Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Kultūra

Ar Eiropas atbalstu Latvijā taps deviņas jaunas filmas

© unsplash.com

No Kultūras ministrijas (KM) piesaistītā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finanšu instrumenta "React-EU", Nacionālā kino centra (NKC) konkursā atbalstītas četras daudzsēriju filmas un četras spēlfilmas, kā arī viena pilnmetrāžas dokumentālā filma, informē NKC pārstāve Inga Blese.

Aprīlī filmēšanas periodu sāks studijā "Mistrus Media" veidots projekts - astoņu sēriju filma "Pansija pilī", kas veidota pēc Anšlava Eglīša "atmiņu romāna" motīviem. Stāsta centrā ir Anšlava Eglīša tēvs Viktors Eglītis un viņa dzīvesbiedre Hilda Vīka, arī Anšlavs un viņa jaunākais brālis Vidvuds.

20.gadsimta 20.gados ģimenei valsts piešķir īpašumā muižiņu ar visiem tās iemītniekiem, un Rīgas inteliģentu ģimene vienu vasaru pavada komiskos notikumos. Tie tiks atklāti septiņās sērijās, bet astotā, dokumentālā sērija, izsekos konkrēto vēsturisko personāžu un vēsturisko vietu likteņiem.

Sekojot studijas aprobētajai metodei, kas tika izmēģināta daudzsēriju filmā "Emīlija, Latvijas preses karaliene", arī šim seriālam piesaistīti vairāki režisori - Andis Mizišs, Marta Elīna Martinsone un Dāvis Sīmanis, dokumentālo sēriju veidos Gints Grūbe -, seriāla operators ir Andrejs Rudzāts, māksliniece - Kristīne Jurjāne, scenāristi - Ivo Briedis un Tabita Rudzāte.

Lomām izvēlēti un šobrīd tiek apstiprināti dažādu paaudžu aktieri, filmēšana notiks visu vasaru Kurzemē, Kuldīgas apkārtnē. Seriāls top sadarbībā ar straumēšanas platformu "Go3" un televīzijas kanālu "TV3", uz ekrāniem tas nonāks 2024.gada janvārī.

Aprīļa pirmajās dienās filmēšanas perioda sākums paredzēts studijas "Tasse Film" projektam "Padomju džinsi", kuru kopīgi veido režisori Staņislavs Tokalovs un Juris Kursietis, radošajā komandā arī operators Valdis Celmiņš un māksliniece Laura Dišlere.

Filmas stāsts aizved uz 20.gadsimta 70.gadu Latviju, kur džinsu bikses ir viens no spilgtākajiem "kapitālistisko rietumu" simboliem, to ražošana pagrīdē filmas galvenajam varonim izvēršas par ienesīgu biznesu, bet vēlāk - par ideoloģisku cīņu ar čeku un krimināliestādēm.

Galvenās lomas atveidos Kārlis Arnolds Avots, Toms Veļičko, seriālā piedalās arī Andris Keišs, Gundars Āboliņš, Gints Grāvelis, Nikolajs Šestaks, Jānis Jarāns, Ivars Krasts, Jevgēņijs Isajevs, Valentīns Novopoļskis un citi. Daudzsēriju mākslas filmas tapšanu atbalsta ERAF un "Go3".

Filmēšana jau iesākta un turpinās septiņu sēriju spriedzes filmai "Dumpis", kuru pēc Ivo Brieža un Vitālija Dokoļenko scenārija uzņem režisors Andrejs Ēķis un operators Gatis Grīnbergs studijā "Cinevilla Films" sadarbībā ar straumēšanas platformu "Tet+".

Vēsturiskā drāma balstīta patiesos notikumos, kas risinājās Rīgā 1975.gadā, - ideālu vadīts kapteinis izmisumā saceļas pret valdošo režīmu un organizē dumpi uz militāra bruņukuģa. Stāstā par viena cilvēka cīņu pret sistēmu totalitārā režīmā atklājas dažādi laikabiedru tipāži un nepārvarama vara, kas izmanto visus līdzekļus. Lomas atveido Dainis Grūbe, Elīna Hanzena, Egons Dombrovskis, Inga Tropa, Agnese Budovska, Andris Keišs, Jēkabs Reinis un citi.

Ceturtās daudzsēriju filmas uzņemšana plānota rudenī, tas ir studijā "Ego Media" producēts septiņu sēriju darbs "Asistente", kura scenāristes un režisores ir Alise Zariņa un Liene Linde. Filmas darbība notiek mūsdienās un centrējas ap Lailu, kas strādā nekustamo īpašumu biznesā un plāno ar laiku veidot nopietnu karjeru, lai arī ilgojas pēc nodarbes, kas būtu vairāk piemērota viņas ideālistes dabai.

Nejaušs gadījums dod Lailai iespēju sākt strādāt sociālo darbu, ticot, ka viņa spēj mainīt pasauli, bet izrādās, ka pasaule nemaz tik ļoti nevēlas mainīties. Autores uzsver nepieciešamību bagātināt Latvijas kinematogrāfisko ainu ar aktuālu un mūsdienīgu tematiku un stilistiku, filmas radošajā komandā ir arī scenārija līdzautore Anete Konste, operators Ivo Skanstiņš, māksliniece Ieva Kauliņa.

Kopš 2020.gada NKC, izmantojot Covid-19 laikā piesaistītu papildu finansējumu, iespēju robežās atbalsta kvalitatīvu daudzsēriju filmu veidošanu; gan skatītāju, gan kinoprofesionāļu novērtējumu jau saņēmuši daudzsēriju darbi "Emīlija. Latvijas preses karaliene" un "Krimināllieta iesācējam".

Ar ERAF "React-EU" atbalstu, kas pēc KM iniciatīvas tika piešķirts NKC konkursā 2022.gadā, top gan četri minētie seriāli, gan Latvijas kino klasiķa Ivara Selecka dokumentālā filma "Pieaugšana", gan bērniem un jauniešiem domāta spēlfilma "Bum!", kuras režisores ir Marta Selecka un Andra Dorša.

Režisori Lauris Ābele un Raitis Ābele veido spēlfilmu ar animācijas elementiem "Dieva suns", režisors Armands Začs uzņem debijas filmu "Mūžīgi jauni", bet režisors Dzintars Dreibergs pievēršas Latvijas basketbola vēsturei spēlfilmā "Lācis un Cālis".

Ar ERAF "React-EU" atbalstu veidotās filmas uz kinoekrāniem nonāks 2024.gadā.