Ceturtdiena, 23.maijs

redeem Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

arrow_right_alt Kultūra

Mūža balva literatūrā Jurim Zvirgzdiņam

© F64 Photo Agency

Šonedēļ ārkārtas situācijas apstākļos Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija, kurā darbojās rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejniece Anna Auziņa, rakstniece Evija Gulbe, literatūrzinātnieks un literatūrkritiķis Arnis Koroševskis, dzejniece Ieva Rupenheite, rakstnieks Pauls Bankovskis, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova, izziņoja nominācijas labākajiem 2019. gada literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā.

Eksperti nolēmuši arī piešķirt speciālbalvu par īpašu veikumu literatūrā literatūras festivālam Punctum par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm. Žūrijas pārstāve, dzejniece Anna Auziņa atzīmē: «Montas Kromas simtgadē, aktualizējot spožās latviešu modernistes literāro devumu, 2019. gada maijā norisinājās virkne aizraujošu pasākumu - uz modernisma attīstību fokusēti eseju lasījumi; akadēmiska, bet vienlaikus atsvaidzinoša, Montas Kromas dzīvei un daiļradei veltīta konference; kā arī vērienīgs dzejkoncerts Rīgas cirkā Māras Ķimeles režijā. Tam visam pa vidu - diskusijas, dzejas un prozas lasījumi, izglītojoša pastaiga un grāmatu atvēršanas svētki. Punctum festivāla ietvaros iznāca grāmata Monta Kroma. Re:, kurā tika publicēti 23 mūsdienu dzejnieku darbi - veltījumi, atbildes un parafrāzes. Festivāla Punctum daudzpusīgās norises saliedēja virkni dzejnieku, rakstnieku un Kromas pētnieku, liekot sajust, kā dzejniece no mūžības turpina sapurināt kolēģus, līdzīgi kā to tika darījusi dzīves laikā.»

Mūža balvu ekspertu komisija nolēma piešķirt 1941. gadā dzimušajam latviešu rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam par izcilu ieguldījumu Latvijas bērnu literatūrā. J. Zvirgzdiņš 90. gados pievērsies bērnu literatūrai un šajā žanrā sarakstījis teju 30 grāmatu, kurās jaunie lasītāji aizraujošā veidā tiek iepazīstināti ar dažādām kultūrvietām, vēsturiskiem notikumiem un sasniegumiem Latvijā un pasaulē. Autora spilgtākais literārais tēls ir lācītis Tobiass, kas ir viens no paša rakstnieka rotaļlietu kolekcijas lāčiem, un, kā apgalvo pats autors, Tobiass esot sarakstījis vismaz septiņus no Zvirgzdiņam piedēvētajiem literārajiem darbiem. Savos tekstos J. Zvirgzdiņš meistarīgi savij dokumentālus faktus un fantāziju, kas uzrunā bērnu auditoriju ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem.

Žūrijas priekšsēdētājs, literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis vērtē: «Juris Zvirgzdiņš nav tikai rakstnieks. Drīzāk tā ir teritorija vai, ja patīk, kontinents latviešu prozas teritorijās. Vispirmām kārtām - Zvirgzdiņš ir daudzkārt godalgots (Latvijas Literatūras gada balva, Jāņa Baltvilka balva, Pastariņa prēmija) bērnu rakstnieks, lācīša Tobiasa, baltās degunradzītes Mufas, konteineru meitenītes Rudītes, Rīgas runča Maurīcija, bebru dzimtas un daudzu citu labdabīgu, varbūt mazliet naivu, tomēr katrā ziņā ļoti asprātīgu un, kas arī nav mazsvarīgi, erudītu būtņu autors. Domājams, ne katrs latviešu autors varētu lepoties ar tik milzīgu auditoriju, kādu veido bērni, kas nu jau vairākās paaudzēs lasījuši Zvirgzdiņa grāmatas.»

Ārkārtas situācijas apstākļos sīkākas ziņas par nominantiem, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju un citām aktivitātēm ir pieejamas mājaslapā www.laligaba.lv, kā arī LALIGABA sociālo tīklu kontos Facebook, Instagram un Twitter. LALIGABA uzvarētājus pasludinās raidījumā Literatūre, kas būs skatāms kanālā LTV1 š. g. 30. aprīlī plkst. 21.05. Balvu ieguvēji saņems dizaina studijas Mājo veidoto LALIGABA lampu un naudas balvas.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU. Prestižo balvu literatūrā šogad saņems pazīstamais bērnu rakstnieks Juris Zvirgzdiņš

LALIGABA nominanti

LABĀKIE DZEJAS DARBI
Jānis Hvoinskis, Mūza no pilsētas N. ApgādsNeputns
Andris Ogriņš. tā putna diena, Jāņa Rozes apgāds
Jānis Rokpelnis. Tīmeklītis. Apgāds Neptūns
Jānis Vādons. Klusuma forma. Apgāds Pētergailis
Sandra Vensko. Pieres vieta. Apgāds Dienas grāmata

LABĀKIE PROZAS DARBI
Inga Gaile. Skaistās. Apgāds Dienas grāmata
Sabīne Košeļeva. Vientulības ministrija. Apgāds Zvaigzne ABC
Lienīte Medne-Spāre. Dziedošās smiltis. Apgāds Zvaigzne ABC
Gundega Repše. Retināts gaiss. Apgāds Dienas grāmata

LABĀKIE DARBI BĒRNIEM
Rasa Bugavičute-Pēce. Puika, kurš redzēja tumsā. Apgāds Latvijas mediji
Viesturs Ķerus. Meža meitene Maija. Apgāds Liels un mazs
Inese Zandere. Bērns, kas neiekrita. Apgāds Liels un mazs

LABĀKIE TULKOJUMI
Ulža Bērziņa tulkotais senspāņu epus Dziesma par manu Sidu. Apgāds Neputns
Raimonda Jaka tulkotais Mo Jeņa romāns Meistar, jo tālāk, jo trakāk!. Apgāds Dienas grāmata
Daces Meieres tulkotais Italo Kalvīno romāns Ja reiz ziemas naktī ceļinieks. Jāņa Rozes apgāds
Māras Poļakovas tulkotais Sašas Stanišiča romāns Kā zaldāts labo gramofonu. Jāņa Rozes apgāds
Edvīna Raupa tulkotās Federiko Garsijas Lorkas Lugas. Jāņa Rozes apgāds

SPILGTĀKĀS DEBIJAS
Raimonds Ķirķis. Kartes. Apgāds Neputns
Aivars Madris. Zonas. Apgāds Neputns
Ligija Purinaša. Sīvīte. Apgāds Hronologeja
Rvīns Varde. Kas te notiek. Jāņa Rozes apgāds