Brīvdienu ceļvedis

© Publicitātes foto

Idejas brīvdienām

VASIĻJEVA MODES PASAULE

Jau vairākus gadus ik vasaru slavenais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs Rīgā rīko savas kolekcijas izstādes, kas piesaista lielu publikas interesi. Vēl diezgan garos tumšos vakarus var izmantot, lai iepazītu Vasiļjeva kā literāta daiļradi. Apgādā Jumava klajā nākusi Aleksandra Vasiļjeva grāmata Etīdes par modi un stilu, kurā ietverti modes vēsturnieka vēsturiskie un analītiskie raksti, kas veltīti modei un tērpiem, krievu stilam, interjeram, emigrācijas vēsturei, baletam un teātrim. Un arī savai ģimenei – tētim, mammai un dzimtai, kuras saknes meklējamas Lietuvā. Kā zināms, Vasiļjevam ir ne tikai milzīga kolekcija, viņš veidojis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām vairāk nekā 25 pasaules valstīs. Kā vieslektors viņš lasa lekcijas un vada meistarklases par modi un skatuves dizainu vairākās valodās daudzās pasaules koledžās un universitātēs. Latvijā ir iznākušas trīs viņa grāmatas Es esmu modē, Modes likteņi un Eiropas modes vēsture. 18.−20. gadsimts.

KRISTĀLA LĀČA IEGUVĒJS TUVPLĀNĀ

Piektdien, 4. martā, pulksten 19.00 kinoteātrī Kino Bize notiks nupat Berlīnē Kristāla lāci ieguvušās filmas Es esmu šeit seanss, pēc tās režisors Renārs Vimba un jaunā aktrise Elīna Vaska tiksies ar skatītājiem, lai pastāstītu vairāk par filmas uzņemšanas gaitu un piedzīvoto pasaules pirmizrādē Berlīnes Starptautiskajā kinofestivālā. Filmā stāsts par vidusskolnieci Raju, kas dzīvo mazā lauku saimniecībā kopā ar vecomāti un mazo brāli Robi. Baiss notikums pārvērš māsas un brāļa dzīvi, liekot meitenei pieņemt lēmumus, no kādiem vairītos pat pieaugušie.

OPOLAIS METROPOLITĒNĀ

Sestdien, 5. martā, pulksten 20 kino Citadele iespējams noskatīties tiešraidi no Metropolitēna – operas Manonas Lesko jauniestudējumu. Pučīni stāstā par mīlas apsēstību apvienosies soprāns Kristīne Opolais un tenors Roberto Alaņja. Darbības vidi režisors Ričards Eirs veidojis film noir stilā, notikumi risinās okupētajā Francijā. «Izmisuma pilna kaislība,» – tā Pučīni raksturojis operu, kas viņu padarīja par sava laika izcilāko itāliešu operas komponistu. Šī opera bija Pučīni pirmais lielais panākums, kas pamudināja Džordžu Bernardu Šovu nosaukt komponistu par «Verdi pēcteci». Pie diriģenta pults – Metropolitēna operas galvenais diriģents Fabio Luīzi. Iestudējums ir Helēnas un Bengta Agerupu un Rolex dāvinājums. Metropolitēna operas un Bādenbādenes festivāla kopiestudējums. Iestudējums skatāms oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā.

GALVENĀ OSKARA IEGUVĒJA

Šīs nedēļas sākumā kļuva zināms, ka ASV Kinoakadēmija par pērnā gada vislabāko filmu atzina biogrāfisko drāmu Uzmanības centrā (Spotlight). Tā stāsta par vienu no skaļākajiem skandāliem ASV vēsturē, kad The Boston Globe žurnālistu 2002. gadā veiktā izmeklēšana atmaskoja baznīcas paspārnē notikušos pedofilijas gadījumus. Režisora Tomasa Makartija veidotās filmas pamatā ir reāli notikumi – seksuāla rakstura pārkāpumi pret bērniem vecumā no trim līdz 14 gadiem katoļu baznīcā Bostonā, kas tika atklāti pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados un šī gadsimta pirmajā desmitgadē. Kā izrādījās mediju veiktajā pētījumā, Vatikāns zināja par šāda rakstura pārkāpumiem ne tikai ASV, bet daudzviet pasaulē, bet noklusēja notikušo, vēl vairāk – neveica izmeklēšanu un vērsās pret medijiem. Pēc filmas uzvaras Oskaru dalīšanā Vatikāns slavēja filmu, laikrakstā Osservatore Romano norādot, ka filma neesot vērsusies pret baznīcu, bet gan «parādījusi to cilvēku, kuri atklāja šo briesmīgo patiesību, šoku un patiesās sāpes. Tagad ir skaidrs, ka pārāk daudzi baznīcas locekļi bija noraizējušies par institūcijas tēlu, nevis notikušā svarīgumu». Filmu joprojām izrāda Latvijā uz lielajiem ekrāniem, ir vērts noskatīties.

OJĀRA MARTONSONA JUBILEJAS IZSTĀDE

Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma fotomākslinieka Ojāra Martinsona jubilejas izstādi Satiktie. 1970. līdz 1990. gads. Februārī māksliniekam apritēja 75 gadi, un Satiktie ir jubilejas izstāde. Šajā izstādē skatāmi vairāki desmiti mākslinieka satikto radošās inteliģences pārstāvju portretu, kā arī izcilu sportistu un to treneru portreti, kas tapuši laika posmā no 1970. līdz 1990. gadam, strādājot toreizējā jaunatnes žurnālā Liesma par fotokorespondentu. Ojāra Martinsona darbi publicēti arī žurnālos Karogs, Zvaigzne, Māksla un Skola un Ģimene. Tā uzkrājies apjomīgs personīgais arhīvs par tā laika kultūru un sabiedriski politisko dzīvi. Izstādē būs skatāmi unikāli Raimonda Paula, Imanta Ziedoņa, Imanta Kalniņa, Māras Zālītes, Elzas Radziņas, Vijas Artmanes un daudzu citu ievērojamu personību fotouzņēmumi.

Ojārs Martinsons: «Mana bagātība ir mani septiņi bērni, desmit mazbērni un pieci mazmazbērni. Tie dod man spēku, enerģiju un prieku darboties tālāk. To es noteikti gribētu pateikt savā jubilejā.»

ROBERTS MUZIS LATGALĒ

Latgales vēstniecībā GORS apskatāma gleznotāja Roberta Muža personālizstāde Latvija. Ainava. Portrets, kurā eksponēta plaša ainavu retrospekcija, kā arī Latvijas vēsturē nozīmīgu personību portretu izlase. No plašās izstādē eksponēto portretu galerijas autora īpašumā atrodas vien daži viņa ģimenes locekļu portreti, pārējie darbi deponēti no Rakstniecības un mūzikas muzeja, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Latvijas Universitātes, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras pils Ziemeļblāzma, Valkas Mūzikas skolas un citām kolekcijām. Kā uzsver izstādes rīkotāji, ar Latvija. Ainava. Portrets ir iezīmēta jauna iniciatīva – Latgales vēstniecības GORS mākslas galerija, kas turpmāk koncertzāles apmeklētājiem blakus skatuves mākslas notikumiem piedāvās Latvijas kultūrtelpā nozīmīgu un interesantu dažādos žanros strādājošu mākslinieku darbu kolekcijas. Šogad te tiks eksponēti gleznotāju Anitas Melderes, Ilgvara Zalāna darbi, jaunās mākslinieces Mētras Štelmaheres inscenēto fotogrāfiju sērijas, kā arī Voldemāra Johansona instalācija Skaņas atspulgi.



Svarīgākais