VID aicina ceļotājus: pirms ievest valstī eksotiskus suvenīrus iepazīties ar noteikumiem

Cilvēki dodoties atvaļinājumā uz siltākām zemēm mēdz mājup vest visdažādākos suvenīrus, ieskaitot burkās un pudelēs ievietotas čūskas, skorpionus, koraļļus un citas eksotiskas radības.

Ceļojumu galamērķu vidū nereti ir arī tādas valstis, kurās zeļ tirdzniecība ar apdraudēto sugu dzīvniekiem, augiem vai to izstrādājumiem, kas tūristiem tiek piedāvāti dažādu eksotisku suvenīru veidā.

Tādēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina ceļotājus jau pirms šādu radījumu iegādes iepazīties ar ievešanas nosacījumiem un ierobežojumiem.

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem uz Latvijas robežas, kad iegādātie suvenīri tiek konfiscēti un pati persona - administratīvi sodīta ar naudas sodu, Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) aicina ceļotājus iepazīties ar no aizsargājamām dzīvnieku un augu sugām gatavotu suvenīru ievešanas nosacījumiem.

Lai ievestu vai izvestu no valsts CITES (1973.gadā pieņemtā konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudēto savvaļas sugu dzīvniekiem un augiem) pielikumos uzskaitīto sugu dzīvniekus, augus vai to izstrādājumus, ir jāsaņem attiecīgās valsts CITES uzraudzības iestādes izsniegta atļauja, kas apstiprina, ka tie ir legāli iegūti, izaudzēti vai nomedīti. Šķērsojot robežu, šī atļauja kopā ar priekšmetu jāuzrāda muitas kontroles punktā muitas amatpersonai. Latvijā CITES uzraudzības institūcija ir Dabas aizsardzības pārvalde (www.daba.gov.lv).

Visbiežāk dažādus suvenīrus, kas izgatavoti no CITES īpatņiem (koraļļiem, čūskām, gliemežvākiem), tūristi ved no Āzijas valstīm (Ķīna, Koreja, Taizeme u.c.), Āfrikas un Dienvidamerikas. No Āfrikas valstīm tiek vesti izstrādājumi no ziloņkaula un dažādiem rāpuļiem, kā arī medību trofejas, no Dienvidamerikas – dažādi eksotiskie putni, kaktusi un orhidejas. No Krievijas un Ukrainas galvenokārt nelegāli tiek izvests kaviārs.

VID darbinieki pēdējos gados visbiežāk aiztur tādus tūristu nelegāli ievestus suvenīrus kā izstrādājumus no čūsku ādām un dažādu dzērienu pudeles, kurās ievietotas CITES aizsargātu sugu čūskas.

2011.gada pirmajos astoņos mēnešos VID Muitas pārvaldes darbinieki 16 gadījumos ir atklājuši pārkāpumus, ceļotājiem nelegāli ievedot Latvijā aizsargājamu sugu dzīvniekus un no to daļām gatavotus izstrādājumus. Par šiem pārkāpumiem personām sastādīti administratīvo pārkāpumu protokoli. Pieņemot lēmumus administratīvo pārkāpumu lietās, personām, kuras nelegāli ievedušas šādus suvenīrus, tika piemērots naudas sods vidēji 50 latu apmērā, un preces - konfiscētas.

Informācija par apdraudēto sugu savvaļas dzīvnieku un augu un no tiem izgatavoto preču pārvietošanu un tai nepieciešamajiem dokumentiem ir pieejama muitas kontroles punktos, kā arī VID un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapās (www.vid.gov.lv – sadaļā Muita / Ceļotāja bagāža, pasta sūtījumi un www.daba.gov.lv – sadaļā CITES).

Svarīgākais