Ko šodien un rīt redzēt Sarunu festivālā "Lampa"?

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Šodien un rīt Cēsis notiks devītais Sarunu festivāls "Lampa", piedāvājot vairāk nekā 300 pasākumu, informē festivāla projektu vadītāja Irīna Kuzņecova.

Šogad programma tapusi, sadarbojoties ap 260 dažādām organizācijām un iedzīvotājiem - sabiedriskajām organizācijām, valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, uzņēmumiem, medijiem, augstskolām, politiskām partijām un citiem. Festivāla teritorijā atradīsies 55 skatuves un teltis.

Kā ierasts, "Lampas" programmā būs daudz diskusiju - to vidū par elektrības un gāzes cenām, diskusijas par narkotiku apkarošanu, nabadzības neredzamo seju, skolu segregāciju, valsts aizsardzības dienestu un zinātnes attīstību Latvijā. Gaidāmas arī sarunas par to, kā nosargāt demokrātiju un vārda brīvību, veidot iekļaujošu un noturīgu sabiedrību.

Bez tradicionālā "Politiķu cepiena" un "Politiķu disko" būs iespējams vērot "Ārpolitikas čempionātu", apmeklēt "Zaļo grilu", kur vērtēs politiķu darbus un nedarbus klimata un vides aizsardzības jomā, aiziet uz satikšanos ar Saeimas deputātu un izmēģināt politiskās programmas rakstīšanu ar mākslīgā intelekta rīka "Chat GPT" palīdzību.

Liela loma programmā būs veltīta ģimenes lietām - kā veiksmīgi veidot attiecības ar partneri, kāda ir sieviešu loma ģimenē un sabiedrībā, kā audzināt un motivēt bērnus, un, visbeidzot, - kā cieņpilni atvadīties no tuviniekiem.

Šogad savu vārdu teiks arī lauksaimnieki un zemnieki, iesaistot apmeklētājus sarunās par reģionu attīstību un dzīvi laukos.

Būtisks festivāla tēmu bloks ir veselība un tās saglabāšana - ko darīt, lai uzlabotu veselību, kādas darbības būtu jāveic, lai izvairītos no saslimšanām.

Swedbank, "Zaļā brīvība", "Latvijas Dabas fonds" un daudzas citas organizācijas arī šogad aicinās aizdomāties par ilgtspējīgu dzīvesveidu. Piemēram, "Swedbank Ilgtspējas skatuvē" diskusiju dalībnieki runās par finansiālo brīvību un ilgtspējīgiem nekustamajiem īpašumiem, bet energoefektivitātes tēmas Latvijas energopolitikas kontekstā un dažādas citas, ar dabu saistītas tēmas tiks apspriestas "Enerģijas teltī", "Zaļajā teltī" un vairākās citās festivāla norises vietās.

Savukārt festivāla jaunākajiem apmeklētājiem būs iespēja izkustināt gan prātus, gan kājas dažādās aktivitātēs, kas norisināsies "MiniLampa" zonā.

Kultūru baudīt un par to rosināt diskusijas aicinās gan valmierieši, gan liepājnieki. "Reģionu skatuvē", kas top sadarbībā ar "British Council" pārstāvniecību Latvijā, dos balsis darbīgajām kopienām un aktīvistiem no visas Latvijas. Kuldīdznieki aicinās piedalīties sarunu spēlē "Lielā tautu staigāšana", bet daugavpilieši apmeklētājiem piedāvās teātra iestudējumu "Meli bez noteikumiem" lasījuma formātā. Kopā ar Latgales viedokļu līderiem sēdīsimies pie kopīgā galda un notiesāsim Latgales "ziloni", šķetinot mītus un meklējot risinājumus samilzušajām problēmām.

Taču tiem, kas uz Cēsīm atbraukt nevarēs, daļu no festivāla diskusijām būs iespējams vērot arī tiešsaistē festivāla mājaslapā.

Rūpējoties par festivāla pieejamību visām sabiedrības grupām, daļai pasākumu tiks nodrošināts tulkojums zīmju valodā un teksta reāllaika transkripcija. Mājaslapā būs iespējams iepazīties ar vides pieejamības aprakstu apmeklētājiem ar kustību traucējumiem.

Iepazīties ar pilnu festivāla programmu iespējams mājaslapā "festivalslampa.lv", kā arī mobilajā lietotnē. Izveidot savu festivāla programmu būs iespējams gan festivāla mājaslapā, gan mobilajā lietotnē, izmantojot rīku "Mana programma".

Festivāla komandu veido Fonds atvērtai sabiedrībai "DOTS", "Swedbank Latvija", Cēsu novada pašvaldība, komunikācijas vadības aģentūra "Deep White", reklāmas aģentūra "Armadillo" un British Council pārstāvniecība Latvijā.

Festivāla norisi atbalsta Aktīvo iedzīvotāju fonds, Vācijas vēstniecība Latvijā, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Roberta Boša fonds, ASV vēstniecība Latvijā, uzņēmumi "Latvijas Finieris", "LMT", "Enefit", "Enefit Green", Latvijas nacionālā lidsabiedrība "airBaltic", "SCHWENK Latvija", "Omniva", "Neste Latvija", "European Energy Latvia", "Sadales tīkls", "Balcia Insurance SE", "Rīgas meži", kā arī Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.