iekšas", mūsdienu deju studijas "Buras" dejas izrāde "Cikls", laikmetīgās dejas kompānijas "Sixth" izrāžu vakars "Uztaisi jēgu ar mani", kā arī "Story Hub" un "Hanzas perona" dejas izrāde "Pāru terapija".

Dejas notikumus divu gadu periodā vērtēja un nominantus izraudzījās žūrijas komisija, kuru veido žūrijas komisijas priekšsēdētājs, laikmetīgās dejas eksperts Dmitrijs Gaitjukevičs, laikmetīgās dejas eksperte Sintija Siliņa, mūsdienu dejas ekspertes Edīte Ābeltiņa un Anastasija Jasvina, baleta eksperti Lita Beiris un Erlends Ritenbergs, skatuviskās tautas dejas eksperti Jānis Kalniņš un Artis Puriņš, kā arī māksliniece, mākslas terapeite un mākslas mediatore Lība Bērziņa.

Dejas balvas pasniegšanas ceremonija notiks 29.aprīlī Vidzemes koncertzālē "Cēsis". Ceremoniju veido režisors Jānis Znotiņš, režisora asistente Agate Bankava, dramaturģe Ance Muižniece, scenogrāfe Pamela Butāne un horeogrāfi Liene Grava un Reinis Rešetins, Eidens Viljams Konefrijs, Ramona Galkina, Maija Tjurjapina, muzikālā noformējuma mākslinieks Reinis Sējāns, video projekciju mākslinieks Toms Zeļģis.

Paredzēts, ka no 1.aprīļa līdz 25.aprīlim "Lsm.lv" norisināsies Dejas balvas skatītāju simpātiju balsojums, kurā būs iespēja izvēlēties skatītāju iecienītākos darbus kategorijās "Dejas iestudējums" un "Dejas notikums".

Dejas balva ir augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā. Reizi divos gados to piešķir baletā, laikmetīgajā dejā, skatuviskajā tautas dejā un mūsdienu dejās par sasniegumiem jauniestudējumu, uzvedumu un dejas notikumu radīšanā, kā arī pedagoģiskajā un pētnieciskajā darbā.

Svarīgākais