Filmā "Sibīrijas bērni" apkopoti 760 izsūtījuma stāsti

© Andrejs Terentjevs, F64 Photo Agency

Izveidota videofilma - runājoša grāmata "Sibīrijas bērni", kurā apkopotas 740 cilvēku atmiņas par 1941.gada 14.jūnija notikumiem, kad viņu ģimenes tika izsūtītas no Latvijas.

Filmas atvēršanas pasākumā, klātesot daudziem filmas varoņiem, projekta "Sibīrijas bērni" vadītāja un režisore Dzintra Geka stāstīja, ka galvenais uzdevums bijis grāmatā iekļautās intervijas ar cilvēkiem videofilmā veidot raitā stāstījumā, lai viens stāts turpinātu iepriekšējā cilvēka stāstījumu.

Videofilma atklāj, kā pirms 75 gadiem piedzīvotos notikumus atceras cilvēki, kuri tolaik vēl bija bērni. Stāsti ir dažādi, jo vieniem cilvēki, kas atbraukuši pakaļ ģimenei, ļāvuši ņemt līdzi siltas drēbes un ēdienu, bet citiem savukārt nekas nav stāstīts par galamērķi, tādēļ līdzi tikpat kā nekas nav paņemts. Vieniem laiks, lai savāktu pašas nepieciešamākās mantas, dots 30 minūtes, bet citiem laiks bijis divas stundas.

Jau ziņots, ka šogad aprit 75 gadi, kopš 1941.gada naktī no 13. uz 14.jūniju notika Latvijas iedzīvotāju masveida izvešana uz PSRS Sibīrijas, Tālo Austrumu un Tālo Ziemeļu apgabaliem. Izdzīvojušie deportētie dzimtenē varēja atgriezties tikai piecdesmito gadu beigās.

Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.