Svētdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Izklaide \ Tūrisms

Pieci vienkārši padomi, kā viegli pārvarēt bailes no lidošanas

© pexels.com

"SmartLynx Airlines" veiktajā aptaujā katrs trešais Latvijas iedzīvotājs (35%) atzīst, ka baidās lidot ar lidmašīnu.

Visbiežāk minētie iemesli ir bailes no aviokatastrofas un augstuma, ko norādījis gandrīz katrs desmitais aptaujātais.

Aviokompānijas eksperte iesaka pirms lidojuma pabrīdināt apkalpi, kā arī dalās citos padomos, kas palīdzēs mazināt bailes no lidošanas, lai neliegtu sev ceļošanas prieku.

Lidošana joprojām daudzos rada bailes, lai gan statistika liecina, ka ceļošana ar lidmašīnu ir drošāka nekā pārvietošanās ar automašīnu. "SmartLynx Airlines" veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā visbiežāk par iemeslu tiek minētas bailes no lidmašīnas avarēšanas (11%) un augstuma (10%), savukārt 6% aptaujāto norāda, ka tiem bail no turbulencēm jeb gaisa bedrēm lidojuma laikā.

Biežāk bailes par lidošanu ar lidmašīnu piedzīvo sievietes (44%), bet retāk - vīrieši (24%). Oslo Universitātes slimnīcas veiktajā pētījumā atklāts, ka sievietēm bailes lidot var rasties pēc bērnu piedzimšanas, savukārt vīrieši trauksmainas domas biežāk piedzīvo lidojuma laikā, kas saistīts ar bailēm zaudēt kontroli pār situāciju. Interesanta tendence novērota pandēmijas laikā, kad iedzīvotāji biežāk bija noraizējušies par dažādu mikrobu un vīrusu iespējamību lidaparātā, taču šīs bailes vairāk skaidrojamas ar bažām saslimt nevis lidošanu.

"Cilvēki, kuriem ir bailes no lidošanas, visbiežāk racionāli zina, ka lidošana ir viens no drošākajiem ceļošanas veidiem," saka aviokompānijas drošības analītiķe un klīniskās un veselības psiholoģijas studiju maģistrante Antra Angena. "Lielai daļai šo cilvēku bailes sakņojas kontroles zaudēšanā pār apkārt notiekošo un savu ķermeni. Pirms lidojuma bailes par dzīvības apdraudējumu liekas reālas un pamatotas, tomēr vēlāk, analizējot savu uzvedību, persona nereti apzinās, ka reakcija un bailes bijušas pārspīlētas un neatbilda realitātei."

Kā norāda eksperte, tad, saasinoties trauksmei un bailēm, rodas izteikti panikas simptomi, piemēram, pastiprināta svīšana, smakšanas sajūta, paātrināta elpošana un sirdsdarbība, cilvēkam rodas apjukums un dezorientācija. Satraukumā bieži gadās aizmirst paņemt ko svarīgu - pasi, lidojums biļetes, vai sākas uzmācīgas domas, kas personai liek atkārtot kompulsīvas darbības neskaitāmas reizes. Diemžēl daudzi, kuri vienreiz piedzīvojuši paaugstinātus stresa vai panikas lēkmes simptomus vienreiz, izvairās no turpmākiem lidojumiem."

Ekspertes padomi, kā mazināt bailes no lidošanas

1. Savlaicīga ceļojuma plānošana. Nereti bailes ir nevis no lidošanas, bet tās rada pats ceļošanas process kopumā. Piemēram, cilvēks domā par to, kas varētu notikt lidostā un pēc nosēšanās galamērķī, kāda būs nokļūšana no lidostas līdz viesnīcai, vai neaizkavēsies bagāža u.tml. Tādēļ rūpīga ceļojuma plānošana pašam vai tā organizēšanas uzticēšana tūroperatoram var palīdzēt novērst trauksmi un bailes, kas saistītas ar ceļošanas procesu kopumā.

2. Sēdvietas izvēle lidmašīnā. Aviokompānijas nodrošina iespēju pasažieriem izvēlēties sēdvietas, tādēļ konkrētas vietas izvēle var palīdzēt mazināt bailes no augstuma vai klaustrofobiskām sajūtām. Ja baiļu pamatā ir bailes no augstuma vai svarīgi sajust "brīvības" sajūtu, ieteicams izvēlēties sēdvietu tuvāk avārijas izejai vai pie lidmašīnas ejas, pa kuru pārvietojas pasažieri un apkalpe.

3. Uzrunāt lidojuma apkalpes komandu pirms pacelšanās. Apkalpes komanda ir speciāli apmācīta rīcībai krīzes situācijās un spēj sniegt palīdzību cilvēkiem, kurus skar trauksmes vai panikas lēkme lidojuma laikā. Tāpēc ieteicams pirms lidojuma pabrīdināt apkalpi par savām bailēm lidot. Apkalpes personāls ieteiks paņēmienus, kā pārvarēt trauksmi un lidojuma laikā vairākkārt apvaicāsies, kā jūties.

4. Saprast baiļu cēloņus un soli pa solim tos pārvarēt. Ir svarīgi apzināties savas bailes un iracionālās domas par iespējamiem sliktākajiem scenārijiem, kas varētu notikt ceļojuma laikā. Speciālisti iesaka uz lapas pierakstīt visas uzmācīgās domas un tās novērtēt skalā no viens līdz 10, kurā 10 nozīmē, ka doma rada visaugstāko trauksmi un viens - viszemāko. Tas ļaus sastrukturēt domas pēc to baiļu lieluma un apzināties lielākos trauksmes radītājus. Pierakstus var pārrunāt ar sev tuvu cilvēku vai psihologu, kuri var no malas palīdzēt saprast kā soli pa solim pārstrukturēt uzmācīgās iedomas veselīgās domās. Daudziem palīdz racionāla izpēte, kā strādā lidmašīnas, kāpēc rodas turbulence un kā tehniski notiek lidmašīnas pacelšanās vai nolaišanās. Eksperte iesaka sākt ar novērojumiem, turpinot ar īsa maršruta izmēģinājuma lidojumu, piemēram, uz Viļņu vai Tallinu.

5. Praktizēt apzinātības vingrinājumus. Eksperte iesaka apgūt un praktizēt meditācijas vai apzinātas elpošanas vingrinājumus un tos praktizēt laikus pirms lidojuma, lai tas izveidotos kā ieradums. Trauksmes situācijās iepriekš apgūti un praktizēti vingrinājumi var efektīvi palīdzēt mazināt uztraukumu un novērst uzmācīgas, nepārejošas domas.