Privāti pasākumi un kultūras notikumi - kādi atvieglojumi rīt stāsies spēkā?

© f64.lv, Kaspars Krafts

No otrdienas, 15.jūnija, pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie iedzīvotāji ar Covid-19 sertifikātu varēs pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem, pirmdien preses konferencē informēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie varēs pulcēties privātos pasākumos ārtelpās un iekštelpās, nepārsniedzot 20 cilvēku, taču mājsaimniecību skaits nav ierobežots. Pasākumos, kur pulcējas vakcinētie vai Covid-19 pārslimojošie, var neievērot drošības pasākumus, piemēram, var nelietot sejas aizsargmasku, neievērot divu metru distanci.

Pavļuts skaidroja, ka cilvēku skaits privātajos pasākumos atšķirībā no publiskajiem tiek ierobežots, jo publiskā pasākuma rīkotāji norīko atbildīgo, kas pārbauda Covid-19 sertifikātus pret Covid-19 vakcinētajiem, pārslimojošiem vai personām, kas veikušas Covid-19 testu.

Iedzīvotāji bez Covid-19 sertifikāta joprojām varēs pulcēties privātos pasākumos, līdz desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām. Tāpat šīs personas var pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem ārtelpās, neierobežojot ietverto mājsaimniecību skaitu.

Lejupielādēt un pārbaudīt sava Covid-19 sertifikāta spēkā esamību var vietnē "covid19sertifikats.lv". Pārbaudīt dokumentu var, izmantojot piedāvāto opciju "Verificēt".

Arī no rītdienas, 15.maija, visi amatierkolektīvi, kuri to vēlēsies, varēs atsākt koncertdarbību, šodien preses konferencē žurnālistus informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna.

Viņa atgādināja, ka amatierkolektīvi mēģinājumus ir atsākuši jau kopš 7.aprīļa un dalībniekiem ir iespēja darboties divos veidos, proti, gan vakcinēti, gan nevakcinēti 20 cilvēki var mēģināt ārā, ievērojot divu metru distancēšanos, kā arī citas epidemioloģiskās drošības prasības. Savukārt telpās mēģinājumā var piedalīties tikai tās viena kolektīva personas, kuras ir vakcinētas vai kuras ir izslimojušas Covid-19. Turklāt viņiem nav noteiktas citas drošības prasības.

No 15.jūnija arī amatierkolektīvi varēs piedalīties dažādos pasākumos. Ja viss kolektīvs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu, ka tā dalībnieki ir vakcinēti vai izslimojuši Covid-19, tad viņi var piedalīties pasākumos bez epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanas, taču ja kolektīvā ir cilvēki, kuriem ir negatīvs Covid-19 tests, viņiem pēc priekšnesuma ir jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, stāstīja Pavulēna.

Viņa atgādināja, ka kultūras centri var rīkot pasākumus telpās līdz 300 apmeklētājiem, brīvā dabā - līdz 500 apmeklētājiem. Ja pasākums, kurā piedalās arī cilvēki ar negatīviem Covid-19 testiem, notiek telpās, tas nedrīkst būt ilgāks par četrām stundām, jābūt 15 minūšu starpbrīdim ik pēc divām stundām telpu vēdināšanai. Tāpat visi ir jālieto sejas aizsargmaskas un jābūt personalizētām sēdvietām, ievērojot divu metru distanci, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Pasākumiem brīvā dabā nav noteikts laika ierobežojums.

Savukārt bērnu amatierkolektīvu dalībniekiem mēģinājumi joprojām drīkst notikt tikai brīvā dabā.

Savukārt pasākumu rīkotāji varēs organizēt divu tipu kultūras norises. Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Dace Vilsone žutnālistiem skaidroja, ka kultūras pasākumu rīkotājs ir tiesīgs izvēlēties ekonomiski pamatotu pasākumu tipu, par to nepārprotami informējot apmeklētājus brīdī, kad viņi iegādājas biļetes.

Pirmais no tiem ir pasākums ar atvieglotiem drošības pasākumiem, kuru varēs apmeklēt tikai tās personas, kuras ir vakcinētas vai pārslimojušas Covid-19. Viņiem obligāti būs jāuzrāda derīgs Covid-19 sertifikāts. Apmeklējot šādu pasākumu, arī organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, turklāt viņi nedrīkstēs atrasties vienā telpā ar apmeklētājiem. Muzejos šiem cilvēkiem varēs notikt grupu ekskursijas gidu pavadībā, nelietojot deguna un mutes aizsegu un neievērojot divu metru distanci. Dalībnieku skaits grupā nebūs ierobežots, sacīja Vilsone.

Savukārt otra tipa kultūras norises būs ar drošības pasākumiem, kuros piedalīsies ne tikai vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie cilvēki, bet arī ar negatīvu Covid-19 testu, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kā arī bērni līdz 12 gadu vecumam. Pasākuma organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, turklāt viņi nedrīkstēs atrasties vienā telpā ar pasākuma apmeklētājiem, skaidroja KM valsts sekretāre.

Pagājušās nedēļas beigās notikušos pilotprojektus drošai kultūras pasākumu apmeklēšanai Valmieras teātrī, "Forum Cinemas" kinoteātrī "Kino Citadele" un "Hanzas peronā" kinoteātrī "Kino Citadele" Vilsone vērtēja kā veiksmīgus. Tie parādījuši to, cik ļoti noilgojušies pēc skatītājiem ir mākslinieki un skatītāji pēc kultūras pasākumiem. Viņa uzsvēra, ka pasākumu apmeklētāji izturējušies ļoti atbildīgi un sadarbojušies ar organizatoriem, lai ievērotu visas prasības.

Pilotprojektā secināts, ka Covid-19 sertifikāti darbojas, taču nedrīkst lietot QR koda ekrānšāviņu (print screen), tā vietā jālieto PDF formāts vai arī lejupielādēts attēls. Vilsone atgādināja, ka Covid-19 sertifikāts ir aktīvs tikai 15.dienā pēc noslēdzošās vakcīnas.

Viņa aicināja pasākuma dalībniekus ierasties pasākumā vismaz divas stundas iepriekš, lai laikus varētu veikt Covid-19 sertifikātu pārbaudi. Tāpat arī pasākuma organizatoriem ir vēlams sazināties ar apmeklētājiem pirms pasākuma, lai informētu par pasākuma drošības nosacījumiem.

Vilsone atgādināja, ka bibliotēkas, muzejus, arhīvus un citas kultūras iestādes visi var apmeklēt, ievērojot epidemioloģiskās drošības vadlīnijas, proti, atļauti ir individuāli apmeklējumi vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem, jāievēro divu metru distance gan starp apmeklētājiem, gan darbiniekiem, izņemot personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā.

Telpās gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem ir jālieto sejas aizsargmaskas, regulāri jāvēdina telpas. Vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem telpās jāparedz vismaz 25 kvadrātmetru platība, savukārt ārpus telpām vismaz desmit kvadrātmetri publiski pieejamās teritorijas platības. Visiem apmeklētajiem ir jānodrošina vienvirziena plūsma.

Tāpat ir vēlama iepriekšēja apmeklējuma pieteikšana un biļešu iegāde attālināti, ja vien ir tāda iespēja.

Vilsone pauda cerību, ka kultūras iestādes spēs nodrošināt drošu vidi pasākumu un iestāžu apmeklētājiem un varēs atsākties normāls darbs.

Svarīgākais