Daudzos Latvijas muzejos apmeklētājiem sava vizīte būs attālināti jāpiesaka iepriekš

 
©f64

No 3.jūnija daļa Latvijas muzeju saviem apmeklētājiem piedāvās iepriekšēja pieraksta sistēmu, kas paredz attālinātu reģistrēšanos muzeja apmeklējumam noteiktos laikos, norāda Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārstāve Ilma Elsberga.

Reģistrējoties, apmeklētājs saņems izdrukājamu vai elektroniski uzrādāmu bezmaksas biļeti, kas, apmeklējot muzeju, tiks apmainītas pret īstajām biļetēm. Šādu pakalpojumu muzejiem, kuri iepriekš tam ir pieteikušies, nodrošina KISC.

Lielāku interesi par šādas iespējas izmantošanu izrādījuši nelielie muzeji, kuriem telpu platība šobrīd neatļauj uzņemt lielu apmeklētāju daudzumu. KISC projekta vadītājs Jānis Ziediņš pavēstīja, ka attālinātās reģistrācijas pakalpojums muzejos ieviests uz diviem mēnešiem kā pilotprojekts. Izvērtējot apmeklētāju pieteikšanās aktivitāti un apmeklējuma radītājus, varēs saprast, vai šāds pakalpojums ir lietderīgs tikai ierobežotas pieejamības apstākļos, vai arī tas būtiski atvieglo muzeju darba organizāciju un būtu saglabājams ilgtermiņā.

"Attiecīgi turpmāk to varētu papildināt ar attālinātas biļešu iepriekšpārdošanas iespēju," par pakalpojuma iespējamo attīstību pavēstīja Ziediņš.

Patlaban apmeklējuma iepriekšējā pieraksta sistēmas ieviešanai ir pieteicies Apriķu muzejs, Olaines Vēstures un mākslas muzejs, Jāzepa Vītola memoriālais muzejs "Anniņas", Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs, Vārkavas novadpētniecības muzejs-tūrisma informācijas centrs, Salacgrīvas novada muzejs, Balvu Novada muzejs, Pastariņa muzejs Tukumā un Maltas vēstures muzejs. Attālinātās reģistrācijas pakalpojumu plāno izmantot arī Memoriālo muzeju apvienības muzeji (MMA): Jāņa Akuratera muzejs, Krišjāņa Barona muzejs, Raiņa un Aspazijas māja, Raiņa un Aspazijas vasarnīca, Raiņa muzejs "Jasmuiža", Raiņa muzejs "Tadenava", Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs, Andreja Upīša memoriālais dzīvoklis Rīgā, Andreja Upīša memoriālmāja un dārzs Skrīveros un Ojāra Vācieša muzejs, taču pirms pakalpojuma ieviešanas sistēmu vispirms izmēģinās MMA.

Attālinātās reģistrācijas pakalpojums muzejos izveidots sadarbībā ar biļešu iepriekšpārdošanas un autostāvvietu apmaksas aplikāciju izstrādātāju SIA "Mobilly" saskaņā ar Kultūras ministrijas rīkojumu par sociālās distancēšanās nodrošināšanu muzejos, kas nosaka maksimālo apmeklētāju skaitu, kāds vienlaicīgi var atrasties muzeja telpās, atkarībā no tā publiski pieejamās platības, pavēstīja KISC pārstāve.

Rīkojums paredz, ka muzejs arī nodrošina pastāvīgu vienlaicīgo apmeklētāju skaita kontroli muzejā un nepieciešamības gadījumā organizē muzeja apmeklējumu pēc iepriekšēja pieraksta, nosakot maksimālo apmeklētāju skaitu stundā.

Elsberga norādīja, ka ne visi muzeji var atļauties ieviest efektīvu iepriekšējā pieraksta sistēmu un šāds pakalpojums centralizēti tiek piedāvāts muzejiem pēc nepieciešamības. Pakalpojuma kopējās izmaksas ir 2480 eiro, pavēstīja KISC pārstāve.