Aptauja: kura ir piemērotākā vieta Nacionālajai akustiskajai koncertzālei?

 
©f64.lv, Aivars Ķesteris

Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju par piemērotāko vietu Nacionālajai akustiskajai koncertzālei uzskata Rīgas Kongresu namu, informē Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

KM un Latvijas Arhitektu savienība ceturtdien seminārā informēja sabiedrību par aizvadītajā gadā īstenotajā pētījumā izvirzītajām sešām Nacionālās akustiskās koncertzāles novietnēm Rīgas centrā. No tām padziļināti tika aplūkotas LAS izvirzītās trīs novietnes ar vislielāko potenciālu attiecībā uz stratēģisko un pilsētvides attīstību, kā arī ietekmi uz nākotnes sabiedrību - Rūpniecības preču tirgus teritorija, Andrejsala un Rīgas Kongresu nams.

Pasākumā tika prezentēta arī 2021.gada decembrī tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" veiktā aptauja, kuras dati liecina - Latvijas iedzīvotāji par piemērotāko no minētajām sešām novietnēm Rīgas centrā Nacionālās akustiskās koncertzāles izbūvei uzskata Rīgas Kongresu namu.

Gan galvaspilsētā, gan visā Latvijā dzīvojošo aptaujas dalībnieku atbalsts koncertzāles novietnei Kongresu namā ir ļoti līdzīgs - to kā piemērotāko min 72% Rīgā dzīvojošo un 66% visas Latvijas respondentu.

Otrajā vietā ar 38% balsu Latvijas iedzīvotāji ierindojuši novietni Elizabetes ielā 2. Savukārt Andrejsalas novietne pievilcīga šķitusi 36% aptaujas respondentu, savukārt AB dambis - 35% respondentu. Aptuveni viena ceturtā daļa jeb 25% aptaujas dalībnieku par piemērotāko vietu koncertzāles novietnei Rīgā atzinuši Raņķa dambi, savukārt Rūpniecības preču tirgus šim nolūkam piemērots šķiet 23% aptaujāto.

Domājot par Nacionālās akustiskās koncertzāles izbūvi, gandrīz puse jeb 47% aptaujas respondentu norādījuši, ka uzskata - pareizāk būtu pārbūvēt kādu jau esošu ēku. Šāds viedoklis biežāk ir respondentiem ar augstāku izglītības līmeni, sievietēm un gados jaunākiem aptaujas dalībniekiem.

Savukārt 41% aptaujas dalībnieku norādījuši, ka pareizāk būtu būvēt pilnīgi jaunu ēku. Šāds viedoklis izplatītāks starp respondentiem ar augstākiem ienākumiem, vīriešiem un gados vecākiem aptaujas dalībniekiem. 12% aptaujas respondentu bijis grūti sniegt atbildi uz šo jautājumu.

Lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par piemērotāko Nacionālās akustiskās koncertzāles izbūves vietu galvaspilsētā, KM aicināja "SKDS" veikt sabiedriskās domas aptauju. "SKDS" pagājušajā mēnesī veiktajā interneta aptaujā piedalījās 1005 visu Latvijas reģionu iedzīvotāji vecuma grupā no 18 līdz 75 gadiem, pavēstīja Kokale.