IESKATIES: Ko latvieši lasīja 2016. gadā

© F64

Šā gada sākumā lielākie Latvijas grāmatnīcu tīkli – grāmatnīcas Jānis Roze un Zvaigznes grāmatnīcas – neatkarīgi viens no otra publiskoja 2016. gada pirktāko grāmatu topus. Tie ļoti uzskatāmi apliecina, kādas grāmatas Latvijā pērn bija populāras to cilvēku vidū, kuri par tām reāli balsoja ar sava maciņa saturu.

Tie, kas grāmatas pērk, zina Latvijas grāmatu tirgus smalkumus - kurā grāmatnīcu tīklā kādas grāmatas maksā lētāk. Tāpēc nevajadzētu brīnīties, ka Jāņa Rozes veikalos pircēji izvēlas vienu preci, bet Zvaigznē otru. Šā iemesla dēļ abu tirgotāju topi diezgan būtiski atšķiras. Turklāt atšķiras arī metodika, kā tie veidoti. Zvaigzne piedāvā trīs topus - gada pirktāko grāmatu topu, pirktāko latviešu autoru daiļliteratūras topu un praktiskās literatūras topu, katrā iekļaujot desmit pirktākos darbus. Ar šo sarakstu oriģināliem varat iepazīties vietnē zvaigzne.lv. Savukārt grāmatnīcu Jānis Roze tīkls izveidojis kopējo topu, nešķirojot grāmatas sīkāk, toties publiskojot 50 pirktāko grāmatu sarakstu. Ar šo topu pilnā apjomā iespējams iepazīties vietnē janisroze.lv ievietotajā elektroniskajā Ziņnesī, kur atrodamas arī citas grāmatniecības ziņas.

Kopējā topu tendence ir tāda, ka latviešu literatūra pēdējā gada laikā ir kļuvusi daudz pieprasītāka. Ja paskatās Jāņa Rozes topa pirmo desmitnieku, tā vien šķiet - uztraukties būtu jāsāk visiem tiem, kas izdod tulkoto literatūru. Pirmajā desmitniekā no importa autoriem iekļuvis vien Deivida Lāgerkranca romāns Meitene zirnekļa tīklā. Tomēr pievērsiet uzmanību - četras no deviņu latviešu autoru grāmatām nav daiļliteratūra. Topa turpinājumā ārzemju autoru īpatsvars palielinās, taču arī tajā labi redzams, ka latviešu autoru labi un profesionāli sarakstītā praktiskā literatūra, sākot no pavārgrāmatām un beidzot ar tūrisma un vēstures grāmatām, ir kļuvusi par konkurētspējīgu grāmatnīcu preci. Nevarētu teikt, ka izšķīrēja nozīme ir skandalozai reklāmai, kaut gan tā Jūlija Krūmiņa memuārus Iļģuciema pašpuikas stāsti dažu nedēļu laikā uzrāva līdz 20. vietai gada pārdotāko grāmatu sarakstā. Turpretī topa 18. vietā ir kaunīgo latviešu noniecinātā Armanda Pučes grāmata Jūs nekad viņu nenogalināsiet par lidotāju Herbertu Cukuru, kas daļā sabiedrības tika uztverta ar ledainu ignoranci. Tāpat, ja runā par latviešu autoru grāmatām, tops apliecina, ka liela veiksme ir bijusi sērija Mēs. Latvija. XX gadsimts - pārdotāko grāmatu pirmajā divdesmitniekā ir trīs šīs sērijas romāni.

Jāņa Rozes grāmatnīcas vairāk asociējas ar Rīgu un lielveikaliem. Zvaigznes grāmatnīcas savukārt aptver daudzas Latvijas pilsētas. Šo grāmatnīcu topi parāda - ko lasa Latvijā. Te no latviešu autoriem pirmajā desmitniekā iekļuvuši Juris Rubenis un Margarita Stāraste, savukārt sešas no desmit (!) pārdotākajām grāmatām 2016. gadā ir adresētas bērnu un jauniešu auditorijai. Varbūt runas par to, ka mūsu skolēni nemaz nelasa, ir nedaudz pārspīlētas? Ne jau nu omītes sev pērk Grega dienasgrāmatu! Savukārt pārdotāko latviešu autoru daiļliteratūras tops uzrāda kādu latviešu kritikas problēmu - vīzdegunīgi izturēties pret grāmatām, kas izdotas bez fondu dotācijām un dzīvo 100% kapitālisma apstākļos, tomēr ir būtiski, šie autori ar savu daiļradi tiek galā bez valsts palīdzības. Savukārt praktiskās literatūras tops, kas joprojām apstiprina Klarisas Pinkolas Estesas fenomenu, apliecina, ka pagājis laiks, kad galvenā publikas interese bija pievērsta izdzīvošanai un sevis ārstēšanai naturālās saimniecības apstākļos kā arī ezotērikai. Mūsdienu lasītāji izvēlas grāmatas, kas dara tos gudrākus vai atbild uz aktuāliem jautājumiem.

***

Pirktāko grāmatu TOP 10 Zvaigznes grāmatnīcās

1. Juris Rubenis. Viņa un Viņš. Mīlestība, attiecības, sekss

2. Henriks Tamms. Nindzja Timijs un nozagtie smiekli

3. Džefs Kinnijs. Grega dienasgrāmata XI. Uz naža asmens

4. Deivids Lāgerkrancs. Meitene zirnekļa tīklā

5. Anna Toda. After. Pēc mūsu tikšanās

6. Ērina Hantere. Klanu kaķi. Brīvībā

7. Margarita Stāraste. Zelta pasakas

8. Paula Hokinsa. Meitene vilcienā

9. Marija Kondo. Kārtības maģija

10. Deivs Pilkijs. Supervaronis Kapteinis Apakšbiksis

*

TOP 10 latviešu autoru daiļliteratūras darbi

1. Toms Kreicbergs. Lopu ekspresis

2. Tālivaldis Margēvičs. Šķērsiela 13. Latvieša dibināts gulags

3. Dace Judina-Nīmane. Trīs klikšķi līdz laimei

4. Arno Jundze. Bergs & relikviju mednieki

5. Vilis Seleckis. Ardievas mežam

6. Inguna Bauere. Hernhūtiešu meitas

7. Dzintars Tilaks. Čomiņš

8. Anna Skaidrīte Gailīte. Sintijas stāsts

9. Māra Svīre. Stāsti pilnmēness vakariem

10. Valdis Rūmnieks, Andrejs Migla. Debess aiztur elpu

*

TOP 10 praktiskā literatūra

1. Marija Kondo. Kārtības maģija

2. Viljams Duglass, Rubens Teišeira. 25 bibliski panākumu likumi

3. A. Beresta, O. Divāna, K. De Megrē, S. Masa. Kā būt parīzietei vienmēr un visur

4. Beate Poikāne. Latvju spēka zīmes dabā

5. Klarisa Pinkola Estesa. Sievietes, kuras skrien ar vilkiem

6. Evita Maurmane, Gita Priede. Laika grāmata

7. Džons Frīls, Linda Frīla. Pieaugušie bērni. Disfunkcionālo ģimeņu noslēpumi

8. Ilse Sanda. Mīli sevi! Psihologa ieteikumi īpaši jūtīgiem cilvēkiem

9. Kārls Jūhans Forsēns-Ērlins. Trusītis, kurš ļoti gribēja aizmigt

10. Opra Vinfrija. Ko es skaidri zinu

Veidots pēc vietnes zvaigzne.lv atrodamās informācijas. Visu grāmatu izdevējs apgāds Zvaigzne ABC

*

Jāņa Rozes grāmatnīcu Top 10

1. Nora Ikstena. Mātes piens. Dienas grāmata

2. Jānis Porziņģis, Armands Puče. Brālis. Autorizdevums

3. Juris Rubenis. Viņa un Viņš. Mīlestība, attiecības, sekss

4. Inta Blūma. Latvietes karma. Autorizdevums

5. Inta Blūma. Ardievu, karma! Autorizdevums

6. Māris Bērziņš. Svina garša. Dienas grāmata

7. Deivids Lāgerkrancs. Meitene zirnekļa tīklā. Zvaigzne ABC

8. Gundega Repše. Bogene. Dienas grāmata

9. Lato Lapsa. Zem Muhameda bārdas. Dienas grāmata

10. Vilis Vītols. Pārdomas par Krieviju. Jāņa Rozes apgāds

Pilnu topu skatiet janisroze.lv



Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.

Svarīgākais