Ukrainas aktieri Dailes teātrī iestudējuši izrādi

 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Dailes teātrī tapis jauns starptautisks projekts, apvienojot Dailes teātri, Kijivas Drāmas un komēdijas teātri, kā arī Londonas Vestendas teātra kompāniju “Mischief Theatre”. Kijivas Drāmas un komēdijas teātra trupa Rīgā, Dailes teātrī iestudējuši Londonas Vestendā populārās komēdijas “The Play That Goes Wrong” versiju ar ukraiņu aktieriem un ukraiņu valodā. Šis starptautiskais projekts īstenots pateicoties atbalstītājiem “Tet”, pensiju fondam “INDEXO ” , “SIGNED bank”, Pīgožņu ģimenei un “Rimi”.

Izrādes nosaukums ukraiņu valodā būs “З цією виставою щось не так” un pirmizrāde uz Dailes skatuves notiks 28.jūlijā, pēc tās vēl viena izrāde 29.jūlijā. Iestudējums ir īpašs Dailē tapis projekts, kas tiks izrādīts kara bēgļu ģimenēm Dailes teātrī un vēlāk plānots arī reģionos.

Dailes un Kijivas Drāmas un komēdijas teātra versiju iestudējusi Londonas Vestendas teātra “Mischief” režisore Eimija Mārčanta (Amy Marchant).

Kijivas Drāmas un komēdijas teātra trupai kara apstākļos bija izdevies apvienoties, lai Latvijā, Lietuvā un Vācijā parādītu ukraiņu dramaturģes Natālijas Vorožbitas sarakstīto lugu “Sliktie ceļi”, kas skaudri vēsta par kara plosīto Ukrainu un cilvēku likteņiem kara apstākļos. No viesizrādēm Kijivas teātra trupa ir atgriezusies Rīgā, lai strādātu pie “The Play That Goes Wrong” iestudēšanas ar režisori Eimiju Mārčantu.

Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Kad pavasarī aicinājām Ukrainas cilvēkus bez maksas apmeklēt mūsu pagājušās sezonas izklaides žanra “hitu”, britu komēdiju “Izrāde, kas saiet sviestā”, saņēmām pateicības vārdus, ka uz mirkli bija izdevies novirzīt drūmās domas no piedzīvotām kara šausmās. Šie pateicības vārdi mums deva ideju- kamēr Kijivas teātra aktieriem ir dota terminēta atļauja izbraukt no Ukrainas, lai rādītu Eiropā “ Sliktos ceļus”, sniegt viņiem iespēju iestudēt Dailē jau gatavo komēdiju, bet nu jau ukraiņu valodā un pēc tam to parādīt Ukrainas cilvēkiem te, Latvijā. Mēs ļoti cerējām, ka izrādi jau drīzumā varēs vest uz Kijivu un spēlēt tur, bet tagad, diemžēl, ir skaidrs, ka tas tik drīz nenotiks. Esam gandarīti, ka Londonas “Mischief” uzreiz atbalstīja mūsu ideju un atvēlēja ukraiņu teātrim visu izrādes licenci bez maksas, mums ir lielisks partneris LMT, kas nekavējoties atbalstīja šo projektu, tāpat atbalstu sniedz pensiju fonds “INDEXO”, “Signed” banka, Pīgožņu ģimene, kā arī “Rimi”. Ar šo finansējumu un atbalstu mums izdevies nodrošināt, ka ukraiņu aktieriem ir iespējams strādāt Rīgā.

Ja mums izdosies piesaistīt finansējumu Ukraiņu trupas turpmāko uzturēšanās izmaksu segšanai, ceram izrādi aizvest arī uz citām Latvijas pilsētām, kā arī viesizrādēs citviet Baltijā.”

Šī Henrija Luisa, Džonatana Seiera un Henrija Šīlda luga 2015. gadā ieguva prestižo Lorensa Olivjē balvu kā labākā jaunā komēdija. “The Play That Goes Wrong” izrādīta jau vairāk nekā 30 pasaules valstīs, tostarp guvusi panākumus Brodvejā. Londonas Vestendā “The Play That Goes Wrong” tiek izrādīta jau septiņus gadus.

Luga stāsta par Kornlijas drāmas pulciņu un viņu iestudējuma “Slepkavība Haveršamas muižā” pirmizrādi, kuras laikā noiet greizi pilnībā viss - rekvizīti neturas pie sienām, aktieri aizmirst tekstu, pat iebrūk skatuves grīda. Par spīti force majeure apstākļiem drāmas pulciņa entuziasti apņēmušies izrādi nospēlēt līdz galam.

Londonas Vestendas iestudējuma radošā komanda: autori - Henrijs Luiss (Henry Lewis), Džonatans Seiers (Jonathan Sayer), Henrijs Šīlds (Henry Shields), scenogrāfija - Naidžels Huks (Nigel Hook), gaismu mākslinieks - Riks Mauntdžojs (Ric Mountjoy), kostīmu mākslinieks - Roberto Suroče (Roberto Surace), kustības un cīņu māksla - Deivs Hērns (Dave Hearn), komponists - Robs Falkoners (Rob Falconer), režisors - Marks Bels.

“Mischief” izrādes “The Play That Goes Wrong” iestudējumu Vestendā producējis Kenijs Vakss (Kenny Wax) un “Stage Presence”.