Šonedēļ Zviedrijā norisinās Nobela nedēļas pasākumi. Vēl pavisam nedaudz, un šo sestdien, 10. decembrī, Stokholmā notiks svinīgā apbalvošanas ceremonija. Tajā šā gada balvas laureāti saņems greznus diplomus, Nobela medaļas un pēc Nobela lekcijas nolasīšanas arī burvīgu naudas prēmiju, kas tiek lēsta astoņu miljonu Zviedrijas kronu apmērā.
Varam būt droši, ka Astridas Lindgrēnes varoni Karlsonu pie maksāšanas nelaidīs un balvas laureāti summu piecu ēru monētās nesaņems. Iespaidīgo summu, kas, pēc Latvijas Bankas noteiktā kursa, ir nedaudz zem miljons eiro, pārskaitīs laureātu bankas kontā. Vienīgā neskaidrība un intriga šajā jautājumā rosās ap jaunā Nobela prēmijas literatūrā ieguvēja amerikāņu dziesminieka Boba Dilana noslēpumaino personību.
Ja atceraties, problēmas ar šā gada uzvarētāju zviedru akadēmiķiem sākās jau brīdī, kad tika nosaukts laureāts. Bobs Dilans izrādījās nesazvanāms, nesasniedzams un nekādi nekomunicēja ar zviedru akadēmiķiem, kuri, neraugoties uz zviedriem piedēvēto nordisko mieru un vēsumu, par šādu izrīcību bija maķenīt pārsteigti. Akadēmija tika nostādīta muļķīgā situācijā, jo vairāk tāpēc, ka viena daļa sabiedrības it visur pasaulē par lēmumu piešķirt balvu Dilanam, maigi izsakoties, ironizēja. Galu galā misters Dilans tomēr atsaucās apgalvojot, ka pēc ziņas saņemšanas esot zaudējis valodu, un likās - tēma būs izsmelta.
Tomēr nepagāja ne nedēļa, kad sākās ziepju operas nākamais cēliens - spekulācijas par to, vai Bobs Dilans uz balvas ceremoniju vispār ieradīsies, vai viņš sagatavos Nobela lekciju. Te vēlreiz jāatgādina, ka, pēc Nobela prēmijas nolikuma, no šīs balvas atteikties nav iespējams. Ja tā ir piešķirta, tad tā vienkārši ir, pat ja apbalvotā persona to nevēlas saņemt. Vienīgais, no kā var atteikties, ir astoņi miljoni zviedru kronu. Lai tās ieripotu bankas kontā, prēmijas laureātam sešu mēnešu laikā no 10. decembra ir jānolasa Nobela lekcija tajā nozarē, kurā viņš saņem balvu. Šonedēļ masu medijos parādījās ziņa, ka Bobs Dilans tomēr uz svinīgo ceremoniju neieradīšoties, taču viņš rakstot apsveikuma runu. Vai tā ir lekcija, grūti pateikt - visticamāk, ne, jo, atverot nobelprize.org - prēmijas oficiālo vietni, blakus Dilana kunga zīmētajam portretiņam vēl šodien vien atrodama skopa informācija: «Tā kā literatūras laureāts Bobs Dilans Nobela nedēļā nepiedalīsies, Nobela lekcija literatūrā nenotiks.» Protams, dziesminiekam ir pietiekami daudz laika (pusgads), lai šo lekciju sagatavotu un nolasītu, tomēr nepārprotami ir tas, ka intriga ap 2016. gada Nobela prēmijas laureātu literatūrā pamazām izplēn. Oficiālais tituls Dilanam ir piekabināts. To, vai dziesminieks paņems sev pienākošos astoņus miljonus kronu, tā jau ir viņa personiskā attieksme. Arī publikai šī tēma pamazām sāk apnikt. Droši vien, ja lekcija tiks nolasīta, Dilana fani par to sajūsmā paspiegs, bet, ja ne, ziņa par komitejas rīcībā palikušajiem astoņiem miljoniem, visticamāk, lielu sensāciju vairs neizraisīs, nākamgad kāds saņems vairāk. Tā vien šķiet, ka jebkurā gadījumā zviedru akadēmijas sirsnīgais mēģinājums paplašināt literatūras robežas ir izgāzies, jo viņu jaunības elks, grūtos strīdos izvēlētais autors prēmijas pasniedzējus ir nostādījis muļķa lomā. Visticamāk, amerikāņu rakstnieki kādu laiku Nobela prēmiju literatūrā atkal nesaņems, dziesminieki vēl ne tik, bet nākamā gada prēmija tiks pasniegta kādam krietni konservatīvākam un tradicionālākam rakstniecības pārstāvim.
Pēc 10. decembra banketa, kad tiks dzerts labs šampanietis, šā gada Nobela prēmija jau kļūs par vēsturi, bet dzīve tikmēr turpinās. Kvalificētās ekspertu organizācijas, tostarp Latvijas Rakstnieku savienība, jau ir saņēmušas zviedru akadēmijas vēstuli ar uzaicinājumu izvirzīt pretendentu 2017. gada Nobela prēmijai. Saskaņā ar noteikumiem vēstule jānosūta pa pastu līdz 31. janvārim, bet visam, kas atradīsies šajā aploksnē, ir jāglabājas visstingrākajā slepenībā.