Zināmi Purvīša balvas nominanti

 
©Oksana Džadana/F64 Photo Agency

"Purvīša balvai 2021" 2020.gada ceturtajā ceturksnī nominēti mākslinieku Ievas Kraules-Kūnas un Elīnas Vītolas, Darjas Meļņikovas, Māra Subača un Gļeba Panteļejeva darbi, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

Pēc viņas paustā, izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2020.gada 1.oktobra līdz 31.decembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2021.gada aprīlī, ir nominējusi piecus autorus.

Balvai nominēta Kraule-Kūna un Vītola par projektu "Mākslinieku krīzes centrs" divu gadu periodā galerijā "Low" un Laikmetīgās mākslas centrā "Kim?". LNMM izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule norādīja, ka nomināciju pamato mākslinieču spēja izveidot formā un saturā vienotu projektu, kas divu gadu garumā spējis ļoti trāpīgi uztaustīt mākslas dzīves realitāti un asprātīgi pievērst uzmanību institucionālajam fonam, kas uzbūvēts ap mākslinieku, liekot pārdomāt mākslas veidošanās procesus, kā un kāpēc tiek finansēta māksla, kā arī to, kas nosaka, kurš mākslas darbs tiek parādīts vai neparādīts, nopirkts vai nenopirkts.

Savukārt Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) vadītāja Solvita Krese pamatojumā uzsvēra, ka meistarīgi darbojoties ar formu un aicinot citus māksliniekus kļūt par radošā dueta projekta līdzautoriem, mākslinieces veiksmīgi paplašina ierastās mākslas teritorijas robežas, gan piedāvājot telpiskus objektus un vides instalācijas, gan veidojot attiecību estētikā balstītas konstrukcijas, gan attīstot sociāli atbildīgu iniciatīvu, kas liek pārjautāt institūciju nozīmi mākslas eko sistēmā.

Balvai nominēts arī Subačs par par mobilo izstādi "Laika ģeometrija" interaktīvajos reklāmas ekrānos Rīgas pilsētvidē Kalnciema ielā 17A, Marijas ielā 2, Pērnavas ielā 11, Brīvības ielā 152, Valdemāra ielā 51 no 21.decembra līdz 24.decembrim, mākslinieka sociālā tīkla "Facebook" un "Instagram" lapā bez laika ierobežojuma.

Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, prorektors studiju un zinātniskajā darbā, mākslas zinātņu doktors Andris Teikmanis nominācijas pamatojumā skaidrojis, ka Subača "Laika ģeometrija" ir projekts, kas apvieno visu to, kas ar mums ir noticis 2020.gadā un pat vēl vairāk.

Viņa ieskatā "Laika ģeometrija" pārnes lakonisko Subača plaknes mākslu publiskajā, digitālajā un lietu pasaules telpā. Mākslinieka emblemātiskie vēstījumi, vizuālo zīmju lakoniskums un memetiskie teksti liekoties īpaši piemēroti plaša mēroga intervencei. Teikmanis norādīja, ka Subača māksla ir apveltīta ar humānisma lādiņu.

"Subača māksla mūs uzrunā vērtību dimensijā, cilvēcisko un garīgo vērtību dimensijā, vienlaikus saglabājot pietāti pret mūsu katra individuāli neaizskaramo vērtību suverenitāti," atzīmēja Teikmanis.

Purvīša balvai nominēta arī Darja Meļņikova par projektu "Palette" divu gadu periodā izstādē "Black Market" Laikmetīgās mākslas centrā "kim?".

Kuratore Elīna Sproģe nominācijas pamatojumā norādījusi, ka Meļņikovas eklektiskā instalācija "Palette", kas skatāma "kim?" gada noslēguma izstādē/izsolē, izceļas ar savu viengabalainību un smalkumu detaļās. Pats migrējošās darbu sērijas nosaukums sevī ietver stāstu par dažādu elementu sajaukšanās platformu, kas mākslinieces gadījumā ir teju desmit gadu laikā rūpīgi izkopta rokraksta rezultāts.

Tāpat Purvīša balvai nominēts Gļebs Panteļejevs par izstādi "Hormonija" galerijā "Māksla XO", kas bija apskatāma no 15.oktobra līdz 16.novembrim.

Nominācijas pamatojumā filozofs Kārlis Vērpe atzīmēja, ka Panteļejeva izstāde ir amatnieciski smalki nostrādāts un konceptuāli pamatīgs veikums.

"Skaidrs, ka hormonu vētras cilvēka rīcību neattaisno. Cilvēks ir morāls un saprātīgs dzīvnieks, kurš regulāri pieņem lēmumus un izvēlas. Un mākslinieks to zina. Tāpēc "Hormonijas" uzstādījums ne vien aicina domāt, bet vadā biezoknī, kurā ir vērts saprast pareizas atbildes," pauda Vērpe.

Laika posmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 2020.gada decembra beigām Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā strādāja LNMM izstāžu kuratore Birzaka-Priekule, mākslas zinātniece, izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava, Teikmanis, Vērpe, galerijas "Careva" dibinātāja un vadītāja Alise Careva. No 2019.gada 1.jūlija ekspertu komandā sākusi strādāt kuratore Sproģe mākslas teorētiķa, kuratora Kaspara Vanaga vietā. Savukārt no 2020.gada 1.janvāra Purvīša balvas ekspertiem pievienojās kuratore, mākslas zinātniece, LLMC vadītāja Krese, kura nomainīja mākslas zinātnieci, kuratori Ievu Kalniņu. Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī.

Purvīša balva ir lielākā un prestižākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā. Tā dibināta 2008.gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un izvērtēt izcilāko sniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti un analīzi, sekmēt jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!