Purvīša balvas jaunie nominanti

© Publicitātes foto

Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir šoreiz nominējusi divus autorus.

2019. gada pēdējā ceturksnī nominēts Jānis Šneiders par personālizstādi Vieta, kas notika galerijā LOOK! laikā no 17. oktobra līdz 11. decembrim. Izvirzīšanas pamatojumu eksperte kuratore Ieva Kalniņa pamato šādi: «Kas ir šī vieta, kas redzama Šneidera gleznās - dekonstruēta, shematiski vienkāršota un vēl arvien tik sarežģīta?

Tukša telpa ir ideja. Šneidera izstādē arī vieta top par ideju. Izstāde skatītāju apņem pilnībā. Izmēros nelielie darbi vizuāli ir tik ietilpīgi, ka šķiet - jau tā šaurās galerijas telpas atlikums aizplūst caur tiem, līdz izstāde tev pielipusi kā otra āda. Viss ir saprotams, un nekas nav skaidrs. Gleznās pamanītie šķēršļi, sašķiebušais horizonts, izplūdušais horizonts, stūris, šaurie vārti, mazā ala. Arhetipiski varētu raisīt nedrošību, tomēr tā nenotiek. Šī vieta ir tik pazīstama, ka visi šķēršļi sen jau zināmi. Emocionālā tuvība ar Šneidera gleznām ir apbrīnojama, it kā kāda iekšējā navigācija pēkšņi atskaņotu «tu esi sasniedzis savu galamērķi»! Izstādes iedarbību varētu skaidrot ar darbos izmantoto grizaja tehniku, kas vēsturiski lietota acu apmāna (trompe-l’œil) glezniecībā, taču, pat sadalot visu Šneidera izstādi sastāvdaļās un tās nosaucot, tik un tā paliks vieta mākslas brīnumam - fiziskās un mentālās telpas vienlaicībai un pašpietiekamībai. Šī ir kvalitāte, kas iepriecina un iedvesmo.»

Gleznotāja Aija Zariņa tikusi nominēta par personālizstādi Mosties, mosties reiz, svabadais gars. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē to var apskatīt līdz 2. februārim, un mākslas cienītājiem šī ir laba iespēja pašiem pārliecināties par ekspertu izvēles pamatotību. Nomināciju eksperte Līna Birzaka-Priekule pamato šādi: «Aijas Zariņas izstāde pievēršas radīšanai kā vienai no cilvēka dzīves vissvarīgākajām sastāvdaļām. Lai arī izstāde ar lielu vērienu un patosu piesauc tautas gara modināšanas tēmu, atdzimšanu jaunās kvalitātēs, no patērētājiem aicinot kļūt par radītājiem, māksliniecei izdevies radīt glezniecisko telpu, kurā valda svētnīcas sajūta. Aijas Zariņas monumentāli figurālās kompozīcijas organiski apdzīvojušas ārkārtīgi sarežģīto LNMM Kupola zāli, kas, šķiet, viņas izstādē ir ieguvusi garīgu paplašinājumu, un izstādes vispārinātais programmatiskais uzdevums aicināt tautu radīt spēj uzrunāt ļoti personīgi. Uzskatu, ka nomināciju pamato Aijas Zariņas spēja ar vienkāršu, ekspresionistisku, lakonisku otas vilcienu padarīt tēlus par zīmēm, iekodējot tajos pārpasaulīgu nozīmi un atļaujot tieši domāšanai šeit kļūt par jaunas pasaules radīšanu.»

Purvīša balvas eksperti izvērtēja deviņus 2019. gada pēdējā ceturkšņa mākslas notikumus. Eksperti vērtēja tikai Latvijas mākslas telpā notiekošo. Žūrijā darbojās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore, izstāžu zāles Arsenāls Radošās darbnīcas vadītāja Līna Birzaka-Priekule, māk-slas zinātniece, izdevniecības Neputns galvenā redaktore Laima Slava, mākslas zinātniece, kuratore Ieva Kalniņa, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un prorektors studiju un zinātniskajā darbā Dr. art. Andris Teikmanis, filozofs Kārlis Vērpe, galerijas Careva dibinātāja un vadītāja Alise Careva, kuratore Elīna Sproģe.