Par godu simtgadei pirmo reizi Latvijā uzstāsies viens no labākajiem pasaules orķestriem

© Publicitātes foto/simtgade.lv

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, koncertcikla “Dzimuši Latvijā” ietvaros pirmo reizi mūsu valstī klausītājus gaida unikāla tikšanās ar vienu no trim pasaules labākajiem orķestriem - Amsterdamas Karalisko Concertgebouw orķestri.

Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris ir viens no pasaules labākajiem orķestriem.

8. novembrī uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves diriģenta Filipa Herevēges vadībā kopā ar izcilo orķestri uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris. Solists - starptautiski atzītais, viens no mūsdienu visspožākajiem pianistiem - Jefims Bronfmans.

Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris ir viens no pasaules labākajiem orķestriem.

Slavenais latviešu diriģents Mariss Jansons bija orķestra galvenais diriģents no 2004. līdz 2015. gadam.

Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris ir dibināts 1888.gadā. Simtajā orķestra jubilejas gadā (1988. gadā) tas oficiāli saņēma apzīmējumu - “Karaliskais”. Orķestra mājvieta ir viena no izcilākajām pasaules koncertzālēm - Amsterdamas Concertgebouw. Orķestra patronese ir Nīderlandes karaliene.

Projekta Side by Side (Blakus) ietvaros katrā Eiropas valstī, kurā orķestris uzstājas, koncerts tiek atklāts, atskaņojot vienu skaņdarbu kopā ar attiecīgās valsts Mūzikas akadēmijas studentu orķestri.
Filips Herevēge

Filips Herevēge ir šībrīža pasaules diriģentu saraksta augšgalā galvenokārt tādēļ, ka, pētot vēstures materiālus par senlaiku instrumentiem un interpretācijas smalkumiem, Herevēge prot pietuvoties mūzikas būtībai un viņa radošais rokraksts ir spēcīgas personības apzīmogots.

Filips Herevēge ir dzimis Beļģijā 1947. gadā. Muzikālo izglītību viņš ieguva Konservatorijā klavieru un ērģeļu klasē. Tajā pašā laikā Herevēge sāk savu diriģenta karjeru. 1970 gadā viņs izveido baroka mūzikas ansambli Collegium Vocale Gent. Viņu regulāri aicina uz sadarbību pasaules labākie orķestri - “Vīnes filharmoniķi”, Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris, Ņujorkas Sv. Lūkas orķestris u.c.

Latvijas Nacionālajā operā Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris atskaņos Kārļa Marija fon Vēbera uvertīru operai “Oberons” kopā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfonisko orķestri, Johannesa Brāmsa Otro simfoniju un Ludviga van Bēthovena Ceturto klavierkoncertu, kurā solists būs Jefims Bronfmans.

Starptautiski atzīts kā viens no mūsdienu visspožākajiem un iemīļotākajiem pianistiem - Jefims Bronfmans ir viens no nedaudzajiem pianistiem, kurus regulāri mēģina savervēt festivāli, orķestri un diriģenti. Viņa spožo tehniku, spēku un izcilās liriķa dotības vienmēr slavē gan prese, gan klausītāji.Vasarās Bronfmans ir regulārs viesis Eiropas un ASV lielākajos festivālos. Viņš ir arī sniedzis daudzis solokoncertus lielākajās Ziemeļamerikas, Eiropas un Tālo Austrumu koncertzālēs, ieskaitot kritiķu un publikas slavētās debijas Kārnegija zālē (Carnegie Hall). Bronfmans ticis nominēts sešām Grammy balvām, plūcot laurus 1997. gadā ar trim Bartoka klavierkoncertiem, kas ierakstīti ar Esu Peku Salonenu un Losandželosas filharmonisko orķestri.

Koncertcikls „Dzimuši Latvijā” ir Latvijas valsts simtgades notikums, kuru atbalsta Kultūras ministrija.

Koncertcikla ietvaros Latvijas klausītājiem tiek piedāvāta iespēja pieredzēt gan Latvijas jauno talantu, gan jau starptautiski atzītu un pasaulē pieprasītu mūzikas zvaigžņu uzstāšanos Latvijas simtgadē Latvijas koncertzālēs.

Kultūra

2024. gada novembrī noslēdzies pirmais posms reģistrācijai Svētkiem. Balstoties uz reģistrācijas sistēmas datiem, kas apkopoti 2024. gada 1. novembrī, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas 20774 tautas deju dejotāji, 12426 kordziedātāji, 3245 mūsdienu deju dejotāji, 1520 folkloras kopu dalībnieki, 1315 pūtēju orķestru mūziķi, 1018 simfonisko orķestru mūziķi, 468 koklētāji un 245 akordeonisti. Svētkiem gatavojas arī instrumentālie ansambļi, vokālie ansambļi, teātri, kapelas, profesionālo izglītības iestāžu kolektīvi, speciālo izglītības iestāžu kolektīvi un vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki.