Rainis un Aspazija Kirovā

© F64

Šonedēļ Krievijā, Kirovas apgabalā norisinās īpaša kultūras programma, kas veltīta Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai.

No Krievijas pasākumā iesaistījusies Kirovas apgabala valdība, Kirovas apgabala Valsts universālā zinātniskā Aleksandra Hercena bibliotēka, Vjatkas Valsts humanitārā universitāte un Slobodskas muzeju un izstāžu centrs. Plašajā kultūras programmā būs gan izstāžu atklāšana Kirovā un Slobodskā, gan starptautiska zinātniski praktiska konference, gan Latvijas delegācijas tikšanās ar Kirovas pilsētas radošo inteliģenci, gan Kirovas apgabala un Latvijas Republikas mākslinieku koncerts un citi pasākumi.

Vakar V. un A. Vasņecovu Vjatkas mākslas muzejā tika atklāta izstāde Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts. Izstāde tapusi Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas ietvaros un no šā gada 20. līdz 24. aprīlim tika eksponēta Salle des Pas Perdus – UNESCO galvenajā mītnē Parīzē. Izstādes autori ir rakstnieks un publicists Pauls Bankovskis, mākslinieks Kaspars Perskis un Raiņa un Aspazijas muzeja (Memoriālo muzeju apvienība) speciālisti. Projekta koordinatore – Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste Elvīra Bloma. Savukārt Kirovas apgabala A. Hercena zinātniskajā bibliotēkā notiek starptautiska zinātniski praktiska konference, kas veltīta Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai. Konferencē referē gan Krievijas, gan Latvijas literatūrzinātnieki.

Raiņa dzīvē un radošajā mūžā liela nozīme bijusi Slobodskai. Viņš tur bija nomitināts izsūtījumā no 1899. gada 17. jūnija līdz 1903. gada

1. maijam. Tur Rainis uzrakstīja vairāk nekā 40 dzejoļu, kas iekļauti viņa pirmajā dzejoļu krājumā Tālas noskaņas zilā vakarā (1903), tur radās ieceres drāmai Uguns un nakts, tapa daudzi klasiķu tulkojumi. Šodien uz Slobodsku dodas Latvijas delegācija, kur Raiņa mājā muzejā tiks atklāta izstāde Latviešu dzejnieki Rainis un Aspazija. Šī izstāde ir Raiņa un Aspazijas muzeja dāvinājums dzejnieka muzejam Slobodskā. Latvijas delegācijā piedalās Latvijas institūta direktore Karina Pētersone, literatūrzinātnieki Ausma Cimdiņa, Jānis Zālītis un Gaida Jablovska, rakstnieks un izstādes Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts teksta autors Pauls Bankovskis, izstādes kuratore Elvīra Bloma, muzikologs Orests Silabriedis, dziedātāja Ieva Parša, pianiste Herta Hansena un aktrise Inga Aizbalte. Latvijas delegācijas vadītāja – Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte.



Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.

Svarīgākais