Milzu interese par Viestura Kairiša jauno spēlfilmu "Janvāris"

© Publicitātes foto

Ar vairākiem izpārdotiem seansiem Rīgā un Latvijas reģionos 11. novembrī sāka demonstrēt režisora Viestura Kairiša jauno filmu “Janvāris”.  

Filma stāsta par 1991. gada janvāra notikumiem. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk, viņam draud iesaukšana Padomju armijā. Pirmās nopietnās attiecības, 90. gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes. Filmas jaunie varoņi ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņiem liek nonākt notikumu epicentrā un izdarīt izvēli. “Janvāris” ir vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos.

“Tā bija liela atbildība veidot filmu par laiku, ko mēs visi atceramies. Filma “Janvāris” ir jau sasniegusi skatītājus ārpus Latvijas, un mēs esam ļoti pateicīgi, ka filma šobrīd arī Latvijā izraisa tik lielu dažādu paaudžu skatītāju interesi. Paldies visai filmas komandai, filmas atbalstītājiem un filmu studijas “Mistrus Media” kolēģiem, kuri vairāk nekā trīs gadus diendienā strādāja pie tā, lai filma notiktu Latvijā un nonāktu pasaulē,” tā filmas pirmizrādē teica viena no filmas “Janvāris” producentēm Inese Boka-Grūbe.

Filmu pirmajā dienā visā Latvijā jau noskatījušies vairāk nekā 3000 skatītāju. Vienlaicīgi ar pirmizrādes pasākumu Rīgā 11. novembrī filmu demonstrēja vairāk nekā 50 kino demonstrēšanas vietās Latvijā, un vairākas Latvijas skolas organizēja filmas seansus skolēniem, lai dotu iespēju ar filmas palīdzību nokļūt savu vecāku un vecvecāku piedzīvotajā laikā.

Skatītāji pēc filmas pauda atzinīgus vārdus par filmu, sakot, ka tā uzjundījusi atmiņas un likusi atgriezties laikā, kas bija tik izšķirīgs Latvijai un ikvienam, kas to piedzīvojis.

Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Sandis Runge, Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs. Filma veidota filmu studijā “Mistrus Media”, tās režisors ir Viesturs Kairišs, operators - Vojcehs Starons, māksliniece - Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece - Rūta Lečaite, grima māksliniece - Ilze Trumpe, komponiste - Juste Janulīte, producenti - Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Filma jau izraisījusi plašu starptautisku interesi - pasaules pirmizrāde notika Traibekas filmu festivālā ASV, kur filma ieguva balvu kā labākā ārzemju filma, vairākas balvas iegūtas arī Varšavas filmu festivālā un Romas starptautiskajā kinofestivālā.

Svarīgākais