Piecu valstu bigbendi vienosies kopīgā džeza pasakā

© Publicitātes foto

No 7. līdz 11. novembrim Latvijas Mūzikas akadēmijā norisināsies Starptautisks bigbenda projekts “What if…”, kura ietvaros Siguldā un Rīgā izskanēs hipotētiska pasaka džeza bigbendam.

Šajā projektā ar Erasmus+ programmas atbalstu apvienojušies Olborgas (Dānija), Gēteborgas (Zviedrija), Roterdamas (Nīderlande), Tallinas (Igaunija) un Rīgas (Latvija) džeza studenti, kuri nedēļas laikā sagatavos trīs kombo programmas koncertam 9. novembrī kultūras centrā “M/Darbnīca”. Visas nedēļas garumā ar projekta dalībniekiem strādās viesdocenti Ulfs Bandgrēns (Zviedrija), Martins Granums (Dānija), Rezo Kiknadze (Gruzija) un Joosts Patočka (Nīderlande).

Mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Dāvja Jurkas vadībā tiks iestudēta Erlenda Skomsvolla hipotētiska pasaka džeza bigbendam “What if…” jeb “Kas būtu bijis, ja…”, kuru klausītāji varēs novērtēt 10. novembrī Kultūras centrā “Siguldas devons”, bet 11. novembrī - Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļu zālē.

Uzziņai: hipotētisks stāsts ir stāsts par to, kas nekad nav noticis, tajā pašā laikā mēģinot iedomāties, kā izskatītos lietas, ja būtu noticis tas, kas nekad nav noticis. Hipotētiskās pasakas autoru Erlendu Skomsvollu ieinteresēja fakts, ka džezs un klasiskā mūzika skan tik atšķirīgi, īpaši pirmajās džeza ēras desmitgadēs 20. gadsimta sākumā, tāpēc viņš sāka spēlēties ar idejām - kā skanētu mūzika, ja, piemēram, Ņuorleānas džezs būtu saplūdis ar Arnolda Šēnberga atonālo 12 toņu tehniku. Tātad viņa hipotētiskā pasaka ir par to, kas būtu bijis, ja džezs un klasiskā mūzika būtu “ieklausījušies” viens otrā.

Kultūra

2024. gada novembrī noslēdzies pirmais posms reģistrācijai Svētkiem. Balstoties uz reģistrācijas sistēmas datiem, kas apkopoti 2024. gada 1. novembrī, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas 20774 tautas deju dejotāji, 12426 kordziedātāji, 3245 mūsdienu deju dejotāji, 1520 folkloras kopu dalībnieki, 1315 pūtēju orķestru mūziķi, 1018 simfonisko orķestru mūziķi, 468 koklētāji un 245 akordeonisti. Svētkiem gatavojas arī instrumentālie ansambļi, vokālie ansambļi, teātri, kapelas, profesionālo izglītības iestāžu kolektīvi, speciālo izglītības iestāžu kolektīvi un vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki.

Svarīgākais