Komentāri / Haralds Matulis: Latvijā radošiem cilvēkiem nav nekādu sociālo garantiju
 

12 komentāri

jjanis
radošie negrib maksāt sociālo nodokli, bet sociālās garantijas saņem ir ar mieru, arī tas nav peļami. Nu gluži kā tai pasakā - zivtiņu apēst un slapumā neiesēsties.
24.novembris 2014, 12:04 Atbildēt
::)
skatit komentāru augstāk, kāds labums no soc nodokļa maksāšanas
24.novembris 2014, 12:27 Atbildēt
uun kam ir?
es visu mūžu maksāju nodokļus, pat slimibas lapa ne reizi nav izņemta, bet par operāciju jāmaksā no savas kabatas, jo valsts finansejums beidzies. tad par ko es tos nodokļus maksāju? būtu licis ze\k\e, butu ar ko samaksāt, tā valdiba notrieca manu naudu, un plāta rokas, maksā atkal
24.novembris 2014, 12:26 Atbildēt
jjautājums
Sociālās garantijām vajadzētu būt tieši saistītiem ar nodokļu nomaksu.
Vai arī nodokļus maksāt radošie negrib, bet garantijas-uz citu nodokļu maksātāju rēķina-grib?
24.novembris 2014, 12:49 Atbildēt
AAnna
Diemžēl lielākā daļa darba devēju nav ar mieru maksāt par mākslinieku sociālo nodokli pat tad, ja mākslinieks (visbiežāk dizaineris, grafiķis) ir štatā un ar viņu ir noslēgts līgums. Cik reižu esmu dzirdējusi tekstu - piedod, bet mēs Tev nevaram maksāt algu oficiāli, tikai aploksnē. Ja tas Tev neder - neviens Tevi netur. Paņemsim kādu studentiņu no Akadēmijas, tas būs ar mieru uz visu. Mākslinieks - tas mūsu sabiedrības izpratnē ir "nekas" vai dzērājs bohēmists, kurš visu dienu nosēž pie vīniņa. Statuss ir tik zems kā nepieskaramo kastai Indijā. Es esmu mācījusies savu profesiju vairāk kā 12 gadus un pēc tam vēl visu pārējo dzīvi, ieguldījusi tūkstošu tūkstošus, lai varētu strādāt līmenī, to arī darījusi, strādājusi dažkārt pat 48 stundas neatejot no datora, bet katru dienu vismaz stundas 10. Tomēr atalgojums nekad 30 gadu laikā nav bijis adekvāts ieguldītajam un prognozējamā pensija izskatās ap 150 EU. Tomēr es mīlu savu darbu un no tā nekad neatteiktos - tas arī ir vienīgais gandarījums.
Piebildīšu, ka arī vlasts iestādes un lielās Latvijas mēdiju aģentūras par māksliniekiem ļoti bieži nodokļus nemaksā.
24.novembris 2014, 22:31 Atbildēt
NNikodemsa dēliņš
Tas viss ir tiesa, situācija ir pilnīgā pakaļā, vajag tādu kā arodbiedrību kas iestātos par radošo cilvēku tiesībām un labklājību. Skaidrs, ka te visi raugās uz radošajām savienībām, bet tās kopš padomju laikiem ir īstenas elitāras uzpūteņu kompānijas. Lai cilvēks kļūtu par radošas savienības biedru, viņam vajag tik un tik publikāciju/izstāžu, tik un tik esošo biedru rekomendāciju. Visās radošajās savienībās ir savas vecbiedru bandas, kuras nekad neizsniegs rekomendāciju censonim, kurš viņiem nepatīk. Piemēram, rakstnieks, žanra literatūras pārstāvis, izdevis vairākas veiksmīgas grāmatas un pēc viena kritērija atbilst uzņemšana savienībā. Bet vecbiedriem šī žanra literatūra nepatīk un viss, process apstājas. Loģiski jājautā - kas radošajiem cilvēkiem meklējams radošajās savienībās, kādu labumu tās var dot? Nē, iekļūt radošajā savienībā ir tikai prestiža jautājums, par ceļazīmi uz Gagru neizsniegs. Nesen bija mēģinājums radīt Latvijas rakstnieku, dzejnieki un scenāristu arodbiedrību, vai zināt, cik radošie cilvēki atnāca uz dibināšanas sapulci? Jūs neticēsiet - viens vienīgs! Tātad pašiem radošajiem nekas nav vajadzīgs, viņi paši ne par ko necīnīsies. Radošajām savienībām arī viņi nav vajadzīgi, jo biedra naudas tāpat neviens nemaksā. Vienīgā izeja - kaut ko uzspiest no augšas. Vēl pavisam nesen honorārus neaplika ar sociālo nodokli, kad šo kārtību atcēla un nu vajadzēja nodokli maksāt, vai atceraties kāds kipišs sacēlās - mēs jau tā maz saņemam, vēl ar nodokļiem to mazumiņu apliekat, maitas! Problēmu ir ļoti daudz un ar gaisa tricināšanu nekas netiks atrisināts.
24.novembris 2014, 22:38 Atbildēt
RRasmuss
Lai iegūtu sociālās garantijas ir jāmaksā sociālais nodoklis. Kā tad būs, no honorāriem un autoratlīdzības maksāsim?
25.novembris 2014, 8:53 Atbildēt
JJautājumi
Visi radošie nav vienādi. Ir tādi, kuriem patiešām grūti klājas.

Bet radošie, kas teju katru gadu dodas uz ASV, par Eiropu nerunājot. Kurš strādājošais var brīnišķi pavadīt laiku, palīdzot vīra radiem vīnogu novākšanā. Kuram strādājošajam ir tāda brīvā laika pārpilnība? Vai visiem rakstniekiem Ārlietu ministrija organizē viesošanos Kanādā un Norvēģijā? Vai ceļošana visiem radošajiem pieejama, lidojot viesu statusā. Vai visi radošie spēj gūt regulāru VKKF un pašvaldību atbalstu?
Dzīves svinēšana visas dzīves garumā.
Vai tiem, kas smagi strādā ikdienas rutīnas darbu jāuztur dzīves svinētājus?
Skolotāji, bibliotekāri, medicīnas darbinieki, kā ar tiem?
25.novembris 2014, 15:48 Atbildēt
JJāmaksā nodokļi
Jāmaksā nodokļi arī "radošajiem". Jau tagad to var darīt! vai kāds dara!?
ptreiz virāk izsktās, ka "radošie" grib būt privilēģēta "kasta", kam nodokļus maksāt nevajag, bet sociālās garantijas pienākas.
Neies cauri!!!

Ja liekas, ka par "radošumu" pārāk maz maksā - vajadzēja skolā mācīties, nevis ar dīkdienību nodarboties!
25.novembris 2014, 18:05 Atbildēt
ppiekrītu Annai
Jā, tieši tā, arī lielai daļai datormākslinieku maksā tikai honorārus vai labākā gadījumā pluss minimālo algu. Honorārs - tas neskaitās aploksnē, viss ir likumam atbilstoši, tikai sociālās garantijas nekādas. Ir gadījies arī strādāt 3 diennaktis pie datora bez gulēšanas, parasti uz nodošanu arī 14-16 stundas, bet kuru tas interesē - ja saiet veselība uz grunti, tad paņem jaunāku un veselīgāku, kurš kādu laiku velk.
27.novembris 2014, 22:33 Atbildēt
AArtis
Izskatās ka lielākā daļa komentētaju nav nemaz papūlējušies iedziļināties raksta saturā. Smaržo pēc metinātāja - reģipša licēja inteliģences.
30.novembris 2014, 12:14 Atbildēt
ssociāli atstumtais
tikpat spītīgi un mokoši Saeima pretojas EU Sociālās Hartas ratificēšanai Latvijā ! Visādi ierēdnieciski uzpūstajai nomenklatūrai un budžeta līdzekļu atkailināti ciniskai izsaimniekošanai pa labi un kreisi ,, savējiem ,, ( sīku , savtīgu interešu grupeļu ,, biedrīšiem ,, bez pienācīgas izglītības , kvalifikācijas un pieredzes ) ir gan savs likums ar visiem Min. Kab. normatīvo bāzi un sociālajām garantijām ! Tapēc m ā k s l i n i e k i e m par darbu var nemaksāt vispār neko , jo : - nesanāca - , nemaz nerunājot vismaz tuvināti atlīdzināt r a d ī t ā darba vērtību , kas vēlāk nereti , māksliniekam vairs neesot šai saulē top par ,, mākslas vērtības ,, , ,, nacionālās bagātības ,, .... un vismaz 30% dārgāki + juristiņiem , advokātiņiem , notāriņiem un šeftmaņiem naudiņa + valstij arī ...
20.aprīlis 2015, 16:36 Atbildēt