Par Kaucmindi visi šausminās

 
©F64

Kaucmindes pils Latvijas vēsturē ieņem īpašu vietu. Aizvien no paaudzes paaudzēs tiek nodotas receptes, kuru sākums ir prestižais Kaucmindes Latvijas Mājturības institūts, kurā tikai izskolotas izcilas saimnieces. Šobrīd Kaucmindes pils iet bojā. Nepieciešama steidzama reakcija un darbība! laikrakstam "Bauskas dzīve" raksta Dagnija Jankovska

Lielāko slavu Kaucminde iemantoja pēc tam, kad Latvija ieguva neatkarību un 1923. gadā šos īpašumus nodeva jaundibinātai Kaucmindes mājturības skolai, kur meitenes mācījās rokdarbus, virtuves un galda kultūru, lopkopības, dārzkopības un pat zemkopības vadīšanu. Kaucmindes mājturības seminārs, ko 30. gadu nogalē pārdēvēja par Latvijas Mājturības institūtu, bija tā laika prestižākā mājturības skola, kuras slava saglabājusies pat līdz mūsdienām, un tās nosaukums kļuva par sinonīmu labai saimniekošanai un izglītotām sievietēm. Izglītība bijusi ļoti daudzpusīga. Te mācīja gan viesmīlību un pavārmākslu, gan ar lekcijām un priekšlasījumiem viesojās arī, piemēram, viena no lielākajām latviešu filozofēm un literātēm Zenta Mauriņa, kas šo laiku ar siltām atmiņām piemin arī savā autobiogrāfijā. Skolas mācībspēkos bija arī mākslinieks Jēkabs Bīne, komponists Jēkabs Graubiņš un filozofs Teodors Celms.

"Kā daudzi zina - tā ir ēka ar savu plašu, senu vēsturi, kur savulaik ir bijusi Kaucmindes mājturības skola, kur skolojās labākās Latvijas saimnieces. Tad Saulaines lauksaimniecības tehnikums… un tad, laikam ejot, ēka nonākusi galīgi neprasmīga saimnieka rokās, " raksta Dagnija Jankovska.

"Ēka ir nozīmīgs agrīnā klasicisma un baroka arhitektūras piemineklis. Vai tiešām visi strādā tik attālināti, ka nu vairs neko ne redz, ne zina? Vai Bauskas novada Būvvalde, kura būtu pirmā, kam vajadzētu redzēt to, kas te notiek, nemaz neregulē nekādus būvniecības, restaurācijas, ēku saglabāšanas un citus procesus? Vai Latvijas kultūras un arhitektūras pieminekļi var tā vienkārši aiziet zudībā, nebūtībā?! Skaidrs, ka šis saimnieks nav sava vārda cienīgs, jo īpašniekam ir jāinformē par arhitektūras pieminekļa stāvokli, jāveic atbilstoša konservācija, uzturēšana, restaurācija. Arī pie nekustamā īpašuma nodokļa samaksas te ir savas priekšrocības un likumi."

Ir bijuši vairāki mēģinājumi pili sakopt, sakārtot un atjaunot, tomēr pagaidām tas nav izdevies. Par vērienīgiem plāniem šeit pirms dažiem gadiem paziņoja arī ekspremjers Māris Gailis, kas bija mantojis daļu muižas. Apsvērti arī dažādi plāni izveidot te viesnīcu, kā viens no variantiem minēta arī starptautiska kultūras centra izveide ar koncertzāli, dažādām muzeja ekspozīciju un semināru nodarbību telpām. Ņemot vērā objekta atrašanos pie ūdens krātuvēm, domāts arī par iespēju izveidot SPA centru, rehabilitācijas centru vai pansionātu. Pirms dažiem gadiem muiža par ceturtdaļmiljonu eiro tika izlikta pārdošanā. Pašlaik Kaucminde ir juridisko pakalpojumu sniedzēju uzņēmuma ''Cvir'' īpašums. Šo īpašnieku veikums ir portika jeb ieejas daļas nostiprināšana un mēģinājumi labot jumtu.