Apdraudēta Imanta Ziedoņa muzeja pastāvēšana

© Publicitātes foto

Kultūras Ministrija nākusi klajā ar jaunu finansēšanas modeli, kas paredz sevis izvēlētu privāto, valsts akreditēto muzeju finansēšanu nodot Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rokās. Ar vienu būtisku niansi - tas paredz, ka šiem muzejiem nāksies piedalīties “bada spēlēs”. To, kurš muzejs turpinās darbību, noteiks labāk uzrakstītais projekts, norāda Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite.

Imanta Ziedoņa muzeja “mūzu māja” Murjāņos šoruden piedzīvo neatliekamas pārmaiņas - savu laiku nokalpojušā niedru jumta nomaiņu, kas notiek ar sabiedrības un atsaucīgu uzņēmēju saziedotajiem līdzekļiem.

Tikmēr Ziedoņa muzeja apmeklējuma sezonas noslēgumā, Kultūras Ministrija nākusi klajā ar negaidītu lēmumu - selektīvi izslēgt Ziedoņa muzeju un vēl trīs privātos, valsts akreditētos muzejus no ikgadējā valsts finansējuma aprites.

Kultūras Ministrijas piedāvājums - visu šo muzeju kopīgo budžetu nodot VKKF rīcībā, ar atļauju rīkot projektu konkursu, kura rezultātā muzeji katru gadu tiks pie pamatdarbību nosedzoša finansējuma.

"Tas nozīmē tikai vienu - regulāru cīņu starp muzejiem, kas atņems resursus ne tikai jaunradei un attīstībai, bet arī viens otram," izceļ muzeja direktore.

Šāda finanšu pārdale, viņasprāt, nozīmēs arī nevēlamu konkurenci savstarpēji draudzīgu, sadarboties spējīgu un vienotu sabiedrības izglītošanas funkciju pildošu organizāciju vidū. Tostarp, ir radies jautājums par VKKF izvirzītajiem kritērijiem, jo šo muzeju funkcijas ir diametrāli pretējas, darbības veidi - dažādi, bet laikmetīgi, salīdzinot ar vispārējo Latvijas muzeju piedāvājumu.

“Varam būt gandarīti, ka pēc vairāk kā desmit gadu cīņas, Kultūras ministrija ir gatava rīkoties un finansējumu piešķirt visiem privātajiem akreditētajiem muzejiem, kas to tiešām ir pelnījuši. Taču veids, kā tas šobrīd notiek, neliecina par pārdomātu un sistēmisku rīcību. Kultūras ministrijas paziņojums īsi pirms gada beigām par līdzšinējo privāto akreditēto muzeju finansējuma atņemšanu un turpmāko kārtību, kas paredz maiņu no valsts pamatbudžeta uz konkursa kārtību VKKF, ir nepilnvērtīgs, sasteigts un muzeju vidi degradējošs, faktiski nostādot katru muzeju bezizejas priekšā - vai nākamgad muzejs strādās, vai būs jāslēdz,” Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite.

Jaunā finansēšanas modeļa gadījumā muzeju galvenā funkcija būs izdzīvot, nevis pildīt svarīgāko uzdevumu - izglītot sabiedrību.

Imanta Ziedoņa muzejs, Imanta Ziedoņa paša radītais fonds “Viegli” un fonda dibinātāji, piecpadsmit darbības gadu laikā iesaistītie sponsori, brīvprātīgā darba veicēji, radošie intelektuāļi, kuri bez atlīdzības ir iesaistījušies gan koncertu, gan izstāžu rīkošanā ir neizpratnē par Kultūras Ministrijas plānoto kursa maiņu. Tajā vairāk nolasāma partiju un personāliju savstarpējā cīņa, aizmirstot, ka muzeji ir “mūzu mājas”, kas pēc ICOM (Starptautiskā muzeju asociācija) ieskatiem ir vieni no stūrakmeņiem sabiedrības mentālās un intelektuālās veselības attīstībā.

Ziedoņa muzejs ir dibināts 2015.gadā, paša Imanta Ziedoņa un viņa iedvesmotā fonda “Viegli” sadarbības rezultātā.

Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.

Svarīgākais