Drīzumā gaidāmas gandrīz 20 jauno Latvijas filmu pirmizrādes

 
©Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

No septembra līdz decembrim gaidāmas gandrīz 20 jauno Latvijas filmu pirmizrādes, žurnālistus preses konferencē informēja Nacionālā kino centra (NKC) pārstāve Kristīne Matīsa.

Šajā rudenī pie skatītājiem nonāk gan tikko pabeigtas filmas, gan tādas, kuru pirmizrāde pandēmijas dēļ tikusi atlikta, un NKC vadītāja Dita Rietuma rezumēja, ka vienojošais faktors šoreiz ir absolūta dažādība gan tematikā, gan stilistikā, gan žanru daudzveidībā, tāpēc ir cerība, ka savu Latvijas kino šoruden atradīs jebkurš skatītājs.

8.septembrī kinoteātros nonāks režisora Aika Karapetjana filma "Sema ceļojumi", kas vēsta par kādu eiropieti Semu, kurš, meklēdams sava tēva saknes, nonāk absurda pasaulē - kādas zemnieku ģimenes gūstā, no kura viņu var izglābt tikai viens mazs sivēns. Lomas filmā atveido Kevins Jansenss, Laura Siliņa, Aigars Vilims, Normunds Griestiņš un citi.

Savukārt 14.septembrī pie skatītājiem nonāks režisora Margus Paju vēsturiskais trilleris "Suflieris". Filmas darbība norit 1939.gada augustā, nedēļu pirms Otrā pasaules kara sākuma. Ir nogalināts Igaunijas militārā izlūkdienesta aģents, kurš vadīja pretpadomju spiegošanas departamentu. Lomas filmā atveido Kaspars Znotiņš, Agnese Budovska, Prīts Voigemasts, Elmo Nīganens un citi.

No 21.septembra Latvijas kinoteātros būs skatāma režisora Staņislava Tokalova filma "Mīlulis". Tā vēsta par jaunu ambiciozu maksātnespējas administratoru Matīsu, kurš pēc draudzenes nāves pēkšņi spiests uzņemties atbildību par viņas dārgo īpašumu un desmit gadus veco meitu Paulu. Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Paula Lābane, Kristīne Krūze un citi.

Savukārt 29.septembrī pie skatītājiem nonāks režisores Elzas Gaujas melnā komēdija "Mamma vēl smaida", kas stāsta par trīs māsām, kuras spiestas risināt kopīgu problēmu - kādā Eiropas valstī nomirusi viņu mamma. Meitas grib viņu guldīt Latvijas zemē, bet oficiālām procedūrām naudas nav, tāpēc sākas ceļojums cauri Eiropai ar mašīnu un mammu jumta bagāžniekā. Lomas filmā atveido Anta Aizupe, Baiba Broka, Daiga Kažociņa, Jānis Skutelis, Matīss Budovskis un citi.

3.oktobrī pirmizrādi piedzīvos režisora Uģa Oltes trilleris "Upurga". Tā vēsta par piedzīvojumu gidu Andreju, kurš upes ielejā pazaudē savu māsu un viņas kolēģus - reklāmu filmēšanas grupu. Viņi nezina, ka šajā ielejā rudeņos uzplaukst dabas parādība, kam piemīt neprātīgs spēks. Lomas filmā atveido Igors Šelegovskis, Inga Tropa, Elvita Ragovska, Reinis Boters, Morten Traavik, Uģis Prauliņš un citi.

4.oktobrī satikšanos ar skatītājiem piedzīvos Ivara Selecka filma "Zemnieki". Dokumentālā kino klasiķis Seleckis, kuram septembrī apritēs 88, kopš 1973.gada filmas "Apcirkņi" ik pēc desmit, piecpadsmit gadiem uzņem pilnmetrāžas dokumentālo filmu par Latvijas laukiem, sekojot līdzi tam, kā mainās valsts un tās ļaudis.

13.oktobrī pirmizrādi piedzīvos režisores Signes Baumanes animācijas mūzikls "Mans laulību projekts", kas vēsta par jaunu sievieti Zelmu, kura meklē mīlestību un tiecas pēc ideālās laulības, taču ilūzijas sabrūk, kad bioloģija ar saviem hormonu un neironu signāliem sāk iespaidot Zelmas uzvedību emocijas. Lomas filmā ierunājušas Laura Čaupale, Guna Zariņa, Edgars Samītis, Dainis Grūbe, trio "Limonāde", "Linda Leen" un citi.

14.oktobrī pie skatītājiem nonāks režisora Matīsa Kažas jauniešu drāma "Neona pavasaris". Tā vēsta par studenti Laini. Viņas vecāki šķiras un Lainei jāuzņemas atbildība par mazo brāli, bet tad viņa nonāk Rīgas pagrīdes reivu scēnā. Laine iemīlas Gundā un nododas bezmiega naktīm un ballītēm, pakāpeniski zaudējot saikni ar realitāti. Lomas filmā atveido Marija Luīze Meļķe, Grēta Trušiņa, Gerds Lapoška, Jānis Skutelis un citi.

21.oktobrī pirmizrādi piedzīvos režisores Lindas Oltes filma "Māsas". Māsas Diāna un Anastasija varētu pamest bērnu namu, jo viņas grib adoptēt amerikāņu ģimene, turklāt uzrodas arī sen neredzētā abu meiteņu māte, bet māsām ir katrai savi, pilnīgi atšķirīgi plāni. Lomas filmā atveido Emma Skirmante, Gerda Aljēna, Iveta Pole un citi.

Rīgas Starptautiskajā kino festivāla (Riga IFF) programmā izrādīs režisora Kristijonas Vildžiūnas Lietuvas un Latvijas kopražojuma filmu "Dziesmas lapsai". Filma vēsta par rokdziedātāju Daiņus, kurš pēc draudzenes nāves noslēdzas vientulībā un ilgojas tikties ar zaudēto mīļoto. Tas iespējams sapņu pasaulē, atbalsojot mītu par Orfeju un Eiridīki. Lomas filmā atveido Sauļus Bareiķis, Agnese Budovska, Lukas Malinauskas un citi.

"Riga IFF" programmā iekļauta arī Latvijas un Igaunijas kopražojuma filma "Snaudošais zvērs", kuras režisors ir Jāks Kilmi. Filmas centrā ir Kristjans, kurš kopā ar draugiem vienmēr spēlējas pamestas fabrikas drupās, bet sargs Elmars viņus vienmēr dzen prom. Kad notiek nelaime, bērni varētu Elmaram palīdzēt, bet Kristjanu tad uzskatīs par nodevēju. Lomas filmā atveido Nilss Jāgups Englands, Laura Vahtre, Rebeka Kaska, Una Marta Soms, Kimi Reiko Pilipenko un citi.

2.novembrī pirmizrādi piedzīvos režisores Ināras Kolmanes paaudžu drāma "Mātes piens", kas ir rakstnieces Noras Ikstenas romāna ekranizācija un vēsta par mātes un meitas cīņu par dzīvi zem padomju totalitārā režīma sloga. Lomās filmā atveido Maija Doveika, Rūta Kronberga, Elīna Vaska, Indra Briķe, Zane Bierande un citi.

4.novembrī uz kinoekrāniem nonāks režisores Unas Celmas filma "1960.gada meitenes". Skolotājas Lapaines klases meitenes satiekas katru gadu martā. Tā bija 1995.gadā, kad režisore pirmoreiz filmēja savas klasesbiedrenes, un tā ir tagad, kad visām jau ap 60.

Savukārt 8.novembrī pirmizrādi piedzīvos režisores Kolmanes filma "Ētera personība. Gunārs Jākobsons". Gunāra Jakobsona pirmā reportāža Latvijas Radio izskanēja 1954.gadā, un kopš tā laika viņa balss kļuvusi leģendāra. Ziņu diktors, sporta komentētājs, Mikrofona dziesmu aptaujas vadītājs un idejas autors - profesionālis ar gandrīz 70 gadus garu darba stāžu, un joprojām ēterā.

10.novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Viestura Kairiša filma "Janvāris". Tā ir personīga filma par 1991.gada barikāžu mēnesi, kad izšķīrās Baltijas valstu neatkarības liktenis un Jazis paņēma rokās kinokameru, atbrīvojot arī savu brīvību no ieilgušā sprosta. Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska, Baiba Broka, Juhans Ulfsaks un citi.

16.novembrī uz kinoekrāniem nonāks režisora Aivara Graubas filma "Circenīša Ziemassvētki". Kāda policista ģimenē pirms svētkiem briest skandāls, bet lauku mājā pēkšņi uzrodas Ziemassvētku vecītis, kuru bērni iesaista ģimenes glābšanas plānā, bet neviens nezina, ka patiesībā viņš ir izbēdzis cietumnieks. Lomas filmā atveido Kaspars Kārkliņš, Inga Tropa-Fišere, Jānis Vimba un citi.

Novembra sākumā pirmizrādi piedzīvos režisora Raita Ābeles filma "Vesmaņa atgriešanās". Tā ir dokumentāla filma par Latvijas Satversmes tēvu un pirmo Saeimas prezidentu Fridrihu Vesmani.

Tāpat novembrī pirmizrādi piedzīvos arī režisores Lienes Laviņas-Kalnaelles filma "Gunārs Astra. Pret straumi". Tas ir biogrāfisks stāsts par personību ar nesalaužamu garu un stipru mugurkaulu. Astra drosmīgi rīkojās saskaņā ar savu sirdsbalsi, būdams pārliecināts, ka Latvija reiz būs brīva.

Novembrī pirmizrādi piedzīvos arīdzan režisores Annas Vidulejas filma "Podnieks par Pondieku", kas vēsta par vienu no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas dokumentālistiem.

1.decembrī uz kinoekrāniem nonāks režisora Jāka Kilmi filma "Ziemassvētki džungļos". Tā ir Indonēzijā uzņemta ģimenes filma. Divas māsas - Paula un Elizabete - kopā ar ģimeni pārceļas dzīvot eksotiskā valstī un ar sava jaunā drauga Ahima palīdzību laižas bīstamos un aizraujošos piedzīvojumos, lai džungļos atrastu Ziemassvētku vecīti. Lomas filmā atveido Rebeka Šuksta, Braiens Pablo Eskobars, Elizabete Liepa, Inga Alsiņa-Lasmane, Māris Olte un citi.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) atgādināja pandēmijas laikā izvirzīto kultūras nozares lozungu - ierobežojumi aizliedz rādīt, bet tie neaizliedz radīt, tāpēc aizvadītajos divos gados visās kultūras nozarēs, arī filmu nozarē, tika meklēts papildu finansējums un radoša darba iespējas, un arī tad, kad kinoteātri bija slēgti skatītājiem, darbs filmu nozarē neapstājās un tapa jaunas filmas.