Vācijā atklāj latviešu mākslinieka Ojāra Pētersona simbolisko tiltu

© Nra arhīvs

Vācijas Baltijas jūras piekrastē no jauna atklāta latviešu mākslinieka Ojāra Pētersona veidotā skulptūra „Tilts pāri jūrai”.

Atklāšanas pasākuma apmeklētājus uzrunāja federālās zemes valsts sekretārs Dr. Eberhards Šmits-Elzesers (Eberhard Schmidt-Elsaeßer), kurš īpaši akcentēja ciešās saites, kas izveidojušās starp Šlēzvigu-Holšteinu un Baltijas valstīm, jo sevišķi Latviju un Rīgu. „Kultūra vieno mūs arī šodien. Tā veido tiltus, savieno reģionus un cilvēkus – tā veido savstarpējas saprašanās un sadarbības pamatus daudzās jomās,” norādīja Šmits-Elzesers un atgādināja par Baltijas valstis un Šlēsvigu-Holšteinu vienojošo kopējo kultūras mantojumu.

Latvijas vēstniecības pārstāvis savukārt norādīja uz vērienīgajām pārmaiņām, kas notikušas kopš Pētersona mākslas darba pirmās uzstādīšanas Baltijas jūras piekrastē 1990. gadā. „Skulptūra ”Tilts pāri jūrai” sākotnēji savienoja divas ļoti dažādas, pat savstarpēji naidīgas politiskās iekārtas. Šodien, 24 gadus vēlāk, šis iedomātais tilts ir kļuvis tik taustāms, ka drīzumā, šķiet, pa to varēs sākt staigāt,” savā uzrunā sacīja vēstniecības pārstāvis.

Pētersona „Tilts pāri jūrai” Baltijas jūras krastā pie Ekernfērdes (Eckernförde) pilsētas pirmo reizi tika uzstādīts 1990. gadā. Skulptūra attēlo tilta sākumu, kura otra puse ar skatu uz Vāciju tika novietota Rīgā uz AB dambja, šādi simbolizējot saikni starp rietumiem un austrumiem. Mākslas darbs tapa, Pētersonam sadarbojoties ar vācu mākslas zinātnieku Norbertu Vēberu (Norbert Weber), kurš Ekernfērdē izveidojis mākslas galeriju „Nemo”. Galerijas telpās apskatāma Pētersona mākslas darbu pastāvīgā ekspozīcija, kā arī regulāri tiek izstādīti dažādu citu Baltijas mākslinieku darbi.

Mākslas darbs Ekernfērdes piekrastē tika atklāts jau trešo reizi. Pēdējo eksemplāru 2010. gadā nācās demontēt, jo to bija stipri bojājis jūras piekrastes klimats. Jaunās skulptūras būvniecība tika finansēta no Ekernfērdes pašvaldības atvēlētajiem un ziedojumos savāktajiem līdzekļiem, un tās uzstādīšana ieplānota 2014. gadā par godu Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai.

Laikapstākļiem pretoties nespēja arī tilta otrā puse Rīgā, un 2011. gadā mākslas darbs tika aizvests no toreizējās atrašanās vietas uz AB dambja. Skulptūra tajā pašā gadā tika izgatavota no jauna un iegādāta topošā Laikmetīgās mākslas muzeja vajadzībām. Šobrīd mākslas darbs joprojām glabājas Latvijas Nacionālās bibliotēkas noliktavā, jo pilsētā tam līdz šim vēl nav atradusies piemērota vieta.

Kultūra

Uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves 18. janvārī Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas „Zelta Mikrofons 2025” ceremonijā balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā” saņems televīzijas režisore Svetlana Rudzīte un festivāla „Bildes” rīkotāja Tija Auziņa.