Apzinot Baltijas jūras piekrastes senās kulta vietas, veicinās tūrisma attīstību reģionā

Lai rastu jaunas pieejas un risinājumus Baltijas jūras reģiona seno kulta vietu ilgtspējīgā apsaimniekošanā, kā arī nodrošinātu to aizsardzību un iekļaušanu reģiona tūrisma maršrutos, sākts darbs pie vairāk nekā miljonu eiro vērtā projekta „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte” („Kulta identitāte”) īstenošanas.

Projekts „Kulta identitāte” tiek realizēts Centrālā Baltijas Jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas ietvaros. Projekta iesaistīti Rīgas plānošanas reģions, Gavleborgas reģiona muzejs Zviedrijā, biedrība „Hiite Maja” Igaunijā, kā arī Kurzemes, Vidzemes un Zemgales Plānošanas reģioni Latvijā.

Projekta ietvaros paredzēts apzināt, apkopot un izanalizēt pieejamos informācijas resursus par Kurzemes, Rīgas, Zemgales, Vidzemes, kā arī Dienvidigaunijas un Zviedrijas Gavleborgas novada senajām svētvietām, pamatā – dabas objektiem, kas iepriekš ir maz kopti un popularizēti sabiedrībā.

Informācijas izkliedētība un nepieejamība plašākai sabiedrībai līdz šim liegusi senās kulta vietas uztvert kā reģionu raksturojošu kultūrvēsturisku vērtību, kas gan veicinātu vēsturisko un kultūras apziņu, gan būtu interesanti tūrisma objekti. Tāpēc projekta „Kulta identitāte” ietvaros tiks izstrādāta seno svētvietu apsaimniekošanas koncepcija, izvērtēta objektu piemērotība iekļaušanai tūrisma maršrutos, izveidoti pilotmaršruti katrā reģionā un to sasaiste starp reģioniem, kā arī nodrošināta šo tūrisma produktu un reģiona atpazīstamība, veicot dažādus mārketinga pasākumus.

Apzinot reģionu senās kulta vietas un apkopojot ar tām saistītās leģendas, nostāstus un teikas vienotā datu bāzē, tiks veicināta tūrisma operatoru interese iekļaut šos objektus savos maršrutos. Pilotmaršrutos plānots integrēt arī kultūras pakalpojumus, tradicionālos svētkus un kulta rituālus, piemēram, Jāņus, kāzu rituālus, veļu piemiņas pasākumus, u.c. Jaunu tūrisma pieturas punktu izveide senajās kulta vietās iedzīvinās lauku apvidus, tādējādi pozitīvi iespaidojot lauku reģionu sociāli ekonomisko attīstību, paverot jaunas iespējas vietējiem tūrisma operatoriem un veicinot labklājību reģionā. Kopumā, projektu īstenojot, plānots panākt Baltijas jūras reģiona pievilcības un dinamikas pieaugumu, palielināt tūristu interesi par reģionu, stimulēt vietējās uzņēmējdarbības attīstību, veicināt pieaugošu kultūras apmaiņu un vienotību.

Projekta ieviesīs līdz 2013.gada 31.augustam, tā kopējais budžets ir 1 088 240 eiro.

Svarīgākais