Trešdiena, 24.aprīlis

redeem Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

arrow_right_alt Kultūra

Aivara Hermaņa dziesmu grāmata tiks prezentēta koncertā Liepājā

© Publicitātes foto

Jau šo svētdien, 13. martā, uz savu vairākkārt pārcelto 65 gadu jubilejas koncertu dzimtajā Liepājā, koncertzālē “Lielais dzintars”, visus aicina ģitārists Aivars Hermanis. Šis koncerts ir tik bieži pārcelts, ka Aivaram pa šo laiku ir apritējuši jau 67 gadi – dzimšanas diena bija 7. martā.

Par godu Aivara Hermaņa jubilejai jaunākajā izdevniecības “MicRec” grāmatu sērijas “Latviešu mūzikas populārākās dziesmas” izdota grāmata, kurā apkopoti viņa 50 skaņdarbi.

To izpildītāju vārdi komentārus neprasa - Igo, Ieva Akuratere, “Remix”, “Putnu Balle”, Žoržs Siksna, “Tip Top”, Normunds Rutulis, Ojārs Grinbergs, “Dzeguzīte” un citi. Nošu krājums daudziem varētu būt īsts atklājums un arī pilnībā no jauna apgūstams repertuārs. Aivars savām dziesmām izvēlējies labu dzeju un uzticamus līdzautorus, un tie ir jau pieminētie Igo un Ieva Akuratere, kā arī dzejnieki Linards Tauns, Māra Zālīte, Vizma Belševica, Aspazija, Viks un citi. Pazīstamākās ir dziesmas no savulaik par erotiskāko un jutekliskāko latviešu mūzikas albumu atzītais Ievas un Igo kopdarbs “Klusums starp mums” ar tādām dziesmām kā “Ar tevi”, “Čuksti uzmodināja pilsētu” un “Par klusumu”.

Grāmatā iekļauts arī muzikoloģes Daigas Mazvērsītes biogrāfisks apraksts par mūziķa radošo dzīvi: “Ar mūziku, proti, ģitāras spēlēšanu, Aivars Hermanis maizi sāka pelnīt jau 17 gadu vecumā - mācījās Liepājas mūzikas vidusskolas dienas nodaļā un vakaros spēlēja dzimtās Liepājas krogos. Tolaik viņš ģitārspēlei veltīja astoņas, desmit vai divpadsmit stundas dienā, un kāds tur brīnums, ka pa vidu citu autoru skaņdarbiem pavīdēja paša radītas melodijas. Sākumā, protams, instrumentālā mūzika, un, lai nu ko, bet dzeju Aivars nav sacerējis, tāpēc dziesmām iedvesmu meklēja avīzēs un grāmatās. Arī tagad Aivars no rīta nereti rokās kā pirmo ņem grāmatu, ne tā kā jaunībā, kad bija jāmetas ar galvu iekšā versmainajā mūzikas mutulī - jau skolā spēlēts ansamblī “Senči”, uz savu grupu, pirmajiem “Līviem”, aicināja Juris Pavītols. Spēlējot visdažādāko repertuāru, pakāpeniski veidojās individuālais spēles stils, ietekmējoties no džeza, blūza, arī smagā roka, kas gan mazāk izpaudies Aivara sacerētajās dziesmās. Kopā to ir ap simts, no kurām dažas radītas arī teātra izrādēm, radio iestudējumiem.”