Brīvdienu ceļvedis

© Publicitātes foto

Idejas brīvdienām

JĀŅA PASIJA

Sestdien, 26. martā, pulksten 17 Rīgas Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā Vidzemes kamerkora un Emīla Dārziņa jauktā kora sniegumā skanēs J. S. Baha Jāņa pasija diriģenta Andra Veismaņa vadībā. Solisti – Mārtiņš Zvīgulis kā evaņģēlists, Kalvis Kalniņš kā Jēzus, kā arī Jolanta Strikaite-Lapiņa, Laura Grecka un Eduards Vācietis. Pozitīvu spēlēs Jānis Pelše. Biļetes ir pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā.

NABUKO

Sestdien pulksten 19 Baltais nams piedāvā Džuzepes Verdi operu, kuras sižets lielā mērā balstīts Vecās derības laikmeta stāstos. Valdnieks Nabuko (Nebukadnecars) nonāk lielās izvēles priekšā – kuram dievam kalpot, kā glābt savu tautu un meitu. Diriģents – Mārtiņš Ozoliņš, savukārt galvenajā lomā lieliskais Samsons Izjumovs. Internetā atrodamā informācija liecina, ka dažas biļetes vēl palikušas, tomēr to iegādi uz pēdējo mirkli atlikt nevajadzētu.

ABORIGĒNU MĀKSLA

Šajās brīvdienās jāņem vērā tas, ka Rīgas muzeji lielākoties svin Lieldienas, tāpēc, ejot ārā no mājas cerībā apskatīt kādu izstādi, vispirms precizējiet, vai jūsu galamērķis nav slēgts svētku dienās. Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zāle Arsenāls ir slēgta līdz 1. aprīlim ekspozīcijas maiņas dēļ. Muzejs Rīgas biržā nestrādās 25., 27., un 28. martā līdzīgi kā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, kā arī Sutas un Belčovas muzejs. Sestdien muzeji atvērti no pulksten 10. Muzejā Rīgas birža, piemēram, apskatāma aborigēnu un papuasu mākslas izstāde no Lietuvas Mākslas muzeja krājuma.

Tā piedāvā iepazīties ar Austrālijas un Jaungvinejas pamatiedzīvotāju radītajiem artefaktiem – gleznām, dievu figūriņām, sakrāliem objektiem, kuri saistās ar šo tautu garīgajām tradīcijām un tikuši izmantoti dažādos rituālos. Aborigēnu gleznojumi, kurus mēdz dēvēt par Sapņu laika (jukurrpa – aborigēnu apzīmējums pasaules radīšanas laikam) vizualizācijām, līdzinās senču kartēm, ceļojumu pierakstiem, kas stāsta dzimtu stāstus un kuru nozīmi var tulkot tikai aptuveni, jo tālo zemju pamatiedzīvotājiem nav pieņemts atklāties svešiniekam.

LIELDIENAS BRĪVDABAS MUZEJĀ

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs strādās Lieldienās, 27. un 28. martā, gaidot apmeklētājus abas šīs dienas laikā no pulksten 10 līdz 16. Iecerētā programma kā ierasti būs plaša, sākot ar šūpošanos un olu ripināšanu, beidzot ar dievkalpojumu Usmas baznīcā. Precīzu informāciju meklējiet muzeja mājaslapā www.brivdabasmuzejs.lv. Tur arī atrodamas ziņas par biļešu iepriekšpārdošanu, to cenām un veidiem.

KARAĻA RUNA

Latvijas Televīzija Lieldienās, 27. martā, pulksten 18.20 piedāvā televīzijas pirmizrādi vēsturiskajai drāmai Karaļa runa. Režisora Toma Hopera 2010. gada filma savulaik izpelnījās divpadsmit Oskaru nominācijas (!), finālā saņemot četras nozīmīgākās zelta statuetes – Labākā filma, Labākais režisors (Toms Hopers), Labākais aktieris (Kolins Fērts), Labākais scenārijs (Deivids Sedlers). Tā ir lieliska iespēja pārliecināties, kā stostīgais karalis Džordžs VI tiks galā ar runas vingrinājumiem latviešu valodā.

BOGENE

Gundegas Repšes jaunais romāns Bogene, iespējams, ir īstā lasāmviela šī pavasara situācijā, kad Lielā piektdiena iekritusi 25. marta deportāciju piemiņas datumā. Negaidiet no romāna vieglu izklaidi. Tas ir spēcīgs, bet smags stāsts par 1940.–1941. gada notikumiem Latvijā, kas briesmīgus notikumus atklāj caur ļoti personisku prizmu. Bogeni ievada rindas no Augustīna Atzīšanās: «Es kāpšu augstāk par atmiņu, lai atrastu tevi. Kur? Patiesi labā un drošā saldme, kur lai tevi atrodu? Ja neatradīšu tevi atmiņā, tad es tevi neatminos. Bet kā lai atrodu tevi, ja neatminos?»



Kultūra

Valmieras teātrī šovakar Eduarda Smiļģa 138. dzimšanas dienā "Spēlmaņu nakts" apbalvošanas ceremonijā par 2023./2024. gada sezonas aktieriem atzīti Māra Mennika un Kaspars Znotiņš, aģentūru LETA informēja Latvijas Teātra darbinieku savienībā (LTDS).

Svarīgākais